Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Zielony dach

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Zielony dach musi być specjalnie zbudowany, mieć stabilną konstrukcję i specyficzną instalację zapewniającą mu bezpieczeństwo i nośność. Zielony dach może zostać położony na powierzchni o płaskiej konstrukcji. Dopuszczalny spadek wynosi od 2 do 30%.

Co to jest zielony dach?

Zielony dach jest to roślinność uprawiana na stropach, tarasach oraz dachach płaskich lub skośnych. Jest ona w sposób trwały związana z konstrukcją budowli. Klasyfikowana jest jako powierzchnia biologicznie czynna. Składa się ze specjalnego pokrycia dachowego. Na wierzchu ułożone jest podłoże gruntowe. Dozwolone jest na nim samodzielne sadzenie roślin.

Zielony dach ma wiele warstw. Od góry wyróżnia się warstwę roślinną, czyli wszelkiego rodzaju rośliny, jakie można na niej zasadzić. Niżej znajduje się warstwa filtrująca, która zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniami. Kolejną wartą jest drenaż, który gromadzi i odprowadza zbierającą się wodę. Warstwa zabezpieczająca ochrania niższe warstwy przed rozwijającymi się i rosnącymi korzeniami, które mogłyby zniszczyć instalację.  Kolejną warstwą jest termoizolacja, która zapewnia cieplną izolację i odprowadza resztki gromadzącej się wody. Najniżej znajduje się warstwa hydroizolacyjna, która musi odpowiednio zabezpieczać strop przed wilgocią, aby konstrukcja budynku była stabilna i bezpieczna dla mieszkańców.

Największą zaletą zielonego dachu jest to, że jest ekologiczny, gdyż filtruje zanieczyszczenia z powietrza, a dodatkowo produkuje tlen. Stanowi miejsce wypoczynku i pozwala na stworzenie dodatkowych zielonych miejsc w miastach. Dobrze tłumi hałasy. Dodatkowo wpływa korzystnie na izolację budynku. Latem chroni budynek przed przegrzewaniem, a zimą przed utratami ciepła. Zielony dach jest bardzo trwałą konstrukcją.

Główne wady przemawiające na jego niekorzyść to wysokie koszty instalacji w porównaniu do standardowych rozwiązań. Wynika to między innymi z dużego ciężaru konstrukcji oraz konieczności stałej pielęgnacji.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij