Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Czy można mieć kominek w mieszkaniu?

Magdalena Mróz-Jurgielewicz
Komentarze

Wieczory spędzone na wpatrywaniu się w żywy ogień to luksus, który kojarzy się raczej z domem jednorodzinnym. Jednak mieszkańcy bloków nie muszą rezygnować z tego marzenia, przy spełnieniu pewnych warunków mogą zainstalować kominek także w mieszkaniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Aspekty prawne instalacji kominka w mieszkaniu

Zamontowanie kominka w budynku wielorodzinnym jest możliwe, ale nie zawsze. Kwestia ta jest uregulowana przepisami, a dokładniej Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Szczegóły znajdują się w dziale IV, rozdział 4 zatytułowany „Ogrzewanie pomieszczeń”. Jak wynika z tego dokumentu „kominki opalane drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, mogą być instalowane wyłącznie”:

  • w budynkach jednorodzinnych,
  • w budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej,
  • w budynkach rekreacji indywidualnej,
  • w niskich budynkach wielorodzinnych.

Przez niskie budynki wielorodzinne rozumieć należy obiekty do czterech kondygnacji naziemnych włącznie (niezależnie od ich wysokości oraz z uwzględnieniem parterów i poddaszy użytkowych) lub bloki i kamienice do wysokości 12 metrów nad poziomem terenu.

Z przepisów jasno wynika więc, jakie budynki są wykluczone z możliwości zainstalowania kominka. Dla tych natomiast, które mieszczą się w ustawowych kryteriach, spełnione muszą być jeszcze dodatkowe warunki formalne. Mianowicie przed zainstalowaniem kominka należy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Następnie mieszkanie powinno być sprawdzone przez kominiarza, który zweryfikuje, czy możliwe jest zainstalowanie klasycznego kominka. Po otrzymaniu pozytywnej opinii przed przystąpieniem do budowy, fakt ten należy zgłosić w Starostwie Powiatowym i oczekiwać kolejne 30 dni, ponieważ w tym czasie organ może sprzeciwić się budowie. Jeśli tego nie zrobi domniemywa się, że nie ma ku temu przeciwwskazań i w końcu można rozpocząć budowę instalacji. Co istotne, od 2022 roku wkład kominowy musi spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, które określają przepisy unijne. Nie może on być również jedynym źródłem ogrzewania w mieszkaniu.

Wymagania techniczne

Tradycyjny kominek, aby był bezpieczny dla budynku i jego mieszkańców, musi być zainstalowany z uwzględnieniem ściśle określonych wymagań technicznych. Dotyczy to także samych pomieszczeń, w których taki kominek ma stanąć. I tak kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 30 m2, co dyskwalifikuje z tej możliwości mniejsze pokoje. Dla kominków o budowie zamkniętej należy ponadto zapewnić w pomieszczeniu dopływ powietrza do paleniska w ilości co najmniej 10 m sześciennych/h dla 1 m kW mocy nominalnej urządzenia grzewczego. Dla kominków z obudową otwartą natomiast przepływ powietrza w otworze komory spalania powinien być mniejszy niż 0,2 m/s. kominek taki musi być podłączony do samodzielnego komina, a jego średnica również jest ściśle określona. Dla urządzeń o otworze paleniska do 0,25 m² średnica przewodu dymowego powinna wynosić 0,15 m lub przekrój powinien mieć wymiary 0,14 x 0,14 m. Dla większych palenisk kominy powinny być odpowiednio większe o średnicy przynajmniej 0,18 m lub wymiarach 0,14 x 0,27 m. W pomieszczeniu, w którym taki kominek ma zostać zainstalowany niedopuszczalna jest ponadto obecność mechanicznej wentylacji wyciągowej.

Ze względu na te wymagania, a także ilość prac, które wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i narzędzi, instalację kominka warto powierzyć profesjonalnej firmie. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na urządzenie wolnostojące czy zabudowane, niezbędne będzie również przygotowanie lub wykończenie miejsca, w którym kominek stanie. W przypadku urządzeń wolnostojących, potocznie zwanych kozą, konieczna może być odpowiednia izolacja okolic kominka (podłogi czy ścian) i zabezpieczenie ich materiałami ognioodpornymi. Jeśli kominek ma być zabudowany, wówczas do jego wykończenia niezbędna może być pomoc kamieniarza lub murarza, w zależności od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.

Co zamiast tradycyjnego kominka?

Choć kominek nadaje wnętrzu ciepła i przytulności, a poza tym może być bardzo estetycznym elementem wnętrza, to jednak ze względów praktycznych najlepiej zaplanować jego instalację na etapie projektowania budynku. Jego zbudowanie w budynku już istniejącym, choć możliwe, to nie zawsze ma sens, chociażby ze względu na duży nakład pracy, a przez to niemałe koszty. Na szczęście na rynku dostępne są inne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się widokiem płomieni bez konieczności kucia ścian i budowania komina.

Alternatywy dla tradycyjnego kominka:

  • biokominek,
  • kominek elektryczny,
  • kominek gazowy.

Dla osób, które nie mogą lub jednak nie zdecydują się na budowę tradycyjnego kominka, dobrym rozwiązaniem może być biokominek. Urządzenia te występują w wielu wariantach, przez co i ich cena jest mocno zróżnicowana. Dla tradycjonalistów dobre będą modele przypominające klasyczny kominek, ale i fani designu znajdą coś dla siebie. Można je umieścić w różnych częściach pokoju, niektóre modele nadają się nawet do postawienia na meblach. Kominek taki można także zabudować, więc na pierwszy rzut oka ciężko go nawet odróżnić od paleniska tradycyjnego. Stosowane do ich obsługi paliwo nie wytwarza spalin, ani dymu, dlatego też nie ma żadnych warunków jakie należy spełnić, aby taki biokominek zainstalować w swoim mieszkaniu. Jedynymi ich wadami są dość wysoka cena samego biopaliwa oraz fakt, że nie nadają się do ogrzewania. Jest to więc dobry wybór dla osób chcących mieć kominek „do oglądania”, który nie wymaga dużo obsługi, ani nie tworzy zabrudzeń, związanych np. z przechowywaniem i podkładaniem drewna, czy koniecznością czyszczenia szyby od sadzy.

Kolejną alternatywą może być kominek elektryczny. Podobnie jak biokominki również i te urządzenia można umiejscowić niemalże w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Nie wytwarzają one płomienia, ale efekt przypominający podświetlenie pary wodnej, a także przyjemny szum imitujący spalanie drewna. Urządzenia te nadają się do ogrzewania niedużych pomieszczeń, mogą więc pełnić w mieszkaniu dwojaką rolę. Najnowsze modele można sterować zdalnie. Minusem jest koszt energii elektrycznej.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są kominki gazowe. Wymagają mniej obsługi, są czystsze w utrzymaniu, a ich montaż nie jest inwazyjny. Nie jest potrzebne podłączenie do oddzielnego komina, a jedynie wyprowadzenie przewodu na dach lub poza ścianę budynku. Kominek podłącza się do sieci gazowej lub zasila gazem z butli. Urządzenie takie może służyć do ogrzewania pomieszczeń tak samo jak kominek tradycyjny. Koszt jego eksploatacji zależy od wielkości pomieszczenia, mocy samego kominka, a także aktualnych cen gazu.

Spędzanie wieczorów przy kominku jest marzeniem wielu osób, jednak w wersji tradycyjnej nie dla każdego dostępnym. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych mogą to marzenie spełnić wybierając jedno z rozwiązań alternatywnych. Kominki elektryczne, gazowe czy biokominki mogą być zainstalowane niemal wszędzie, nie wymagają tak inwazyjnych prac jak kominek tradycyjny. Dodatkowo nie można zapominać, że decydując się na kominek tradycyjny potrzebujemy również miejsca do przechowywania i sezonowania drewna. To może być ostateczny argument przemawiający na korzyść rozwiązań alternatywnych, a przy tym i bardziej ekologicznych.

Dowiedz się więcej:


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Mróz-Jurgielewicz

Magdalena Mróz-Jurgielewicz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij