Jak demografia zmienia rynek nieruchomości?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Na rynek nieruchomości wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest demografia. Dzieje się tak bez względu na sytuację gospodarczą danego kraju, jego zamożność, czy nawet poziom zaludnienia. Najważniejszy jest bowiem wiek potencjalnych kupujących.

Coraz mniejsza liczba ludności

Na branżę nieruchomości demografia wpływa trojako. Znaczenie mają tu przyrost naturalny, migracja wewnętrzna i zewnętrzna, oraz struktura społeczna kraju. Na rodzimy rynek nieruchomości największy wpływ może mieć szczególnie ten ostatni czynnik, ponieważ jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego zwiększa się w naszym kraju liczba seniorów, a liczba ludności spada. Jak przewiduje GUS do 2030 roku liczba ludności w naszym kraju spadnie z 38,4 mln do 37,8 mln. W 2050 roku wynosić będzie natomiast już tylko 34,9 mln. W okresie tym zwiększy się liczba osób w wieku powyżej 65 lat. Już za rok stanowić ona będzie 20 % ludności Polski, w 2050 r. może być to nawet 1/3. Tym samym spadać będzie liczba osób w wieku produkcyjnym. Nie pozostanie to bez wpływu na krajową gospodarkę, a osoby w wieku emerytalnym będą zmuszone do aktywności zawodowej. Na rynku nieruchomości powstaje więc coraz liczniejsza, nowa kategoria kupujących. Deweloperzy już teraz dostosowują swoją ofertę do tej grupy klientów, których potrzeby różnią się od potrzeb młodych, pracujących nabywców.

Jak rynek nieruchomości zareaguje na zmiany demograficzne?

Domy, a nawet całe osiedla dostosowane do potrzeb seniorów w Polsce są jeszcze nowością, jest to jednak segment rynku o dużym potencjale. Z drugiej strony młodzi ludzie coraz później decydują się na zakup mieszkania, co jest spowodowane albo docenianiem zalet najmu, albo brakiem odpowiednich środków i zdolności kredytowej. Jednak i w tej grupie potencjalnych nabywców uwidacznia się pewien trend, mianowicie po zakupie pierwszego mieszkania w niedługim czasie chcą kupić kolejną nieruchomość, co jest dla nich zabezpieczeniem na przyszłość.

W Polsce rodzi się mało dzieci, a wskaźnik dzietności jest jednym z najniższych w Europie i na świecie. Dodatkowo ponad 2,5 ml osób w wieku produkcyjnym przebywa za granicą, gdzie wyjechały w poszukiwaniu lepszej pracy. Jeśli tendencja taka się utrzyma, w przyszłości rynek nieruchomości może się mierzyć z rosnącą podażą przy jednoczesnym spadku popytu. Z tego powodu deweloperzy już teraz powinni myśleć perspektywicznie i swoje inwestycje kierować do coraz liczniejszej grupy nabywców, jakimi są seniorzy. Wówczas do dyspozycji nabywcy mają nie tylko wygodne mieszkania, pozbawione przeszkód i barier architektonicznych w postaci schodów, czy ciasnych korytarzy, ale również dostęp do niezbędnych usług, w tym również medycznych. W Stanach Zjednoczonych ten segmenty rynku jest jednym z najprężniej się rozwijających. W pozostałych krajach Unii również przykłada się coraz większą uwagę do podniesienia komfortu mieszkania osób starszych, czego przykładem jest promowana idea tzw. assisted living. W kolejnym roku Unia Europejska zamierza wydać na ten cel 700 mln euro.

Czy uratują nas emigranci?

Nadzieją na zmianę sytuacji demograficznej w naszym kraju miał być masowy napływ ludności z Europy Wschodniej, która do Polski przyjeżdża w celach zarobkowych. Mimo widocznej migracji i pojawiających się niemal w każdym mieście Ukraińców i Białorusinów, ich liczba nadal jest zbyt mała, aby mogła wpłynąć na istotne zwiększenie kurczącej się siły roboczej w naszym kraju. Tym bardziej, że duża część imigrantów traktuje Polskę jako tymczasowy przystanek przed wyjazdem do Europy Zachodniej, a szczególnie Niemiec, które od stycznia złagodziły przepisy umożliwiając imigrantom zarobkowym legalną pracę i pobyt.

Wskutek występowania tych czynników polską mieszkaniówkę mogą czekać poważne kłopoty. I to już w perspektywie kilkunastu lat. Liczba Polaków będzie w tym czasie systematycznie spadać, ilość rodaków wyjeżdżających za granicę będzie większa niż tych wracających do kraju. Mała liczba urodzeń i starzejące się społeczeństwo oznacza również tysiące mieszkań, które pojawiać się będą na rynku wtórnym, co spowoduje, że dla deweloperów powstanie na rynku spora konkurencja. Ponadto migracja wewnętrzna w Polsce skutkuje wyludnianiem się terenów położonych na prowincji, ponieważ coraz więcej osób chce mieszkań w miastach lub ich niedalekich okolicach.

Seniorzy na wyprzedaży

Jeśli trendy te się utrzymają można przewidywać, że w najbliższych latach rynek zostanie zalany ofertami sprzedawanych przez seniorów nieruchomości, które nie są dostosowane do ich potrzeb. Będą to duże mieszkania lub domy, które nie są już potrzebne parze emerytów, wolących przenieść się do mniejszego lokalu położonego na parterze z pełnym zakresem wygód. Zwiększy się więc popyt na niewielkie mieszkania, w tym kawalerki, zlokalizowane na najniższych piętrach.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania PolSenior, znaczna część osób w wieku powyżej 65 lat mieszka w budynkach posiadających liczne bariery architektoniczne, a nawet ich własne mieszkania nie mają odpowiednich dla nich udogodnień. Przyczyną jest najczęściej brak środków, które umożliwiałyby dostosowanie lokali. Wyjściem z tej sytuacji może być renta dożywotnia, której popularność w najbliższych latach prawdopodobnie będzie rosnąć. Właściciel mieszkania w zamian za przepisanie własności nieruchomości może otrzymywać comiesięczną, dożywotnią rentę od wybranego funduszu hipotecznego. Rozwiązanie to pozwoli osobom znajdującym się w gorszej sytuacji finansowej na poprawienie warunków życia, a uzyskane środki mogą one przeznaczyć np. na poprawienie swoich warunków mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij