Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak wybrać pralkę i suszarkę?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Pralka jest jednym z najbardziej podstawowych sprzętów AGD, bez których trudno jest normalnie funkcjonować. Jest więc zwykle jednym z pierwszych zakupów przy wyposażaniu mieszkania lub domu. Coraz większą popularność zdobywają także suszarki bębnowe i pralko-suszarki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jeśli dysponujemy łazienką o sporej powierzchni, mamy znacznie większy wybór sprzętu. Możemy bowiem wybrać praktycznie dowolną pralkę bez ograniczeń gabarytowych, a do tego osobną suszarkę. Nieco trudniej jest w przypadku małych łazienek w blokach – ale i do nich możemy dobrać sprzęt łączący kompaktowe wymiary ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami.

Energooszczędność

Kryterium energooszczędności będzie ważne w przypadku wszystkich urządzeń AGD. Nie opłaca się kupować sprzętów o niskiej klasie energetycznej, nawet jeśli oznacza to niższy wydatek na początku, gdyż potem trzeba będzie płacić wyższe rachunki za energię elektryczną.

Urządzenia AGD są oznaczane klasami od G do A+++. Jednak w przypadku pralek najniższą klasą jest D. Niskie klasy odnoszą się do urządzeń starszych, nieekonomicznych, nie spełniających współczesnych standardów, jeszcze gdzieniegdzie dostępnych np. z drugiej ręki. Natomiast urządzenia nowe zwykle mieszczą się w przedziale od A do A+++. Kiedyś klasa A+++ kojarzyła się z urządzeniami dość kosztownymi, lecz z czasem stały się one bardziej przystępne cenowo.

Pralka

Jeśli mamy niewiele miejsca, istotne jest, by pralka była też niewielka, a zarazem jak najbardziej funkcjonalna. Pamiętajmy, by do podanych wymiarów doliczyć jeszcze ok. 8 cm na przyłącze wody, a w przypadku pralek ładowanych od przodu – wystarczająco dużo miejsca przed pralką, by można było bez przeszkód otworzyć drzwiczki.

Do małych łazienek wiele osób wybiera pralki ładowane od góry, które są znacznie węższe od typowych pralek ładowanych od przodu – niektóre modele mają tylko 40 cm szerokości. Nie trzeba też uwzględniać wolnego miejsca przed pralką na otwieranie drzwiczek. Z drugiej strony jednak takie pralki nie nadają się do zabudowy. Nie można ich ustawić tuż pod blatem czy półką.

Pralki ładowane od przodu są szersze – mają zwykle między 50 a 60 cm. Jednak zdarzają się wśród nich modele typu slim, o mniejszej głębokości, zajmujące mniej miejsca niż tradycyjne. Takie pralki możemy wybrać, gdy planujemy je obudować szafkami lub umieścić w zabudowie kuchennej.

Jeśli chodzi o pojemność pralki, wszystko zależy od zapotrzebowania. Singlom i parom może wystarczyć pralka o niewielkiej pojemności – 4-5 kg. Dla małej rodziny można przewidzieć ok. 6 kg. Natomiast jeśli rodzina jest duża albo są w niej małe dzieci, bęben pralki powinien mieścić nawet 7 kg i więcej.

Prędkość wirowania pralki mierzy się w obrotach na minutę. Im więcej obrotów, tym efektywniejsze wirowanie i tym bardziej suche pranie z niej wyjmiemy. Jednak pralki wysokoobrotowe są przeważnie droższe i głośniejsze. Bardzo duża prędkość wirowania nie jest też polecana do niektórych rodzajów tkanin (zwłaszcza delikatnych i podatnych na zagniecenia). Jednak nowoczesne pralki mają zwykle możliwość ustawienia różnych prędkości wirowania.

Jeśli chodzi o dostępne programy i funkcje, powinniśmy je dobrać do indywidualnych potrzeb. Standardem są programy dostosowane do różnych tkanin i różnych stopni zabrudzenia. Niektóre pralki mają też dodatkowe funkcje, np. krótki program do odświeżania odzieży, bardzo delikatny program zastępujący pranie ręczne, czy też specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy programy można modyfikować samodzielnie (np. podwyższyć temperaturę wody czy skrócić czas prania). Inne możliwości, które mogą zainteresować nabywców, to możliwość wcześniejszego zaprogramowania prania na noc (przydatna, jeśli korzystamy z tańszej nocnej taryfy na prąd; taki program jest też dość cichy) lub blokada przed dziećmi.

Suszarka bębnowa

Suszarki bębnowe nie są jeszcze powszechnie spotykane w naszym kraju. Nadal częste jest rozwieszanie prania na balkonie czy na rozkładanej suszarce w pokoju. Jednak coraz więcej osób docenia wygodę związaną z użytkowaniem suszarki bębnowej. Nie trzeba zajmować miejsca na suszenie ubrań, nie trzeba czekać, aż rzeczy wyschną i nieraz też nie trzeba ich prasować.

Osobna suszarka bębnowa (w odróżnieniu od urządzenia typu dwa w jednym, czyli pralko-suszarki) to opcja raczej do większych łazienek bądź do domów lub mieszkań wyposażonych w osobną pralnię, gdyż trzeba w jednym pomieszczeniu zmieścić dwa urządzenia. Niekiedy możliwe jest też ustawienie suszarki na pralce. Ważne jest jednak, by oba urządzenia miały takie same wymiary i otwierały się do przodu. Aby suszarka stała stabilnie, używa się specjalnego łącznika, który może być wyposażony w szufladę.

Nowoczesne suszarki są wyposażone w czujniki, które sprawdzają poziom obciążenia i dostosowują do niego czas suszenia. Niektóre też wyłączają program szybciej niż w zakładanym czasie, gdy wykrywają, że pranie jest całkiem suche. Mają też wyspecjalizowane programy, np. do tkanin odpornych na wysoką temperaturę, do tkanin delikatnych, do odświeżania lub wietrzenia na zimno, a także do suszenia puchowej pościeli czy pluszowych zabawek.

W suszarkach często zbierają się włókna, sierść zwierząt domowych i kurz. Dlatego przydatne są funkcje filtrowania i samoczyszczenia.

Pralko-suszarka

Jeśli nie mamy miejsca na dwa urządzenia albo po prostu nie chcemy ich kupować, a z drugiej strony nie chcemy rozwieszać prania w mieszkaniu, możemy wybrać rozwiązanie typu dwa w jednym – pralko-suszarkę. Pralko-suszarki są zawsze ładowane od przodu, ale dostępne są modele typu slim, mieszczące się nawet w niewielkich łazienkach. Mają one takie same funkcje i programy jak standardowe pralki i suszarki.

Zwróćmy uwagę, że efektywne suszenie wymaga mniejszego załadunku bębna niż pranie. Dlatego jeśli do prania bęben był załadowany do pełna, przed uruchomieniem programu suszenia należy wyjąć część rzeczy.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij