Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

ChatGPT – jak z niego korzystać, by generował treści, jakich oczekujesz

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

            Pobierz numer 03/2023
Katarzyna Pruska
Komentarze

fot.: Sanket Mishra/pexels.com

Ethan Mollick, profesor na Uniwersytecie w Pensylwanii, nazwał „rozmowy z ChatGPT, rozmowami z wszechwiedzącym, chętnym do pomocy stażystą, który jednak czasem łże w żywe oczy”. Jak zatem korzystać z tego narzędzia, by otrzymywać wartościowe treści? Jakich zasad przestrzegać, żeby generowane odpowiedzi były jakościowe? Przedstawię Wam kilka przydatnych wskazówek.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to zaawansowany model językowy (LLM) stworzony przez OpenAI, firmę zajmującą się sztuczną inteligencją. ChatGPT bazuje na technologii uczenia maszynowego, a jego głównym zadaniem jest generowanie odpowiedzi na pytania zadane przez człowieka. Jeśli chatGPT nie jest czegoś pewien, będzie zmyślał, zatem weryfikacja treści, jakie otrzymujemy, jest konieczna.

Statystyki pokazują, ze każdego dnia jego użytkownicy generują ok. 10 milionów komend.

Co to jest prompt?

Prompt to krótkie polecenie, komenda, które wykorzystujemy do uzyskania interesujących wyników od ChatGPT. Może to być pytanie, stwierdzenie lub prośba o informacje. Wyniki, które otrzymujemy, mogą przybierać różne formy: tekst, tabele, wyliczenia i inne.

Jak nie tworzyć nudnych treści?

Jeżeli korzystaliście już z ChatGPT, to z pewnością odnieśliście wrażenie, że teksty przez niego generowane bywają nudne, przewidywalne i sztampowe. Co zrobić, by odpowiedzi były jakościowe i konkretne? By przyciągały uwagę, karmiły wyobraźnię i były nacechowane emocjami? Wystarczy się trzymać 3 filarów tworzenia komend:
1. język
2. logika
3. precyzja

GIGO – dobrze zbuduj prompt

Jest takie stwierdzenie „garbage in = garbage out”, które pierwotnie związane było z branżą informatyczną, ale ma znaczenie wszędzie tam, gdzie efekty wnioskowania zależą od jakości przetwarzania informacji. Zatem, im bardziej precyzyjny i rozbudowany prompt zbudujesz, tym lepszy tekst wygeneruje ChatGPT.

Pamiętać trzeba, że ChatGPT to model generatywnej sztucznej inteligencji, on „jeszcze” nie myśli, dlatego tak ważne jest, by komendy były logiczne i konkretne, pozbawione skrótów myślowych i dwuznaczności.

Jeżeli podasz nudny prompt, to otrzymasz nudne wyjście. Prompty są tak istotne, że powstały już sklepy, w których za nawet 2 dolary możemy kupić gotowe komendy, oraz specjalne narzędzia, które mają za zadanie uczynić prompt idealnym.

Komendy dla ChataGPT powinny być logiczne i konkretne, pozbawione skrótów myślowych i dwuznaczności.

Sposoby na dobre prompty

Jesteśmy nauczeni naszymi dotychczasowym doświadczeniem z AI, jak chociażby z przeglądarkami internetowymi, by zadawać zwięzłe w formie, nieskomplikowane polecenia. I to jest dobry pierwszy krok.

1. Prompt nudny, ale PRECYZYJNY

Przed stworzeniem promptu zadaj sobie kilka ważnych pytań. To pozwoli utworzyć uporządkowaną, logiczną i precyzyjną strukturę komendy.

  • Jaką treść chcesz otrzymać?
  • Do kogo ma być ona skierowana?
  • Jakie informacje ma zawierać?
  • Jaki jest cel treści?
  • Jaki jest kontekst?

Jeżeli nie określisz, na czym Ci zależy, ChatGPT będzie zgadywać, o co Ci chodzi na bazie danych, na których się uczył.

Prompt:

Napisz krótkie ogłoszenie do serwisu z nieruchomościami, dotyczące sprzedaży luksusowego domu nad jeziorem Kisajno w miejscowości Fuleda. Sformułuj treść, by była zachęcająca do kupna nieruchomości.

Oto co otrzymałam:

fot. zrzut ekranu z ChataGPT 3.5

Niby jest ok, ale przyznasz, że tekst jest nijaki. Co zatem zrobić, by było lepiej? Dodać do tej precyzyjnej komendy odrobinę zabawy, kreatywności i indywidualności.

2. Więcej polotu — dopieszczamy prompt

Teraz czas na „pimp my prompt”. Czyli do elementów promptu: kontekst, potrzeba, zadanie, forma, dodajemy pomocne sformułowania:

  • Dodaj przymiotniki i przysłówki (np. ciekawy, inspirujący, pomysłowy, kreatywny…)
  • Napisz tekst wywołujący jakąś emocję, np. radość, smutek, zaciekawienie… (zauważ, jaka jest różnica między sformułowaniem: smutny tekst, a tekst wywołujący smutek)
  • Napisz odpowiedź ze zróżnicowaną liczbą zdań
  • Użyj określonego tonu (np. formalny, naukowy, na luzie)
  • Korzystaj z określonej terminologii (np. z branży nieruchomości)
  • Użyj list, tabel, nagłówków, pogrubień
  • Zaskocz mnie (gdy nie masz pomysłu, to często w ten sposób ChatGPT może wygenerować naprawdę przyzwoite koncepty)
  • Stosuj techniki PAS/BAB/AIDA lub inne reguły copywriterskie
  • Podsumuj w kilku zdaniach (to sformułowanie świetnie się sprawdza, by w kilka sekund podsumować całe spotkanie, publikację naukową czy artykuł)
  • Opisz, w jaki sposób, krok po kroku [...] (to idealna opcja do tworzenia wyjaśnień typu know-how)
  • Sparafrazuj tekst [...]

Prompt:

Napisz wywołujące zainteresowanie ogłoszenie do ogólnokrajowego serwisu z nieruchomościami, opisujące sprzedaż wyjątkowego domu o powierzchni 120m nad jeziorem Kisajno w miejscowości Fuleda. Stosuj reguły AIDA.

Oto odpowiedź:

fot. zrzut ekranu z ChataGPT 3.5

Czasami może się zdarzyć, że otrzymany od AI tekst wciąż nie spełnia Twoich oczekiwań. To nie to, czego byś finalnie oczekiwał(-a).
I tu wchodzi kolejny sposób na generowanie promptów.

3. Zabawa w role-play z AI

To świetny sposób na prompt, jeżeli po kilku podejściach wciąż nie otrzymujesz tego, czego oczekujesz. Warto w ogrywaniu ról posługiwać się komunikatami:
Zachowuj się jak […]
Ty jesteś [...], wytłumacz mi, jakbym był […]

Pamiętaj, że ChatGPT jest generatywny, nie kreatywny – jeżeli przyjdziesz do niego z fajnym pomysłem i dobrym promptem, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz coś, co idealnie wpasuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

Prompt:

Zachowuj się jak najlepszy z agentów nieruchomości w kraju (real estate agent). Ja jestem inwestorem z pragmatycznym podejściem do pieniędzy, który poszukuje domu nad jeziorem na Mazurach w celach inwestycyjnych. Przekonaj mnie do kupna wyjątkowego domu o powierzchni 120m nad jeziorem Kisajno w miejscowości Fuleda.

Wygenerowana odpowiedź:

fot. zrzut ekranu z ChataGPT 3.5

 

Protipy na koniec

Masz dziesiątki stron dokumentów do analizy? Chcesz podsumować badania statystyczne lub książkę? Skorzystaj z ChatDOC.

Przesyłamy pliki w formacie pdf do narzędzia i rozpoczynamy z nimi konwersację. Nawet jeżeli pliki są w innym języku niż polski, możemy posługiwać się promptami po polsku i otrzymywać odpowiedzi w tym języku. Dodatkowo dostaniemy przypisy, na podstawie których fragmentów dokumentów narzędzie podało nam odpowiedzi. Obecnie ChatDOC jest darmowy i pozwala przesłać maksymalnie 5 dokumentów dziennie nie dłuższych niż 200 stron i nie przekraczających 36 MB.

Podstawowym językiem, na którym uczyły się modele od OpenAI, jest angielski. Dlatego w przypadku promptów warto dodawać, na przykład w nawiasach, wyjaśnienia kluczowych słów w tworzonej komendzie.

Przykład:

Zachowuj się jak agent (real estate agent) i w przystępnym stylu wyjaśnij mi, na czym polega [...]

Gdybyście chcieli przetestować alternatywy dla ChataGPT, możecie pochylić się nad narzędziami:

  • Perplexity
  • Vicuna
  • AgentGPT
  • Claude
  • Bing.
Katarzyna Pruska

Katarzyna Pruska - W Panda Marketing kieruje zespołem odpowiedzialnym za działania marketingowe. Tworzy strategie komunikacji marek, realizuje działania content marketingowe w oparciu o takie kanały, jak Facebook, Instagram i LinkedIn. Dba o cele biznesowe brandów. Specjalistka od social sellingu, pomaga markom realizować potencjał sprzedażowy. Z entuzjazmem obserwuje nowości w marketingu, jednocześnie opierając swoje działania na twardych podstawach i liczbach. Nie uznaje półśrodków, gdyż owocują ćwierćrezultatami.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także