Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak tanio wyremontować mieszkanie?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Remont mieszkania zwykle kojarzy się z dużymi wydatkami. Można jednak ograniczyć koszty poprzez odpowiednią organizację prac i dobór właściwych materiałów. Warto też rozważyć wykonanie niektórych prac samodzielnie. Jeśli zależy nam na odświeżeniu wyglądu mieszkania, może wystarczyć przemalowanie ścian i mebli oraz zmiana dodatków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak nie przepłacić za materiały i prace remontowe?

Przed planowanym remontem należy przede wszystkim wstępnie obliczyć koszty prac i materiałów, żeby później nie było niespodzianek. Należy przy tym zostawić pewien margines na nieprzewidziane wydatki. Lepiej przy tym przeszacować niż policzyć za mało i potem się zapożyczać lub nie móc skończyć remontu.

Kupowanie wszystkiego w najpopularniejszych marketach budowlanych i sklepach z artykułami do wystroju wnętrz jest dość szybkie i łatwe. Jeśli jednak chcemy oszczędzić, warto porównywać ceny. Weźmy pod uwagę hurtownie i małe lokalne sklepy. Dobrze jest też sprawdzić oferty outletów. Oferują one nieraz końcówki serii produktów (np. kolekcji płytek czy tapet) w korzystnych cenach. Zwykle są to niewielkie ilości, ale do małego mieszkania mogą wystarczyć. Czasem też można zamówić materiały taniej bezpośrednio u producenta.

Ceny materiałów nie zawsze są proporcjonalne do ich jakości. Czasem farba z tzw. średniej półki może mieć takie same właściwości użytkowe jak dwukrotnie droższa farba bardziej znanej marki. Można też zastosować tańsze materiały w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie nie jest potrzebna wysoka odporność na zmywanie czy ścieranie.

Płytki ceramiczne są dość kosztowne. Warto się zastanowić, czy przynajmniej w niektórych miejscach nie dałoby się zrezygnować z płytek na rzecz tańszych materiałów. Korzystniejsze cenowo są np. panele czy wykładziny. W przypadku łazienki można rozważyć położenie płytek w miejscach stale poddawanych działaniu wody (kabina prysznicowa, ściana nad wanną i umywalką) i pomalowanie pozostałej powierzchni ścian farbą odporną na wilgoć.

Aby oszczędzić na kosztach prac remontowych, można niektóre wykonać samodzielnie albo skorzystać z pomocy krewnych czy znajomych. Przykładowo, malowanie bądź tapetowanie nie jest bardzo trudne, choć oczywiście wymaga precyzji i odpowiedniego rozplanowania działań. Samodzielne skręcanie mebli też nie powinno przysparzać problemów, gdy trzymamy się instrukcji i mamy odpowiednie narzędzia. Jeśli jednak chodzi o bardziej skomplikowane kwestie, lepiej, by podejmowały się tego osoby, które znają się na rzeczy i mają doświadczenie w remontach. Nie zakładajmy z góry, że wszystkiego nauczymy się z YouTube, bo późniejsze poprawki mogą więcej kosztować niż zatrudnienie fachowej ekipy od początku.

Duża zmiana małym kosztem

Jeśli mieszkanie wymaga jedynie odświeżenia, a zależy nam, żeby było widać zmianę, można przemalować ściany na inny kolor lub je wytapetować. Jak wspomniano, prace takie można wykonać samodzielnie, a farby czy tapety nie muszą być drogie, by wyglądały efektownie. Można też wprowadzić akcent w postaci jednej ściany w innym kolorze albo pokrytej wzorzystą tapetą.

Wiadomo, że wymiana stolarki jest kosztowna. Można jednak zmienić wygląd drzwi lub okien przez pomalowanie ich lub oklejenie. Kreatywnym rozwiązaniem jest znalezienie w internecie lub komisach używanych okien czy drzwi, odświeżenie ich lub stylizacja i zamontowanie we własnym wnętrzu.

Jeśli chodzi o podłogę, można wybrać niedrogie, a estetyczne panele bądź wykładziny, zwłaszcza w miejscach mniej narażonych na ścieranie. Położenie paneli jest jedną z tych prac, które można wykonać samodzielnie, zwłaszcza jeśli podłoga jest już wypoziomowana.

Jeśli meble są całe, być może wystarczy je przemalować. Meble drewniane mogą nadawać się do renowacji, której technika zależy od tego, czym wcześniej były wykończone i w jakim stopniu są zniszczone. W przypadku mebli tapicerowanych można zamówić wymianę samych obić, co wychodzi taniej niż zakup nowego fotela czy sofy. Można też poszukać w serwisach internetowych używanych mebli w dobrym stanie.

Remont łazienki zwykle wychodzi drogo. Można jednak zrezygnować z kucia płytek, jeśli są całe, tylko nieładne czy niemodne. Istnieją specjalne farby do płytek ściennych i podłogowych, którymi można szybko odświeżyć wygląd łazienki. Warto jednak wziąć pod uwagę, że farby oczywiście nie są tak trwałe jak nowe płytki i po roku lub dwóch mogą zacząć się ścierać. Jest to jednak sposób na odłożenie większego remontu w czasie. Samo uzupełnienie fug i pomalowanie ich też odmienia wygląd łazienki.

W podobny sposób można odświeżyć kuchnię – pomalować zarówno płytki, jak i meble. Trzeba jednak zwrócić uwagę, z czego są wykonane fronty mebli, bo inna farba będzie odpowiednia do drewna, a inna do płyty MDF. Można też wymienić tylko to, co najbardziej zniszczone – np. porysowany blat czy odbarwione fronty szafek. Jeśli kuchnia ma typowy kształt i nie zależy nam specjalnie na jej oryginalnym wyglądzie, można rozważyć kupno gotowego zestawu mebli – zestawy takie są tańsze niż zamawiane na wymiar.

Dodatki i tekstylia odmienią wnętrze

Dobrym sposobem na zmianę wyglądu pomieszczenia i dodanie mu charakteru są też odpowiednie dodatki. Czasem wystarczą nowe zasłony i nowy dywan na podłodze. by pokój wyglądał zupełnie inaczej. Jeśli nie możemy sobie na razie pozwolić na kupno nowej sofy, można tę starą nakryć kolorową kapą czy pokrowcem i położyć na niej wzorzyste poduszki.

Jeśli jednobarwne ściany wydają nam się nudne, możemy je łatwo ożywić i urozmaicić plakatami i grafikami, które są dostępne na rynku w ogromnym wyborze. Jeśli nie chcemy kupować gotowych, można pobrać grafiki z odpowiednich stron internetowych czy blogów, na których są udostępnione, i wydrukować we własnym zakresie, co pozwoli obniżyć koszty. Z takich plakatów można stworzyć całą indywidualną galerię ścienną.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także