Inwestowanie w nieruchomości inne niż mieszkania

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Niskie oprocentowanie lokat bankowych skłania do szukania innych sposobów na ulokowanie kapitału. Najpopularniejszą alternatywą jest inwestycja w nieruchomości (np. zakup mieszkania pod wynajem), która przynosi relatywnie duże zyski w porównaniu do niskiego oprocentowania lokat i jest bezpieczniejsza niż np. gra na giełdzie. Jednak inwestycje w nieruchomości to nie tylko zakup mieszkania na wynajem.

Jeśli nie mieszanie, to co?

Jeśli chcemy ulokować swój kapitał w rozwiązaniach innych niż mieszkanie mamy szeroki wachlarz inwestycji do wyboru: garaże, działki budowlane lub grunty rolne, apartamenty pod wynajem jako pokoje hotelowe, lokale usługowe, powierzchnie biurowe (pod wynajem firmom lub na biuro coworkingowe).

Każdy z tych segmentów ma swoją specyfikę, którą trzeba znać i rozumieć, by świadomie ulokować pieniądze. By zdecydować, jaki typ nieruchomości wybierzemy trzeba wziąć pod uwagę m.in. swoje możliwości finansowe i skalkulować ryzyko.

W inwestowaniu w nieruchomości można rozróżnić dwie strategie. Pierwsza strategia to kupno i oczekiwanie ze sprzedażą na moment, gdy cena będzie wyższa, często w parze z tym idzie jeszcze zarabianie na jej wynajmie w międzyczasie. Druga strategia to kupowanie nieruchomości w celu jej szybkiej odsprzedaży z zyskiem (czyli popularne kupić taniej, sprzedaż drożej, np. po generalnym remoncie). To od nas zależy, którą drogę obierzemy.

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym sposobom na lokowanie kapitału w nieruchomości.

Grunty

Gdy ktoś myśli o długoterminowych, pewnych zyskach to warto rozważyć inwestycję w działki czy grunty, która jest stosunkowo pewną formą lokowania pieniędzy. W ostatnich latach ziemia rolna zyskiwała na wartości nawet 20% rocznie (według GUS), a od 2002 roku jej wartość wzrosła aż pięciokrotnie, trend wzrostowy nie zatrzymał się nawet podczas kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Trzeba się nastawić na zysk w dłuższej perspektywie, np. 10-letniej. Wiąże się to jednak z zablokowaniem kapitału na wiele lat.

Najczęściej poszukiwane są działki budowlane do 1500 mkw. Ich ceny zależą od wielu zmiennych. Najważniejsza jest zazwyczaj lokalizacja. Działek najlepiej szukać w gminach sąsiadujących z dużymi miastami, z dobrym dostępem do komunikacji i utwardzonej drogi, nie dalej niż 20–30 km od centrum miasta. W cenie są tereny blisko lasu, jeziora i mające atrakcyjną okolicę, z dostępem do mediów, dobrym sąsiedztwem i infrastrukturą. Warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania, strategię rozwoju gminy i dokładnie przeanalizować potencjał wzrostu cen. Zbyt niska cena powinna wzbudzić czujność. Tanie grunty mogą kryć pułapki, przez które zysk będzie znikomy. Na ziemię trzeba mieć również pomysł.

Jeśli chcemy inwestować w grunty, możemy rozważyć opcję gruntu pod parking przy międzynarodowym lotnisku lub pod uprawy. Jednak przygodę z inwestowaniem najlepiej zacząć od ziemi rolnej, którą możemy np. dzielić na mniejsze działki.

Nieruchomości komercyjne

Tym, którzy chcieliby ulokować swoje pieniądze w nieruchomości przynoszące większy zysk, zalecany jest zakup nieruchomości komercyjnej.

Inwestycje w ten typ nieruchomości należą do bezpieczniejszych i dochodowych form lokowania kapitału. Lokale użytkowe często mają znacznie wyższe stopy zwrotu zainwestowanego kapitału, niż inne nieruchomości. Jednak przed zakupem trzeba dokładnie przeanalizować rentowność najmu (roczną stopę zwrotu) i skonfrontować ją z innymi inwestycjami, np. lokatą bankową czy obligacją. Oczywiście rentowność nie może być jedynym kryterium decyzji o zakupie, ale pozwoli na szybkie porównanie między sobą nabywanych nieruchomości, a także innych aktywów.

Najbardziej rentowne lokale użytkowe odznaczają się kilkoma cechami: lokalizacja dobra pod względem atrakcyjności prowadzenia działalności gospodarczej, brak problemów z miejscami parkingowymi w pobliżu, dobry dojazd, dobry stan techniczny lokalu i infrastruktura budynku.

Przy wyborze inwestycji w lokale użytkowe mamy do wyboru dwa rozwiązania: zakup nieruchomości z najemcą lub zakup lokalu i samodzielne poszukiwanie najemcy w celu otrzymywania comiesięcznego czynsz. Nabycie lokalu na własność otwiera również drogę do własnej działalności.

W porównaniu do zakupu mieszkania pod wynajem przy tego typu inwestycji jest zdecydowanie mniej kosztów. Często udostępniamy najemcy lokal w stanie, w jakim go kupiliśmy i to najemca remontuje lub dostosowuje lokal do swoich potrzeb za własne środki. Dzięki temu odpada większość kosztów związanych z jego remontem. Do tego najemca, który zainwestował środki w remont, będzie długoletnim klientem, oczywiście jeśli jego biznes okaże się dochodowy.

Garaż

Wielu mieszkańców miast boryka się z brakiem miejsca do zaparkowania samochodu. Zakup garażu jest dla wielu z nich niemożliwy i chętnie szukają czegoś na wynajem.

Zakup garażu to inwestycja rzędu 15-50 tysięcy złotych, wszystko zależy od lokalizacji (wielkość miasta, dzielnica), od dostępności miejsc postojowych czy garażowych w danej lokalizacji oraz wielkości garażu. Miesięczny czynsz za wynajem garażu może wynosić od 150 zł do 600 zł. Po odliczeniu wszelkich opłat i podatków stopa zwrotu z takiej inwestycji oscyluje średnio wokół 10 proc. Jeśli ktoś nie dysponuje większym budżetem, może czerpać satysfakcjonujący przychód również z inwestycji tego typu.

Oczywiście trzeba się liczyć z trudnościami takimi jak poszukiwanie wynajmującego, częsta zmiana wynajmujących czy brak zainteresowania garażami w danej lokalizacji, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie garażu warto przeanalizować mocne i słabe strony tego rozwiązania.

Wybór nieruchomości nie jest prosty, trzeba skalkulować wiele zmiennych, ale tylko dzięki temu można osiągnąć zyski większe niż na lokacie bankowej.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij