Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak tanio wyremontować pokój?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Remont pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia wymaga przeważnie mniejszego budżetu niż w przypadku kuchni czy łazienki, gdyż większość prac możemy wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić i na czym można oszczędzić, remontując pokój.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Szybki efekt – zmiana dodatków

Na początek warto się zastanowić, czy potrzebujemy tylko zauważalnej zmiany wyglądu pomieszczenia, bo dotychczasowy wystrój nam się znudził lub wyszedł z mody, czy gruntownego remontu. Jeśli chodzi tylko o to pierwsze, może wystarczyć wymiana lub dodanie elementów dekoracyjnych, takich jak: zasłony lub rolety, dywany, chodniki, kapa na sofę bądź łóżko, ozdobne poduszki, obrazy, plakaty, ceramika, rzeźby itp.

Malowanie i tapetowanie ścian

Widoczny efekt daje także odświeżenie ścian. Samodzielne ich malowanie jest jedną z prostszych czynności, jakie można wykonać, by odmienić wygląd pokoju. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jeśli ściany są zabrudzone i zakurzone, należy usunąć z nich zanieczyszczenia. Łuszczące się powłoki farby zeskrobujemy. Starą tapetę zrywamy i usuwamy pozostałości kleju ze ścian. Ubytki i pęknięcia uzupełniamy masą szpachlową, a po jej wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym. Przed malowaniem zabezpieczamy taśmą miejsca, które mają pozostać niepomalowane (np. gniazdka i futryny). Podłogi i meble zakrywamy folią.

Do tapetowania przygotowujemy pokój podobnie jak do malowania. Ściany mogą wymagać zagruntowania, zwłaszcza gdy są nierówne. Tapety nie muszą być drogie, ale trzeba znaleźć rozsądny kompromis między ceną a trwałością. Istotny jest także dobór rodzaju tapety do pomieszczenia. Do sypialni możemy wybrać mniej trwałe i z reguły tańsze tapety papierowe, ale już w salonie czy jadalni tapety są bardziej narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, więc powinny być wytrzymałe i zmywalne, np. winylowe czy flizelinowe.

W niektórych mieszkaniach (zwłaszcza w przedpokojach) na ścianach zachowała się jeszcze boazeria z lat 70. czy 80. Jej demontaż może się okazać dość kosztowny – taniej wyjdzie pomalowanie. Drewno malowane na jasne kolory (biały, jasnoszary) jest charakterystyczne dla popularnego stylu skandynawskiego – możemy więc wybrać ten kierunek aranżacji i dobrać odpowiednie dodatki.

Odnawianie mebli

Popularność stylów takich jak shabby chic czy mid-century modern spowodowała zwiększone zainteresowanie technikami renowacji starszych mebli, pozwalającymi na wydobycie ich walorów i podkreślenie ciekawego designu. Jest to świetny sposób, by niewielkim kosztem umeblować pokoje i nadać im oryginalny charakter, a przy tym dać drugie życie sprzętom zalegającym na strychu czy kupionym za grosze na pchlim targu.

Sposób renowacji i dobór metod zależą od stanu mebli oraz tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Wszystkie meble należy jednak oczyścić z brudu i kurzu, a jeśli to możliwe, rozkręcić, by dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Jak odnawiać meble drewniane? Na początku należy usunąć z nich stare powłoki lakieru, politury bądź farby przez zeszlifowanie lub za pomocą odpowiedniego środka chemicznego. Po szlifowaniu meble trzeba odpylić, a jeśli widać w nich otworki pozostawione przez korniki, użyć preparatu przeciwko owadom. Ubytki wypełniamy masą szpachlową, którą po stwardnieniu szlifujemy. Następnie mebel można pomalować – lakierem, lakierobejcą bądź farbą.

Jak odnawiać meble z płyty wiórowej bądź laminatu? Należy je umyć, a ewentualne ubytki uzupełnić masą szpachlową. Następnie zmatowić papierem ściernym i odpylić. Meble tego typu malujemy farbą akrylową. Jeśli kolor docelowy bardzo różni się od wyjściowego (np. malujemy ciemne meble na biało), warto dodatkowo użyć farby podkładowej.

Jak odnawiać meble tapicerowane (sofy, fotele)? Czasem wystarczy wypranie tapicerki. Można spróbować zrobić to samodzielnie z użyciem płynu bądź pianki do czyszczenia mebli, a w przypadku silnego zabrudzenia zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Jeśli tapicerka jest uszkodzona (przetarta, podrapana przez kota itp.), a na razie nie mamy możliwości zmiany, można doraźnie ukryć uszkodzenia pod kapą lub wymiennym pokrowcem dopasowanym do wymiarów mebla. Koszt wymiany tapicerki przez fachowca jest zależny od wymiarów i kształtu mebla oraz rodzaju pokrycia. Według cennika Kalkulatorów Budowlanych na rok 2022 wymiana tapicerki narożnika wynosi, w zależności od lokalizacji, przeciętnie ok. 2080-2390 zł, kanapy – ok. 1040-1240 zł, a fotela – ok. 660-730 zł. W przypadku mebli nietypowych, o skomplikowanym kształcie itp. kwoty te mogą być wyższe. Warto więc rozważyć, czy w konkretnym przypadku odnawianie będzie opłacalne. Jeśli mebel nie jest dla nas szczególnie cenny i wyjątkowy, może się okazać, że korzystniej będzie kupić inny, np. z outletu czy używany w dobrym stanie.

Odnawianie podłogi

Dobrym sposobem na odnowienie podłogi drewnianej (desek, parkietu, mozaiki) jest cyklinowanie, czyli zeszlifowanie wierzchniej warstwy za pomocą urządzenia z tarczami ściernymi – cykliniarki. Cyklinowanie przez fachowca to koszt rzędu kilkuset złotych (zależy od powierzchni podłogi). Taniej wychodzi wypożyczenie cykliniarki, skompletowanie tarcz o różnej granulacji i wykonanie prac samodzielnie. Przed cyklinowaniem należy przygotować pomieszczenie – usunąć wszystkie sprzęty, zdemontować listwy przypodłogowe oraz dokładnie umyć podłogę. Szlifowanie należy zacząć z użyciem tarcz gruboziarnistych, które usuwają największe uszkodzenia, a potem przejść do mniejszej granulacji. Następnie należy odpylić podłogę i wypełnić ewentualne ubytki specjalną masą lub płynem wypełniającym. Kolejnym etapem jest wypolerowanie podłogi za pomocą tarcz drobnoziarnistych lub końcówek polerskich. Na koniec podłogę lakierujemy.

Inną możliwością jest samodzielne położenie wykładziny dywanowej lub PCV. Wykładziny takie mogą wielu osobom kojarzyć się nie najlepiej jeszcze z czasów PRL-u. Weźmy jednak pod uwagę, że obecnie są one trwalsze i lepszej jakości niż kiedyś, dostępne w dużym wyborze wzorów, a przy tym z reguły tańsze niż płytki czy panele. Położenie wykładziny wymaga przygotowania podłoża, które musi być równe i oczyszczone. Wykładzinę rozkładamy na podłodze z zapasem ok. 10 cm przy ścianach i pozostawiamy na co najmniej kilka godzin (w przypadku PCV i włókien naturalnych zaleca się dobę), by się ułożyła i dopasowała do podłoża. Następnie dociskamy do linii łączących ścianę z podłogą i docinamy. Do przyklejania wykładzin stosuje się specjalny klej lub taśmę dwustronną – w przypadku wykładzin PCV zalecane jest użycie kleju.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij