Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Gdzie kupić działkę? Średnie ceny działek w Polsce

Gdzie kupić działkę? Średnie ceny działek w Polsce

Marta Sośnicka-Paszkowska
Komentarze

fot.: seehotel-diekseepark/ Pixabay

Ostatni rok zweryfikował potrzeby poszukujących i mogliśmy zaobserwować zmiany w preferencjach dotyczących wyboru nieruchomości. Epidemia spowodowała, że wiele osób zaczęło interesować się zakupem działek i gruntów. Gdzie można kupić działkę najtaniej? Gdzie zapłacimy za nią najwięcej?

Na podstawie danych z Nieruchomosci-online.pl przedstawiamy, jak kształtowały się ceny w ostatnim czasie w Polsce.

Jakich działek poszukujemy?

Pandemia i zamknięcie w domach sprawiły, że więcej osób zaczęło myśleć o życiu bliżej natury, a co za tym idzie – wzrosło zainteresowanie działkami i gruntami. Według ekspertów zajmujących się sprzedażą nieruchomości najchętniej oglądane są działki w ustronnych miejscach, w pobliżu lasu, jeziora lub nad rzeką. Ważnymi czynnikami determinującymi chęć posiadania kawałka własnej ziemi są bliskość natury, spokojne sąsiedztwo, dostęp do mediów, niedalekie położenie od większych miejscowości i, oczywiście, cena.

Najczęściej poszukiwane są działki w przedziale 800–2500 m². W niektórych rejonach Polski ceny osiągają ponad 800 złotych za metr kwadratowy, ale można też znaleźć prawdziwe okazje.

Duży wzrost zainteresowania działkami można zaobserwować w Google Trends. Po świętach wielkanocnych w 2020 roku zapytania o działki gwałtownie wzrosły i od tamtego czasu zauważalne są częste i wysokie skoki zainteresowania.

Najdroższe grunty

W 2020 roku najdroższe działki można było znaleźć na Mazowszu. Patrząc na uśrednione ceny w mazowieckim metr kwadratowy ziemi kosztował 145 zł. To najwięcej w porównaniu do pozostałych województw.

Najwięcej za metr kwadratowy trzeba było zapłacić w Ząbkach – 822 zł/m², w Piastowie – 784 zł/m², w Zielonce – 568 zł/m², a w Markach 499 zł/m². W samej Warszawie koszt działki to 665 złotych za metr kwadratowy. W Mazowieckiem, jednak dalej od stolicy, można też znaleźć tańsze grunty – w Płocku metr kwadratowy ziemi kosztował 132 zł, w Mińsku Mazowieckim 117 zł, a w Wyszkowie 92 zł.

Regiony turystyczne także wysoko

Wysokie ceny działek można też zaobserwować w regionach atrakcyjnych turystycznie. W Zakopanem działki osiągają 532 zł/m², w Szczyrku 493 zł/m², a w Kościelisku 444 zł/m². Z kolei na wybrzeżu, w okolicy Trójmiasta można znaleźć grunty w cenie od 424 do 477 zł/m², a we Władysławowie działkę kupimy już za 350 zł/m². Taniej działki nad morzem dostaniemy w okolicy Świnoujścia, bo w cenie 294 zł/m², w Łebie za 233,25 zł/m², czy w Kołobrzegu za 185 zł/m². Jednakże nie wszędzie nad morzem ceny przekraczają , na przykład w gminie Lębork działki można znaleźć już w okolicy 102 zł/m².

W przypadku regionów turystycznych mniejsze środki trzeba posiadać na inwestycje na Mazurach. Tutaj ceny zaczynają się poniżej 100 zł/m² - w Węgorzewie można kupić działkę za 61 zł/m²,  w Giżycku za 90 zł/m², a  w Orzyszu za 95 zł/m². W Mikołajkach będzie to już 120 zł/m², w Rynie, najdrożej, bo 204 zł/m².

Gdzie zapłacisz najmniej?

Najtańsze działki można znaleźć w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i w podkarpackim. Średnie ceny za metr kwadratowy wahają się tam od  60 do 66 złotych za metr kwadratowy. Najniższe ceny zaczynają się już od 20 do 30 złotych za metr kwadratowy.

W kujawsko-pomorskim w Lubieniu Kujawskim można kupić działkę już za 20 zł/m², w Dobrzyniu nad Wisłą za 23 zł/m², w Ciechocinku za 97 zł/m², a w Toruniu ceny osiągają już 288 zł. W Lubuskim znajdziemy działkę w Gubinie za 30 złotych za metr, w Żaganiu za 53 złote, najdrożej będzie w Zielonej Górze - 154 złote za metr kwadratowy. Natomiast na Podkarpaciu w Tarnowcu działka kosztowała 22 zł/m², w Wadowicach Górnych 30 zł/m², w Sanoku ceny zaczynają się od 70 zł, a w Rzeszowie osiągają 234 złote.

Warszawiacy, którzy chcą odpocząć na łonie natury, ale nie chcą pokonywać drogi dłuższej niż dwie godziny, mogą poszukać działki w gminie Nidzica, a także Szczytno. W pierwszej ceny działek zaczynają się już od 60 zł/m², a drugiej - od 53 zł/m². Natomiast w obrębie obydwu znaleźć można lasy, jeziora, ciszę i spokój. Podobnie będzie jeśli z Warszawy ruszymy S8 w stronę Białegostoku. Na Podlasiu także możemy kupić tańsze działki. W przedziale  okolicy Łomży, Bielska Podlaskiego czy Białowieży znajdziemy działki od 86 do 122 zł za metr kwadratowy.

Fot. ZoomTeam/ BigStock

Izolacja z pewnością przyniosła zwiększone zainteresowanie działkami. Po zamknięciu w czterech ścianach, wielu zapragnęło mieć swój własny kawałek zieleni, marząc o domku za miastem. Na szczęście różnorodność cenowa sprawia, że niemal każdy znajdzie działkę dla siebie.

Dowiedz się więcej:

Rynek gruntów budowlanych - ceny stabilne, ale transakcji coraz mniej
Gdzie znaleźć tanią działkę budowlaną

Marta Sośnicka-Paszkowska

Marta Sośnicka-Paszkowska - Specjalista ds. marketingu w zespole Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu „ESTATE” i e-magzynu „INMAG”.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij