Jakich formalności należy dopełnić przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Anna Serafin

Na rynku wtórnym znajduje się wiele atrakcyjnych mieszkań, także takich zaraz po remoncie. Niewątpliwą zaletą lokali z drugiej ręki jest to, że są tańsze niż nowe, a do tego w większości przypadków można niemal od razu się wprowadzać. O jakich sprawach warto jednak pamiętać, decydując się na lokal z rynku wtórnego?

Poszukaj mieszkania

Jeśli już wiemy, że zamiast pustego mieszkania od dewelopera wolimy lokum z duszą, w którym możemy wcześniej sprawdzić, jak pada światło, czy sąsiedzi są hałaśliwi oraz czy łatwo jest zaparkować pod blokiem, warto przejrzeć portale ogłoszeniowe. Tam najczęściej sprzedający lub agencje nieruchomości wystawiają informacje o lokalach na sprzedaż. Po wstępnej selekcji ogłoszeń można umawiać się na oględziny mieszkań, a następnie zdecydować się na konkretne.

Podpisz umowę na rezerwację lokalu

Aby nikt nie sprzątnął nam wymarzonego lokum sprzed nosa, warto ze sprzedającym podpisać umowę rezerwacyjną. W niej sprzedający zobowiązuje się, że przez dany czas wycofa mieszkanie z oferty, a kupujący, że w danym okresie je nabędzie. W umowie rezerwacyjnej można również zastrzec sobie, że gdy kilka banków odmówi nam kredytu, to mamy możliwość odstąpić od zawartych w niej zapisów.

Załatw formalności kredytowe

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej jest dobry czas na to, aby zapytać w bankach o kredyt hipoteczny. Wtedy bank ocenia, czy chce się zabezpieczyć na danej nieruchomości. Dodatkowo instytucja ta weryfikuje naszą sytuację finansową, czyli dochody, miejsce pracy, wydatki, zobowiązania czy historię kredytową. Na tej podstawie bankowi analitycy zdecydują, czy bank udzieli kredytu w potrzebnej nam kwocie.

Podpisz umowę kupna – sprzedaży i dopełnij formalności u notariusza

Kiedy otrzymamy pozytywną decyzję odnośnie udzielenia kredytu mieszkaniowego, można umówić się ze sprzedającym na podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Aby była ona wiążąca, musi być podpisana w obecności notariusza w formie aktu notarialnego. Warto wiedzieć, że trzeba zapłacić taksę notarialną, której wysokość jest uzależniona od wartości mieszkania. Dodatkowy koszt, który musimy także ponieść to wpis do księgi wieczystej. Nieruchomości z rynku wtórnego mają już ją założoną, więc musimy uiścić opłatę tylko za aktualizację – 60 zł zamiast 100 zł.

Zapłać podatek PCC

Za transakcję kupna mieszkania z drugiej ręki trzeba zapłacić także podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości nieruchomości. Ile ostatecznie wyniesie należność, obliczy nam notariusz podczas procedury przeniesienia własności.

Odbierz mieszkanie

Po załatwieniu formalności prawnych przyszedł czas na odbiór mieszkania. Wygląda to podobnie jak przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera. Podczas takiego spotkania sprawdzamy, czy mieszkanie nie posiada istotnych wad, które wpłyną negatywnie na jego wartość rynkową. Aby niczego nie przeoczyć, warto zaprosić na spotkanie specjalistę technicznego, który oceni, czy w ścianach nie ma wilgoci oraz czy wszystkie instalacje są sprawne. Jeśli w mieszkaniu zostają sprzęty czy meble, do których prawo nabywa kupujący, to warto dodatkowo spisać protokół zdawczo – odbiorczy.

Zgłoś się do spółdzielni i przepisz na siebie media

Kiedy zmienia się właściciel mieszkania, trzeba zgłosić to do spółdzielni. Podajemy, ile osób będzie teraz mieszkać w lokalu i na ten podstawie spółdzielnia wylicza kwotę czynszu czy opłatę za wywóz śmieci. Przy okazji takiego spotkania warto również zapytać o kwotę, terminy i konto bankowe do opłacania czynszu.

Jeśli w danym lokalu są już zawarte umowy na media, to warto także udać się do dostawców prądu czy gazu i dokonać cesji umowy. Przedtem jednak musimy spisać stan liczników, aby nie płacić za to, co zużyli poprzedni właściciele.

Poinformuj urząd gminy o przeniesieniu własności

Jedną z ostatnich spraw do załatwienia jest podatek od nieruchomości. Po podpisaniu aktu notarialnego musimy zgłosić się do urzędu miasta lub gminy i poinformować, że zmienił się właściciel danego mieszkania. Na podany adres będzie przychodziła informacja z urzędu na temat podatku od nieruchomości, który trzeba cyklicznie płacić.

Ubezpiecz mieszkanie

W ferworze mieszkaniowych spraw nie możemy jeszcze zapomnieć o ubezpieczeniu. Warto wykupić polisę, która zapewni nam środki na wypadek zalania czy pożaru. Z wypłaconego odszkodowania będziemy mogli sfinansować remont gdy z powodu losowego wypadku mieszkanie zostanie zniszczone. Warto także pamiętać, że ubezpieczenie nieruchomości chroni nas także wówczas, kiedy z naszej winy zostaną wyrządzone szkody sąsiadom. Jeśli przykładowo zepsuje nam się pralka, a woda zaleje sąsiadów, to za naprawę szkód nie musimy płacić z własnej kieszeni tylko robi to ubezpieczyciel.

Warto się także zastanowić, czy nie jest nam potrzebny domowy assistance. Zakłady ubezpieczeniowe dysponują pakietami, które obejmują wizytę hydraulika czy specjalisty od komputerów, kiedy sprzęt w domu ulegnie awarii.

 

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij