Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Wentylator, klimatyzacja, klimatyzer... jak ochłodzić mieszkanie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Zapowiada się kolejne upalne lato, które daje się we znaki szczególnie mieszkańcom miast, gdzie w zabudowanej, betonowej przestrzeni ciężko jest się ochłodzić. Na szczęście ukojenie możemy znaleźć w domu, jeśli tylko wybierzemy odpowiednie urządzenie chłodzące.

Większość z nas cieszy się na nadejście lata, słońca i ciepła, jednak nawet tego może być w końcu dość. Szczególnie, gdy temperatury zbliżają się do 30 stopni, a w pobliżu nie ma morza lub jeziora, w których można by się schłodzić. Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i samopoczucia, powoduje spadek koncentracji, senność, czasem osłabienie. Dla osób szczególnie wrażliwych, czyli dzieci, osób starszych, czy cierpiących na choroby układu krążenia, taka temperatura może być bardzo niebezpieczna, a nawet powodować zagrożenie życia.

Optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 22 stopnie Celsjusza. W takich warunkach większość osób czuje komfort cieplny. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pozwolą na ochłodzenie mieszkania nawet w najbardziej upalny dzień.

Wiatraki / Wentylatory

To najpopularniejsze i zarazem najłatwiej dostępne urządzenia chłodzące, które latem można bez problemu nabyć w każdym supermarkecie. Do wyboru jest wiele modeli stojących i stołowych. Najmniejsze dostępne są w cenie już od kilkudziesięciu złotych, wiatraki stojące są już nieco droższe, ale bez problemu można znaleźć takie poniżej 200 zł. Niektóre posiadają pilota i mogą być sterowane na odległość. Najczęściej mają dwa lub trzy tryby nawiewu, sam wiatrak może być nieruchomy lub obracać się. Ta funkcja jest przydatna, jeśli chcemy ochłodzić cały pokój. Należy jednak mieć na uwadze, że mimo atrakcyjnej ceny, wiatraki nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Nie nadają się do chłodzenia dużych pomieszczeń, trzeba je stawiać w pobliżu osób znajdujących się wewnątrz, aby efekt był odczuwalny. Jeśli chcemy ochłodzić całe mieszkanie, wówczas potrzebujemy kilku wiatraków do każdego z pomieszczeń, albo musimy go za każdym razem ze sobą przenosić.

Klimatyzacja

Obecnie jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane, ponieważ ceny takich urządzeń w ostatnich latach stały się przystępne, na rynku pojawiły się również tańsze, przenośne modele. Klimatyzatory przenośne działają na zasadzie współpracy skraplacza i parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego i wentylatora, który wymusza przepływ powietrza. Występują w postaci urządzeń jednoczęściowych, tzw. monobloków lub urządzeń typu split. Te pierwsze są mniejsze, poręczniejsze i tańsze. Urządzenia split, czyli dwuczęściowe, działają nieco inaczej. Jedna z części – skraplacz, umieszczana jest na zewnątrz na balkonie lub tarasie. Z drugą częścią skraplacz połączony jest rurką, konieczne jest więc zrobienie otworu, przez który przewód ten będzie przechodził. Klimatyzatory split są również droższe od monoblokowych. Wymagają ingerencji w ściany budynku i najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach z balkonem lub tarasem. Są to jednak urządzenia wydajniejsze.

Klimatyzery

Zwany również klimatorami, to rzadziej stosowane rozwiązania, w których chłodzenie odbywa się przy użyciu wody. Nie wymagają wyprowadzania przewodów na zewnątrz. Ich wydajność jest mniejsza niż klimatyzatorów, dlatego stosuje się je przede wszystkim w małych pomieszczeniach. Jednak mają jedną niekwestionowaną zaletę, przez którą warto rozważyć ich zakup. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, klimatory nie wysuszają powietrza. Nawet zwiększają wilgotność wewnątrz, co może przynieść dodatkową ulgę podczas upałów. Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje wysuszenie skóry, śluzówki nosa, oczu, przez co odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, jak katar, kichanie, suchość oczu, czasem może pojawić się również chrypka i ból gardła. Jeśli z tych powodów nie jesteśmy zwolennikami klimatyzacji, warto rozważyć to urządzenie. Pamiętajmy jednak, że używając go, należy kontrolować, czy poziom wilgotności nie jest zbyt wysoki.

Cyrkulatory

Na pierwszy rzut oka można go pomylić z wiatrakiem, jednak różni się od niego sposobem funkcjonowania. Wiatrak wprawia powietrze w ruch, jednak zasięg jego działania wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do 2-3 metrów. Cyrkulator natomiast powoduje powstanie obiegu powietrza, np. góra/dół. Sprawia, że powietrze krąży w pomieszczeniu, może być więc używany zarówno do chłodzenia, jak i wzmocnienia efektu ogrzewania w zimie. Zasięg jego działania jest znacznie większy niż wentylatora. Jest to urządzenie stosunkowo tanie, przenośne, nie wymaga specjalistycznego montażu. Jednak tańsze cyrkulatory mogą hałasować. Sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest chłodne lub ochładzane, np. przy udziale klimatyzacji. Nie jest to więc rozwiązanie uniwersalne, ale raczej wspomaganie podczas chłodzenia innym sprzętem.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij