Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Ceny domów w I kwartale 2023: wysypu okazyjnych ofert jak nie było, tak nie ma

Ceny domów w I kwartale 2023: wysypu okazyjnych ofert jak nie było, tak nie ma

Rafał Bieńkowski
Komentarze

Chociaż zainteresowanie domami z rynku wtórnego ostatnio wzrosło, to wciąż trudno znaleźć kupca. Na rynku nie widać masowych obniżek, a zmiany cen nieruchomości w tym segmencie są zróżnicowane w zależności od regionu – wynika z raportu podsumowującego I kwartał 2023 r.     

Zainteresowanie domami wolnostojącymi sprzedawanymi na Nieruchomosci-online.pl było w I kw. 2023 r. o ponad 40 proc. większe niż w IV kw. 2022 r. Wynika to z wiosennego ożywienia, które jest naturalnym cyklem na rynku nieruchomości, ale nie tylko. Powodem mogą być również utrzymujące się wysokie ceny mieszkań w miastach. W tej sytuacji część poszukujących zaczyna rozglądać się za domami np. na obrzeżach, bo nierzadko mogą kupić je w podobnej cenie.   

Stabilizacja cen w głównych miastach

W I kw. 2023 r. zainteresowanie domami z drugiej ręki wzrosło, ale popyt dalej jest ograniczony z powodu drogich kredytów i wysokich kosztów utrzymania nieruchomości. A więc poszukujący aktywniej przeglądają oferty, ale jeszcze nie przekłada się to na większą liczbę transakcji. Aktualna sytuacja wciąż nie skłania też sprzedających do dużych ustępstw, przez co 2022 r. nie przyniósł wysypu okazyjnych ofert, na które tak liczyło wielu poszukujący.   

Najnowsza analiza wskazuje, że ostatni kwartał przyniósł obniżki cen domów wolnostojących tylko w czterech miastach wojewódzkich. Kiedy porównamy I kw. 2023 r. i IV kw. 2022 r., średnia cena ofertowa metra kwadratowego spadła w Szczecinie (-5,7 proc.), Łodzi (-3,8 proc.), Lublinie i Opolu (po -1,4 proc.). Stabilizację cen zaobserwowano natomiast w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Kielcach – w tych lokalizacjach korekty wynosiły mniej niż 1 proc.      

Zmiany ceny domów z drugiej ręki są jednak zróżnicowane w zależności od regionu i lokalizacji. W pozostałych dziewięciu miastach wojewódzkich średnie ceny metra kwadratowego już wzrosły w relacji kwartał do kwartału. Najmocniej w Katowicach i Olsztynie (po 9 proc.). Warto jednak podkreślić, że w przypadku Bydgoszczy, Rzeszowa czy Zielonej Góry, wzrosty były już niewielkie (1-2 proc.).  

Analiza stawek ofertowych w I kw. 2023 r. pozwala też dostrzec pewien trend. Okazuje się, że podwyżki średnich cen ominęły główne lokalizacje. Spośród siedmiu największych miast w Polsce, jedynie Wrocław zanotował wyższą cenę mkw. niż w IV kw. 2022 r. W Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie – jak już wspomnieliśmy – stawki albo utrzymały się na podobnym, choć bardzo wysokim poziomie, albo spadły. 

Podaż rośnie krok po kroku 

Kolejny już kwartał z rzędu podaż w segmencie domów nieznacznie wzrosła. W I kw. 2023 r. poszukujący mieli na Nieruchomosci-online.pl o 2 proc. więcej ofert niż w IV kw. 2022 r. oraz o 3 proc. więcej niż w III kw. 2022 r. W ujęciu rok do roku wzrost podaży na portalu wyniósł z kolei 20 proc.    

Poszukujący mają coraz większy wybór, ale jak zauważają pośrednicy biorący udział w cokwartalnej ankiecie Nieruchomosci-online.pl, wciąż nie brakuje ofert ze zbyt wygórowanymi cenami. Proponowane ceny ofertowe domów bywają nieadekwatne do ich rzeczywistej wartości rynkowej. Aby w niedalekiej przyszłości doszło do większej liczby transakcji, oczekiwania sprzedających muszą „spotkać się” z możliwościami finansowymi kupujących.  

Rafał Bieńkowski

Rafał Bieńkowski - PR Manager w Nieruchomosci-online.pl, który zajmuje się także analizą danych portalu i przygotowywaniem raportów rynkowych. W przeszłości dziennikarz „Gazety Współczesnej”, „Gazety Olsztyńskiej” i „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także