Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Indeks nastrojów pośredników - spotkajmy się na premierze wyjątkowego raportu z badania

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Materiały organizatora

Takiego badania na rynku jeszcze nie było. Jako portal Nieruchomosci-online.pl, wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu realizujemy projekt, którego efektem będzie Indeks Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON). Premiera odbędzie się już 26 października podczas konferencji online "Nastroje w branży nieruchomości". 

Partnerem medialnym projektu jest Polska Agencja Prasowa      

Analizy, raporty cenowe, podsumowania, komentarze analityków… - przedstawiciele branży i osoby poszukujące nieruchomości codziennie otrzymują z różnych źródeł ogromną porcję informacji. Jako portal Nieruchomosci-online.pl postanowiliśmy jeszcze bardziej uporządkować wiedzę o rynku, tworząc Indeks Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON). Jako pierwsi w Polsce regularnie badamy nastroje panujące wśród biur i agentów, ponieważ to pośrednicy są najlepszym barometrem atmosfery panującej na rynku.   

- Przede wszystkim zaprosiliśmy do współpracy biura i agentów nieruchomości, którzy - obsługując rynek każdego dnia - są najlepszym źródłem wiedzy o zachowaniu kupujących i sprzedających. Ponadto, pytamy profesjonalistów nie tylko o ocenę aktualnej sytuacji, ale też o prognozy na najbliższy kwartał. Badanie będzie realizowane po każdym kwartale i skupi się na najważniejszych segmentach rynku. Efektem tego będzie wykres indeksu, który w obrazowy sposób pokaże nastroje panujące aktualnie w branży nieruchomości. Tak pomagamy budować siłę środowiska, które jednym głosem mówi, co się dzieje i co się może wydarzyć na rynku nieruchomości - mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.   

Oddajemy głos pośrednikom  

Badanie przeprowadzamy wśród pośredników będących klientami Nieruchomosci-online.pl. Co kwartał prawie 6000 biur i agentów otrzymuje od nas ankietę, w której prosimy o ocenę kluczowych obszarów rynku nieruchomości. Na zaproszenie do wrześniowego badania nastrojów odpowiedziało ponad 700 właścicieli biur i agentów, co stanowi reprezentatywną grupę do badania środowiska pośredników.

- Indeks nastrojów to miernik koniunktury na rynku. Specjalnie opracowane pytania dotyczą oceny obecnej sytuacji i prognozowanych zmian w odniesieniu do transakcji sprzedaży i najmu w segmentach mieszkań, domów, gruntów i nieruchomości komercyjnych, w tym usługowych i biurowych - wyjaśnia dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak, prof. UEW i dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.  

Pytamy pośredników zarówno o ostatnie wydarzenia na rynku - w szczególności o ocenę popytu - jak i możliwą przyszłość z prośbą o określenie zmian w poziomie popytu, podaży i cen.

- INPON wynika z wartości 8 subindeksów liczonych dla poszczególnych segmentów rynku i bazuje na odpowiedziach na cokwartalne pytania stałe. Będzie on określony w danym kwartale jedną liczbą z przedziału 0-100, gdzie wynik powyżej 50 oznacza, że pośrednicy wskazują poprawę lub w ich opinii będzie następował rozwój rynku lub danego segmentu. Dzięki temu będziemy porównywać zmianę wartości indeksu oraz subindeksów w czasie - tłumaczy dr hab. Dorota Rynio, prof. UEW, pełniąca funkcję wicedyrektora Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego UEW. 

Co wiemy po II kwartale? 

W badaniu ankietowym przeprowadzonym pod koniec czerwca, nastroje pośredników były umiarkowanie pozytywne. Jak wyliczyliśmy, w II kwartale wartość ogólnego wskaźnika nastrojów wyniosła 62,75 pkt. W ocenie biur i agentów wspomniany okres został określony jako pozytywny, ponieważ - jak można podejrzewać - uczestnicy rynku w dużej mierze oswoili się z pandemią, a jej negatywne konsekwencje nieco wyhamowały.

Patrząc na subindeksy, zdecydowanie najwyższą wartość wśród ośmiu ocenianych segmentów rynku osiągnęły działki na sprzedaż - 75,2 pkt. Nieco niżej oceniono perspektywy dotyczące sprzedaży domów i mieszkań (kolejno 69,8 i 69,4 pkt.). Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast lokale biurowe i usługowe na sprzedaż oraz wynajem. W tym przypadku nastroje były raczej pesymistyczne, ponieważ wskaźnik wyniósł poniżej 50 pkt.

Szczegółowy opis raportu z badania za II kwartał można znaleźć TUTAJ.   

Premierowa konferencja online z debatą ekspertów 

Publikację najnowszego raportu połączyliśmy z oficjalną premierą INPON. Konferencja online "Nastroje w branży nieruchomości" odbędzie się już 26 października w godzinach 11:00-14:30 i będzie składać się z dwóch części. W pierwszej przedstawimy wyniki za III kwartał, a w drugiej przeprowadzimy debaty eksperckie, do których zaprosiliśmy pośredników, deweloperów, ekonomistów, finansistów i dziennikarzy. Spotkanie online będzie więc nie tylko okazją do omówienia indeksu, ale też do dyskusji, co wpływa na nastroje w branży. Udział w konferencji jest bezpłatny, a transmisja na żywo będzie prowadzona na naszych kanałach na Facebooku i YouTubie. 

 

AGENDA KONFERENCJI "NASTROJE W BRANŻY NIERUCHOMOŚCI": 

Panel 1 - Raport z badania nastrojów 

 • Jakie nastroje panują wśród pośredników w obrocie nieruchomościami?
 • Jak kształtuje się obecnie poziom popytu, podaży i cen?
 • Jakie są najbliższe prognozy dla rynku nieruchomości?

Paneliści: 

 • Alicja Palińska, dział analiz Nieruchomosci-online.pl 
 • dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący Rady Think Tanku UEW - Impakt Dolny Śląsk

Panel 2 - Nastroje wśród pośredników 

 • Jakie są oceny i prognozy dla poszczególnych segmentów rynku?
 • Jaki wpływ na popyt mają rosnące ceny i spadająca podaż?
 • Jakie są perspektywy i wyzwania dla zawodu pośrednika?

Paneliści:

 • Alicja Palińska, dział analiz Nieruchomosci-online.pl - prowadzący  
 • Renata Piechutko, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
 • Zbigniew Kubiński, honorowy prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości
 • Piotr Turalski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Panel 3 - Rynek finansowy   

 • Czy grozi nam kryzys na rynku nieruchomości?
 • Jaki jest poziom zadłużenia Polaków?
 • Jaki wpływ na rynek nieruchomości ma polityka kredytowa?

Paneliści: 

 • Piotr Rożek, zastępca redaktora naczelnego PAP Biznes - prowadzący  
 • Katarzyna Dmowska, wiceprezes Grupy ANG
 • dr Jacek Furga, prezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji

Panel 4 - Czynniki rynkowe  

 • Jak na rynek najmu wpłyną rosnące ceny nieruchomości i problemy z podażą?
 • Jak zmiany stylu życia, świadomości ekologicznej i preferencji poszukujących wpłyną na budownictwo mieszkaniowe?
 • Czy miasta będą się wyludniały na korzyść gmin ościennych?
 • Jakie są perspektywy budownictwa senioralnego?

Paneliści: 

 • dr Anita Makowska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich    
 • Bolesław Meluch, wiceprezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej 
Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij