Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

 • Blog
 • Kupno
 • Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania?

Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Przed wprowadzeniem się do wymarzonego mieszkania konieczne jest dokonanie odbioru technicznego od dewelopera. Jest to ostatni etap poprzedzający otrzymanie kluczy. Należy przeprowadzić go bardzo dokładnie, aby nie narazić się na szkody i nieprzyjemności, w tym również konsekwencje finansowe. Dobre przygotowanie do odbiory (oraz znajomość kilku podstawowych zasad) pozwoli uniknąć problemów i frustracji.

Samemu czy z fachowcem?

Jeśli nie posiadamy wiedzy z zakresu budownictwa, najlepszym sposobem ochrony własnych interesów będzie zabranie na taki odbiór doświadczonego inżyniera. Za taką usługę warto dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ jego bezstronna opinia pozwoli zdiagnozować ewentualne niedoróbki i żądać od dewelopera ich usunięcia. Kupujący może być pod wpływem dużych emocji, przez co może nie zwrócić uwagi na błędy. Poza tym nie znając się na rzeczy może nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś zostało wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i wymaga poprawek. Ponadto niektóre wady nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale osoba zaznajomiona z branżą być może zważy te, które dopiero w przyszłości mogą skutkować jakimiś poważniejszymi konsekwencjami i wymagać naprawy lub kosztownego remontu.

Narzędzia przydatne przy odbiorze mieszkania

Na odbiór techniczny mieszkania należy zabrać ze sobą niezbędne akcesoria – metrówka i poziomica są tu absolutną koniecznością. Bez tych przyrządów nie będziemy w stanie ocenić, czy poszczególne pomieszczenia mają wielkość określoną w umowie, czy otrzymujemy metraż za jaki płacimy. Poziomica natomiast pozwoli sprawdzić czy wylewka podłogowa oraz ściany nie są krzywe. Jeśli na etapie odbioru kupujący nie zwróci uwagi na te elementy, nie będzie się borykał jedynie z niedociągnięciami estetycznymi. Może mieć problem z położeniem podłogi, pokrycia ścian czy zamontowaniem na nich mebli. Szczególnie ważne jest tu sprawdzenie kątów prostych miedzy ścianami. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą powodować problem z ustawieniem w tych miejscach mebli. Jeśli natomiast kupiliśmy mieszkanie na ostatnim piętrze bezpośrednio pod dachem, należy dokładnie przyjrzeć się sufitowi i sprawdzić czy nie jest mokry w którymś miejscu, albo czy przy na ścianach nie pojawiły się zacieki. Widoczne, mokre plamy mogą być efektem nieprawidłowo położonego dachu oraz oznaczać, że wilgoć dostała się w głąb ścian. W tej sytuacji już tylko krok do pojawienia się pleśni i grzybów, które bardzo trudno usunąć, i które są niebezpieczne dla zdrowia.

Kiedy i jak?

Odbioru dobrze dokonywać w ciągu dnia. W naturalnym świetle najlepiej będzie bowiem widać wszystkie niedoróbki, krzywizny czy pęknięcia ścian. Warto także przeznaczyć na to co najmniej godzinę, najlepiej dwie, aby w pośpiechu nie pominąć czegoś ważnego. Jeśli nie ma możliwości aby towarzyszył nam fachowiec, musimy samodzielnie przygotować się do dokonania odbioru, wspomniana metrówka i poziomica to element niezbędny. Warto również wcześniej dobrze przeczytać umowę, a nawet wynotować sobie najważniejsze kwestie dotyczące wykończenia, powierzchni mieszkania, rozprowadzenia instalacji i innych warunków technicznych. Dobrze jest wypisać także inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, np. rodzaj stolarski okiennej, materiałów wykończeniowych, rozmieszczenie gniazdek elektrycznych itp. Każdy z punktów należy dokładnie sprawdzić, a zauważone błędny niezwłocznie zgłosić deweloperowi. Jeśli bowiem kupujący podpisałby protokół techniczny odbioru mieszkania bez zastrzeżeń, żądanie dokonania poprawek w późniejszym czasie będzie o wiele trudniejsze.

Kilka rzeczy, które przydadzą się podczas odbioru mieszkania

Wybierając się na odbiór mieszkania warto więc zabrać ze sobą:

 • umowę zakupu wraz z planem nieruchomości (aby na bieżąco weryfikować stan faktyczny z ustaleniami dokonanymi z deweloperem),
 • długą miarkę,
 • piłeczkę, dzięki której najprościej wykryjemy nierówności podłogi,
 • latarkę dającą mocne światło (pozwoli wykryć nierówności ścian niewidoczne przy świetle dziennym),

...a najlepiej również bardziej profesjonalne przyrządy:

 • dalmierz laserowy,
 • kątownik (jeśli takowego nie posiadamy sprawdzi się zwykłą ekierka),
 • poziomicę (niezbędna przy sprawdzaniu poziomu podłogi oraz równości ścian),
 • próbnik (pozwala sprawdzić, czy w gniazdkach elektrycznych jest napięcie).

Należy sprawdzić również działanie wszystkich instalacji – gniazdek, włączników światła, grzejników, instalacji hydraulicznej i ewentualnie innych instalacji, które powinny znaleźć się w mieszkaniu zgodnie z umową. Warto „przetestować” również stolarkę okienną i drzwiową – czy otwiera się i zamyka bez problemu, czy jest szczelna, na szybach nie ma pęknięć itp.

Powstanie nieprzyjemnych sytuacji związanych z istniejącymi w mieszkaniu wadami można wyeliminować decydując się na współpracę ze sprawdzonymi i rzetelnymi deweloperami. Firmy, które funkcjonują na rynku od lat nie pozwalają sobie na takie niedociągnięcia, a jeśli już coś takiego się zdarzy, usunięcie usterek będzie o wiele sprawniejsza, a czasem kupujący będzie mógł nawet liczyć na mały rabat lub bonus.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij