Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Boazeria

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Słowo „boazeria” pochodzi od francuskiego „bois” – drewno, „boiser” – okładać drewnem. Wielu z nas boazeria kojarzy się z niezbyt gustownymi wnętrzami z czasów PRL-u. Jednak obecnie obserwujemy powrót do boazerii – w znacznie atrakcyjniejszym wydaniu niż niegdyś.

Co to jest boazeria?

Klasyczna boazeria to drewniana okładzina ścian wewnętrznych, zwykle w formie cienkich desek kładzionych pionowo lub poziomo. Współcześnie słowem „boazeria” określa się także listwy ścienne z tworzyw sztucznych i płyty MDF.

Boazeria jest znana już od czasów starożytnych. Stosowano ją we wnętrzach budynków, by je ocieplić i nadać im przytulności. W XVII i XVIII wieku boazeria była często wykonywana ze szlachetnych gatunków drewna i bardzo ozdobna – rzeźbiona i malowana. Była szczególnie popularna we francuskich wnętrzach z tamtego okresu. Ciekawe przykłady zabytkowej boazerii można podziwiać w pałacu królewskim w Wersalu.

W latach 70. i 80. XX wieku boazeria stała się bardzo modna w Polsce. Była wówczas uważana za luksusowe wykończenie wnętrza. Później wyszła z mody, a nawet zaczęto ją utożsamiać ze złym gustem. Obecnie jednak wraca do łask, choć w nieco innym wydaniu niż kilkadziesiąt lat temu. Stosuje się szersze deski i częściej kładzie je poziomo. Raczej też nie wykłada się boazerią wszystkich ścian i sufitu – nieraz występuje ona jako akcent na jednej ścianie. Mamy też do wyboru więcej gatunków drewna i możliwości jego wykończenia, więc możemy dobrać boazerię pasującą do niemal każdego wnętrza. Współgra ona ze stylowymi meblami, ale pasuje także do nowoczesnego wystroju. Na przykład boazeria malowana na biało jest ciekawym elementem modnego stylu skandynawskiego.

Drewno na ścianach ma wiele zalet – stanowi dobrą izolację akustyczną i cieplną. Wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i czyszczenia, by długo zachowało atrakcyjny wygląd.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.