Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Ciekawe sposoby na wykończenie ścian w mieszkaniu

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Nowoczesne wnętrza to estetyczna, designerska wykończeniowa uczta dla oczu, nadająca pomieszczeniu unikatowy charakter. Dla tych, którzy szukają niekonwencjonalnych sposobów na wykończenie ścian dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, poniżej kilka z nich.

Kamień

Płytki kamienne o grubości ok. 3 mm występują w różnych kolorach i strukturach. Wynika to z naturalnego pochodzenia tego materiału, toteż nie istnieją dwie identyczne ściany wykończone kamieniem. Najpopularniejsze surowce to piaskowiec, granit, marmur czy trawertyn. Powierzchnia kamienia może pozostać szorstka, wtedy pochłania światło, ale nadaje się również do polerowania, tworząc warstwę odbijającą. Najlepiej wygląda zestawienie jej ze ścianą na zasadzie kontrastu – kamień niepolerowany dobrze komponuje się ze ścianami gładkimi.

Cegła i płytki klinkierowe

Surowe, industrialne ściany są obecnie bardzo modne. Pokryte cegłą mają przypominać wnętrza fabrycznych hal, a wykończone płytkami klinkierowymi – śródziemnomorskich domów. W starych kamienicach nie ma potrzeby nakładania cegieł, a wystarczy zdjęcie tynku i odsłonienie tego budulca. W innych przypadkach nakłada się je na ściany jak glazurę.

Drewno

Nie ma tu mowy o wyłożeniu ścian aż po sufit brązową boazerią, ale o wykończeniu jednej z nich naturalnymi deskami, których grubość, szerokość, kolor i rodzaj można wybrać spośród wielu gatunków rodzimych i egzotycznych. Ozdobienie jednej ze ścian lub jej fragmentu drewnem tworzy nie tylko element dekoracyjny, ale i nadaje przytulności wnętrzu, w którym dominują materiały surowe, jak stal, beton czy kamień. Dodatkowo materiał ten dobrze tłumi dźwięki.

Korek

Ma właściwości zbliżone do drewna, w tym również wyciszania pomieszczeń. Poza względami estetycznymi jest dobrym izolatorem – trzyma ciepło wewnątrz i pochłania nadmiar wilgoci. Dostępny jest w postaci płyt, płytek lub rolek, czyli cienkiej warstwy na podkładzie z papieru, wtedy nadkłada się go jak tapetę. Ociepla wnętrze wizualnie, jednak jego nadmiar może powodować wrażenie optycznego zmniejszenia powierzchni, stąd lepiej stosować go na jednej ścianie.

Tynki dekoracyjne i masy strukturalne

Ich popularność wynika przede wszystkim z różnorodności – na rynku dostępna jest niezliczona, podobnie jak ilość efektów, które można przy ich użyciu osiągnąć, ilość barw i struktur. Wyróżnia się tynki ciągnione, zacierane, strukturalne, mozaikowe, a w zależności od rodzaju powstają przy ich użyciu różne efekty. Pierwsze z nich tworzą wyryte wzory, drugie delikatną fakturę, dzięki tynkom strukturalnych uzyskuje się mur dotknięty zębem czasu, a tynki mozaikowe to wielobarwna powierzchnia. Masy natomiast mogą imitować wykończenie kamienne. Ich wielość powoduje, że przy ich użyciu każda ściana wygląda oryginalnie.

Tapeta

Jest to materiał niegdyś popularny, dziś często niesłusznie kojarzony ze złym gustem. Obecnie można bowiem wybierać wśród wielu wzorów i materiałów, przez co tapety nie przypominaną już tych sprzed dwudziestu lat. Projektowane z uwzględnieniem najnowszych trendów designu i wykańczania wnętrz mogą stworzyć na ścianie atrakcyjne wykończenie. Bogate wzornictwo, różnorodna struktura, łatwa wymiana oraz maskowanie niedoskonałości ścian – to największe zalety tego materiału. Najmodniejsze jest zastosowanie ich na jednej ścianie lub na jej fragmencie, by nie uzyskać wrażenia przesadzenia. Poza klasycznymi rolkami z jednym wzorem dostępne są również tapety, które układa się w całość w określony wzór oraz fototapety 3D, tworzące efekt trójwymiarowego zdjęcia na ścianie. Dzięki takiemu zabiegowi optycznie powiesza się wnętrze, a także pozwala stworzyć w pomieszczeniu egzotyczną enklawę, jeśli zdecydujemy się na wzór z pejzażem, który ociepli je nawet w mroźną, zimową noc.

Farby

Choć wydaje się to tak oczywiste, że nie wymaga opisu, to warto przyjrzeć się nowoczesnym, dostępnym w sklepach produktom z tej kategorii. Paleta barw jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powstające w nowych technologiach farby mają szereg dodatkowych właściwości – można je myć nie usuwając przy tym koloru, pozwalają stworzyć powierzchnię matową lub gładką w zależności od upodobań. Odpowiednie dobranie kolorów pozwoli ponadto powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń, ocieplić ją lub nadać surowego charakteru. Farby o intensywnych kolorach użyte na jednej ścianie to ciekawy element dekoracyjny, którym można przełamać subtelne, stonowane wykończenie.

Skóra

Czyli coś dla ceniących ekstrawagancję i niestandardowe rozwiązania. Choć materiał ten kojarzy się głównie z przemysłem galanteryjnym, znalazł i swoje miejsce w dekoracji wnętrz. W materiale tym tłoczone są różne wzory – przypominające skórę węża, szachownicę czy paski. Naturalna skóra pokrywana jest specjalnymi woskami, co wydobywa z niej głębokie kolory i odcienie. Skórzane okładziny na polskim rynku stanowią nowość, z tego powodu są póki co rozwiązaniem dość kosztownym.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij