Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Czym jest zabezpieczenie przejściowe?

Artykuł pochodzi
z poradnika
kredytowego

Kalkulator

Skorzystaj
z Odpowiedzialnego
kalkulatora

Oblicz zdolność

Radosław Biadoń
Komentarze

Przejściowe zabezpieczenie kredytu jest standardowym dla banku ubezpieczeniem kredytów hipotecznych. Jest również nazywane ubezpieczeniem pomostowym lub tymczasowym.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ubezpieczenie pomostowe.

  • Z czego wynika ubezpieczenie pomostowe.

  • Czym różni się ubezpieczenie pomostowe kredytu na rynku wtórnym a na rynku pierwotnym.

  • Jak długo bank może naliczać dodatkowe koszty wynikające z ubezpieczenia pomostowego.

Ubezpieczenie przejściowe to dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego na rzecz banku do czasu ustanowienia przez sąd wieczystoksięgowy prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Dlaczego bank wymaga zabezpieczenia przejściowego?

W momencie podpisywania umowy kupna nieruchomości na rynku wtórnym, której zakup ma być częściowo sfinansowany kredytem hipotecznym, notariusz składa do sądu wieczystoksięgowego m.in. wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku kredytującego. W zależności od sądu wieczystoksięgowego rozpatrzenie takiego wpisu może trwać nawet kilka miesięcy. Bank zatem wypłacając kredyt, nie ma jeszcze prawomocnie ustanowionego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, której zakup został sfinansowany kredytem.

Ubezpieczenie pomostowe na rynku pierwotnym

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, gdy trwa jeszcze budowa, bank wypłaca kredyt na podstawie umowy deweloperskiej. Dopiero po zakończeniu budowy i oddania budynku do użytkowania następuje zakup nieruchomości na podstawie aktu notarialnego i złożenie przez notariusza m. in. wpisu hipoteki do sądu wieczystoksięgowego.
Do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej bank dodatkowo ubezpiecza kredyt w towarzystwie ubezpieczeniowym, a koszty z tym związane częściowo lub w całości przerzuca na klienta. To właśnie nazywane jest ubezpieczeniem przejściowym lub pomostowym.

Ubezpieczenie pomostowe jest ustanawiane w formie podwyższenia marży kredytu.

W zależności od banku, podwyższenie marży może wynieść od 0,05 p.p. do nawet 2,5 p.p. Wysokość ubezpieczenia przejściowego jest szczególnie istotna w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym w początkowej fazie budowy. Od momentu wypłaty pierwszej transzy kredytu do momentu prawomocnego wpisu hipoteki może minąć nawet ponad rok. Odpowiedni wybór banku, może zatem przynieść znaczne oszczędności w okresie ubezpieczenia pomostowego. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który dobierze dla nas najbardziej optymalne zobowiązanie.

 

***

 

Radosław Biadoń

Radosław Biadoń - Z branżą finansową, w szczególności z branżą kredytową, związany od 20 lat. Doświadczenie, edukacja i znajomość bankowości pozwoliły mu rozwinąć się jako niezależny agent kredytowy. Pomaganie klientom w znalezieniu najodpowiedniejszego dla nich kredytu, bezstresowe przeprowadzenie przez skomplikowany proces kredytowy, to dla niego fascynujące i wdzięczne zajęcie. *** Grupa ANG powstała po to, by służyć ludziom. Pomagać im zrozumieć zawiłości zawarte w umowach z instytucjami finansowymi, pomagać dobrać usługi, których klienci naprawdę potrzebują i na które ich stać. W tym trudnym czasie kontynuuje swoją misję przez dzielenie się wiedzą dotyczącą świata finansów w czasie epidemii.

Poradnik kredytowy

To, co warto wiedzieć o finansowaniu nieruchomości

Poradnik kredytowy jest częścią Odpowiedzialnego kalkulatora zdolności kredytowej stworzonego razem z ekspertami z Grupy ANG.

Korzystaj z porad ekspertów kredytowych

Artykuł jest częścią Poradnika kredytowego, w którym eksperci z Grupy ANG dzielą się wiedzą i wyjaśniają kwestie kredytu hipotecznego w sposób zrozumiały i bez używania żargonu finansowego.

Przejdź do wszystkich artykułów

Oszacuj, za jaką kwotę możesz bezpiecznie kupić nieruchomość bez nadwyrężania budżetu domowego.

Sprawdź zdolność kredytową

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij