Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Bezpieczny Kredyt 2% a budowa domu

Michalina Janyszek
Komentarze

O rządowym programie „Pierwsze Mieszkanie” i wchodzącym w jego skład "Bezpiecznym Kredycie 2%" dużo się ostatnio mówi. To zainteresowanie nikogo nie dziwi. W 2022 sytuacja w sektorze budowlanym uległa znacznemu pogorszeniu. Deweloperzy, kierując się ostrożnością, wstrzymali wiele inwestycji, a rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych skutecznie zniechęcały kupców prywatnych. Wsparcie państwa dla osób kupujących pierwszy lokal lub budujących swój pierwszy dom to wyjście naprzeciw palącym potrzebom obywateli i konkretnie przeciwdziałanie niedostatkowi lokalnemu.

Rządowe wsparcie — dla kogo i ile?

Według powszechnie dostępnych zasad, o "Bezpieczny Kredyt 2 proc." mogą ubiegać się obywatele naszego kraju, którzy nie ukończyli 45 roku życia i nie posiadają własnego domu lub mieszkania. W przypadku małżonków jedno z nich musi spełniać kryterium wieku. Warunek dotyczący własności dotyczy obojga. Co ważne z programu nie są wykluczone osoby, które mają częściowy (ale nie wyższy niż 50%) udział w mieszkaniu lub domu. Dzięki temu ze wsparcia mogą skorzystać również ci, którzy odziedziczyli część nieruchomości i nie dysponują nią samodzielnie. W takiej sytuacji akt własności nie zawsze gwarantuje zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W ramach rządowego programu maksymalna kwota kredytu dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem to 600 tys. zł. Osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe może liczyć na pożyczkę mieszkaniową rzędu 500 tys. zł. Wysokość wkładu własnego została z kolei ograniczona do 200 tys. zł. Oznacza to, że para może kupić nieruchomości za maksymalnie 800 tys. zł, a samodzielny kredytobiorca za 700 tys. zł. Warto podkreślić, że działanie nie wprowadza limitu ceny za metr kwadratowy domu czy mieszkania.

Od limitów tych istnieją dwa wyjątki, które są szczególnie ważne dla osób planujących budowę domu przy pomocy rządowego wsparcia. Gdy wkładem własnym jest działka lub pokrywamy go przy pomocy pieniędzy i premii zebranych na Mieszkaniowym Koncie Oszczędnościowym, łączna kwota kredytu i wkładu może sięgnąć miliona złotych. Według interpretacji specjalistów jako nieruchomość gruntową należy tu rozumieć działkę, na której nie rozpoczęto jeszcze żadnych prac budowlanych.

Beneficjenci programu będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem, jakie daje kredyt o stałym oprocentowaniu 2% lub oszczędzać na zakup mieszkania w przyszłości. Ci, którzy, wybiorą pierwszą opcję, będą mogli korzystać z rządowych dopłat, będą one pokrywać różnicę w oprocentowaniu przez 10 lat. Według wstępnych wyliczeń pozwala to zaoszczędzić nawet 170 tysięcy złotych.

"Bezpieczny Kredyt 2%" a budowa domu

Na stronach rządowych znajdujemy jasną informację o tym, że w ramach programu możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki związane z budową i wykończeniem domu jednorodzinnego. Pieniądze z kredytu będzie można też wydać na gotową nieruchomość lub działkę budowlaną, na której ma stanąć nasz pierwszy dom. Parcela może być też formą wkładu własnego, co z pewnością ucieszy osoby, które już teraz posiadają odpowiedni grunt, a brakuje im środków na budowę.

Trzeba pamiętać, że omawiane tu zasady mogą jeszcze ulec zmianie, ponieważ projekt ustawy ma dopiero trafić do Sejmu. Według analityków ewentualne korekty nie będą jednak duże. Niedawno minister Buda wspomniał, że istnieje szansa na objęcie programem również osób , które są już w trakcie kredytowanej inwestycji. Nie są to jednak informacje potwierdzone, a teoretyczne rozważnie

Wracając do konkretów, pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, by skorzystać z kredytu hipotecznego na budowę domu, jest sprawdzenie warunków zabudowy na naszej działce. Możemy to zrobić w miejscowym Urzędzie Gminy, gdzie powinien znajdować się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wypis i wyrys z niego pozwala nam sprawdzić, jaki projekt domu możemy postawić na swoim gruncie. W przypadku braku MPZP inwestor musi wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy.

Każdej inwestycji potrzebny jest harmonogram. Jednym z jego pierwszych punktów jest zakup gotowego projektu domu lub stworzenie go razem z architektem. Warto jednak pamiętać, że aby móc ubiegać się o pozwolenie na budowę, niezbędna jest adaptacja gotowego projektu do potrzeb i wymagań naszej parceli. Procesu tego musi dokonać specjalista, najczęściej autor planu budynku.

Pozwolenie na budowę to ważny dokument, którego zdobycie wymaga od inwestora dopełnienia kilku formalności. Do odpowiedniego dla miejsca budowy wydziału architektury musi trafić m.in gotowy i zaadoptowany projekt budowy, o którym wspominałam, czy wypis z rejestru gruntów. Każda inwestycja jest inna i jeśli wymaga tego na przykład trudne położenie terenu, mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty i ekspertyzy.

Zebranie odpowiedniej dokumentacji i proces decyzji urzędniczych trwa średnio dwa miesiące. W związku z tym o części zaświadczeń warto pomyśleć wcześniej. Wnioski o "Bezpieczny kredyt 2%". będzie można składać od 1 lipca 2023 r. Minister Waldemar Buda podkreśla, że o tym, czy ktoś otrzyma kredyt w ramach programu, decydować będzie data przyznania finansowania, a nie złożenia wniosku. Osoby, które chcą skorzystać z pomocy państwa i zbudować dom, nie powinny zwlekać. Aby móc złożyć wniosek o pożyczkę hipoteczną, niezbędne jest otrzymanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

O budowie domu więcej dowiesz się tutaj - "Budowa domu - krok po kroku".

Dom na zgłoszenie w rządowym wsparciu

Od początku 2022 domy o powierzchni do 70 mkw można wybudować w uproszczonej procedurze jako nieruchomość na zgłoszenie (więcej informacji - "Budowa domu 70 mkw w ramach Polskiego Ładu"). Osoby, które chcą skorzystać z tej opcji, są paradoksalnie w bardziej skomplikowanej sytuacji. Banki wciąż mają obawy, czy zabudowa, która powstaje w ten sposób, jest odpowiednim zabezpieczeniem kredytowym. W związku z tym mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń i dokumentacji. Jednym z najważniejszych zaświadczeń wymaganych przy tego typu inwestycjach jest świadectwo o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia. Nie ma ono rangi dokumentu administracyjnego, ale może być ważnym argumentem dla instytucji bankowej.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij