Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Nowe mieszkanie na emeryturze

Redakcja magazynu ESTATE
Komentarze

Polskie społeczeństwo się starzeje. Prognoza ludności na lata 2008-2035 opracowana przez GUS wskazuje, że będzie rosła liczba osób w najstarszych grupach wiekowych żyjących dłużej i zachowujących lepsze zdrowie. Jakie ma to przełożenie na rynek sprzedaży mieszkań?

Okazuje się, że seniorzy coraz częściej stają się klientami deweloperów. Jak to możliwe? Po prostu zakup nowego mniejszego lokum finansują życiowymi oszczędnościami i sprzedażą większych, używanych mieszkań. Jak na razie nie można mówić o masowej modzie, ale takie sygnały płynące z rynku powinny dać do myślenia deweloperom. Trend ten ma bowiem zarówno podstawy demograficzne, jak i (wbrew powszechnym opiniom) finansowe, by się rozwijać.

Już w 2020 roku osoby po sześćdziesiątce mają stanowić blisko 25% polskiego społeczeństwa. Na świecie powstaje coraz więcej mieszkań dopasowanych do potrzeb osób starszych. W Polsce dziś jest kilka specjalnych osiedli dedykowanych seniorom. Nie są one jednak tak specjalistycznie dopasowane do potrzeb osób starszych jak te stworzone w USA czy Szwecji. Czy zatem możemy spodziewać się nowej mody tworzenia osiedli dla seniorów? – To dość wątpliwe – twierdzi Marek Dornowski z serwisu Nieruchomosci-online.pl. – Nasze społeczeństwo jest stosunkowo negatywnie nastawione do projektów, które noszą choćby pozory „domu starców”. Poza tym dochodzi problem infrastruktury takich osiedli. Bardziej prawdopodobne są inwestycje w niewielkie mieszkania na parterze na nowych dobrze zagospodarowanych osiedlach. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, zamiana 60-metrowego mieszkania w 30-letnim budynku na 30-metrowe lokum w nowoczesnych osiedlach, może w perspektywie kilkunastu lat być jak najbardziej możliwym i całkiem ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób. Chodzi tu zarówno o samą wygodę życia na nowym osiedlu, jak i mniejsze koszty związane z eksploatacją – dodaje Dornowski.

Osoby starsze mogą chętniej chcieć się przenieść z ruchliwych dzielnic w cichsze (czasem nawet trochę gorzej skomunikowane) tereny. Gdy pracujesz i wychowujesz dzieci, wybierając mieszkanie, musisz kierować się bliskością przedszkoli, szkół czy łatwością dojazdu do pracy. Żyjesz w szybszym tempie. Gdy jesteś na emeryturze, bardziej od bliskości centrum handlowego będzie interesować Cię bliskość terenów zielonych, gdzie możesz przejść się w ciągu dnia na spacer, zamiast siedzieć w domu – tłumaczy Dornowski.

Potrzeby mieszkaniowe są silnie warunkowane przez wiek. Firma doradcza REAS specjalizująca się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym stworzyła w ramach programu „Perspektyw mieszkalnictwa senioralnego” trzy etapy i kategorie wiekowe życia seniorów. Pierwsza grupa to „wcześni seniorzy” (60-69 lat) żyjący w tzw. pustym gnieździe dysponujący wolnym czasem i zdrowiem. Potrzebują często urozmaiceń i udogodnień związanych m.in. z lokalizacją mieszkań. Druga obejmuje „dojrzałych seniorów” (70-79 lat), którzy doświadczają narastających niesprawności i w związku z tym ważna staje się dla nich pomoc innych osób oraz dodatkowe udogodnienia. W ostatniej z grup znajdują się „sędziwi seniorzy” (80+) wymagający opieki, najczęściej w domu lub w innej instytucji. Poszczególne etapy życia seniorów niosą za sobą zróżnicowane możliwości i potrzeby, dlatego tak ważne jest dopasowanie do nich mieszkania. Istnieją przesłanki, że osoby 60+ częściej niż dotychczas będą gościć u deweloperów.

Redakcja magazynu ESTATE

Redakcja magazynu ESTATE - Magazyn "ESTATE" tworzony jest w 100% dla profesjonalistów rynku nieruchomości przez zespół portalu Nieruchomosci-online.pl. To wiedza i inspiracje branżowe dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego, a także analizy i komentarze do zmian wpływającym na branżę. Do pobrania bezpłatnie na www.estate.pl

Zobacz także