Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Inwestycja w garaż lub miejsce parkingowe – bezpieczny biznes!

Inwestycja w garaż lub miejsce parkingowe – bezpieczny biznes!

Marta Kubacka
Komentarze

Polacy już dawno zauważyli, że nieruchomości są najlepszą lokatą kapitału. Tym, którzy nie posiadają wystarczających środków, aby kupować domy czy mieszkania, polecamy rozważyć zakup garażu lub miejsca parkingowego. To mniej ryzykowna wersja inwestowania w nieruchomości, która jest gwarancją niewielkiego, ale stałego zysku.

Polska znajduje się w czołówce najbardziej zmotoryzowanych krajów w Unii Europejskiej. W ciągu 30 lat liczba aut zwiększyła się w Polsce czterokrotnie. To najwięcej, spośród wszystkich Państw UE. Szacuje się, że na 1000 mieszkańców, prawie 600 osób ma auto. Dlaczego nie wykorzystać tej sytuacji?

Świetnym pomysłem są inwestycje w miejsca parkingowe i garaże na wynajem. Ci, którzy wciągnęli się w ten biznes, są zgodni, że to dobry pomysł. Co prawda zysk nie jest znaczący, ale cykliczny. Ważne, aby inwestować w miejscach, gdzie występuje deficyt miejsc parkingowych.

Niski próg wjazdu

Zakup garażu na wynajem to przede wszystkim małe zaangażowanie w proces inwestycyjny, ale też małe zyski. Należy wziąć pod uwagę, że dla początkujących graczy na rynku inwestycji w nieruchomości to idealne rozwiązanie. W ten sposób amatorzy mogą nauczyć się podstaw tego biznesu.

Inwestycje w garaże i miejsca parkingowe to przede wszystkim bezpieczeństwo.  Tego typu inwestycje są zazwyczaj długoterminowe, co oznacza cykliczny i stabilny zysk. Mniejsze znaczenie ma potrzeba zaangażowania znacznych środków w podniesienie wartości nieruchomości, tak jak to bywa w przypadku nieruchomości mieszkaniowych. To również typ inwestycji bezobsługowych, gdzie nie ma zbędnych formalności i problemów z najemcami.

Lokalizacja ma znaczenie

Blisko miejsca zamieszkania – to na pewno istotne. Warto więc rozglądać się za garażami zlokalizowanymi na terenie dużych osiedli mieszkaniowych i centrów miast.  Najłatwiej znaleźć nabywcę publikując ofertę w serwisie z ogłoszeniami.  W kwestii miejsc parkingowych podziemnych i naziemnych, przede wszystkim obok lokalizacji liczy się łatwość zaparkowania, monitoring, ochrona, dogodny wjazd, pilot do bramy garażowej, winda prowadząca na wyższe kondygnacje.

Idealny najemca – czyli jaki?

Poszukiwania najemców warto rozpocząć od określenia grupy docelowej. Zazwyczaj są to mieszkańcy bloków, którzy często mają działki rekreacyjne, dojeżdżają głównie do pracy i na zakupy. Mieszkając w bloku, nie mają wiele miejsca do przechowywania, więc dodatkowe metry w garażu są na wagę złota. Można tam przechowywać rower lub sprzęt sezonowy – np. narty. Istotne znaczenie ma również bezpieczeństwo – monitoring i ochrona są dodatkowym atutem. Podobnie jest z podłączeniem prądu – takie garaże są najbardziej wartościowe.  Najemcy często szukają również garaży z tzw. ”kanałem”. Dzięki temu, amatorzy majsterkowania są w stanie we własnym zakresie kontrolować stan pojazdu i dokonywać niewielkich napraw. Liczy się również cena. Nikt nie chce płacić za „miejsce dla samochodu” tyle, co za czynsz mieszkania.

Bezpieczny zysk

Garaż blaszany można kupić już za około 1500 do 5000 zł, murowany za około 25 000 – 40 000zł.  W największych miastach w Polsce miejsce parkingowe może kosztować nawet 15 000 zł. To jednak kropla w morzu pieniędzy, jakie trzeba mieć, aby inwestować w nieruchomości mieszkalne.

Średni czynsz za wynajem samodzielnego garażu mieści się w granicach od 150 do 500 zł. Za naziemne miejsce parkingowe można oczekiwać przychodu na poziomie nieco niższym – od 50 do 300 zł. Natomiast miejsce parkingowe w garażu podziemnym to około 100 do 450 zł przychodu miesięcznie.  Najwyższe ceny są oczywiście w centrach dużych miast – im większe miasto, tym cena wynajmu garażu jest większa.

Garaż również dobrze można podnajmować. Wówczas nie trzeba inwestować w jego zakup. Sztuka polega na znalezieniu takiej oferty, gdzie po opłaceniu czynszu zarobimy na podnajmie. Warto taką opcję uzgodnić z właścicielem, bo może nie wyrazić zgody na podnajem.

Są i tacy, którzy kupują tereny w okolicach osiedli, na których stawiają garaże, np. popularne blaszaki, a następnie je wynajmują.  Takie inwestycje są bardzo dobrym pomysłem. Należy się jednak liczyć z tym, że takie tereny trudno znaleźć i należy posiadać znaczną ilość kapitału zarówno na zakup gruntu, podłączenie prądu, jak również postawienie garaży.

Wady

Największą trudnością może być znalezienie nabywcy. O ile inwestycja zostanie dobrze przemyślana, a lokalizacja garażu będzie znajdowała się w atrakcyjnym miejscu, ten problem może się nie pojawić. Dlatego właśnie, podobnie jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych, lokalizacja ma kluczowe znaczenie.  Ponadto, posiadając garaż, jesteśmy zobligowani do uiszczenia podatku od nieruchomości. Ten zależy od gminy, która ustala stawkę. Jest ona większa niż za lokal mieszkalny, ale płatna również raz w roku. W 2020 roku wynosi maksymalnie 8,05 zł za metr kwadratowy.

Biorąc jednak pod uwagę, że plusów jest więcej niż minusów, inwestycja w wynajem garaży lub miejsc parkingowych to bezpieczny biznes, przeznaczony głównie dla początkujących inwestorów.

Czytaj także: Inwestowanie w nieruchomości inne niż mieszkania

Marta Kubacka

Marta Kubacka - Przedsiębiorca - właściciel firmy Pracownia Smart. Ukończyła studia dzienne - kierunek ekonomia o specjalności gospodarka nieruchomościami (ZUT w Szczecinie) oraz studia podyplomowe na kierunku dziennikarstwo (UAM w Poznaniu). Od dziesięciu lat redaguje artykuły eksperckie z zakresu branży nieruchomości. Jej pasją jest podążanie za nowymi trendami oraz zmieniającymi się przepisami prawa. To kobieta silna, zdeterminowana, która potrafi pokonać wszystkie przeciwności losu i z uporem dążyć do osiągania wyznaczonych celów.

Zobacz także