Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak wybrać oświetlenie do mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Wybór oświetlenia w mieszkaniu jest równie ważny co wybór koloru ścian i mebli, nie można więc pozostawiać go przypadkowi. Od tego bowiem zależeć będzie nie tylko funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, ale i nastrój, jaki będzie panował w każdym z nich.

Często się nad tym nie zastanawiamy, ale odpowiednia ilość światła i jego rodzaj mają wpływ również na nasze samopoczucie. Niestety w naszym kraju dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o nie we własnym domu. Ponadto właściwie oświetlone pomieszczenie wydaje się większe, ale również przytulne i bardziej komfortowe, dzięki czemu czujemy się w nim lepiej.

Ważne jest zarówno umiejscowienie źródła światła, jak i jego rodzaj i kolor. Barwa ciepła wpływa na nas uspokajająco, relaksująco, dlatego najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. Chłodny kolor lamp sprzyja skupieniu, nadaje się więc do umieszczenia nad miejscami pracy. Pamiętać jednak należy, że światło zupełnie białe, zbyt jasne, może działać na nas drażniąco, nadawać pomieszczeniu zimny charakter, przypominający pomieszczenia urzędowe lub szpitalne.

Oświetlenie w mieszkaniu podzielić można na ogólne i miejscowe. Pierwsze stanowi główne źródło światła w pomieszczeniu. Jego celem jest zastępowanie światła dziennego, więc musi odpowiednio doświetlać całą przestrzeń. To ono dominuje we wnętrzu i stanowi punkt odniesienia do pozostałych źródeł światła. Oświetlenie ogólne z reguły umieszczane jest na sufitach, w postaci żyrandoli, lamp lub szyn halogenowych. Tego typu punkty świetlne mogą być również ukryte pod sufitem lub biegnąć wzdłuż ścian. Oświetlenie miejscowe natomiast przeznaczone jest do rozjaśnienia poszczególnych stref w domu, gdy jest to niezbędne w danym momencie, np. podczas gotowania czy pracy. Może również zastępować światło główne, jeśli chcemy stworzyć w pokoju przyjemny nastój sprzyjający wypoczynkowi. Stosuje się je uzupełniająco, jednak w niektórych momentach dnia może być wystarczające, a używanie światła głównego nie będzie konieczne. Oświetlenie miejscowe może mieć postać kinkietów, lamp podłogowych, stołowych, czy modnych ostatnio sznurów świetlnych (tzw. cotton balls).

Oświetlenie może pełnić również funkcję dekoracyjną. Wówczas ma ono za zadanie wyeksponowanie jakiegoś elementu wykończenia, np. obrazu czy biblioteczki. Wówczas można skorzystać z delikatnych źródeł światła, np. lampek ledowych. Jednak coraz popularniejszym ostatnio rozwiązaniem są nietypowe, duże żarówki, które same w sobie stanowią ozdobę.

Jak zatem powinno wyglądać oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach?

Salon

W salonie spędza się najwięcej czasu. Jest to miejsce spotkań całej rodziny, gości, miejsce wypoczynku, a często również i pracy. Z tego powodu w pokoju tym powinno się znajdować główne, sufitowe źródło światła, oraz miejscowe punkty świetlne, które przydadzą się, jeśli będziemy tu chcieli odpocząć. Gdy wybierać będziemy oświetlenie sufitowe, należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia. W tych bardziej przestronnych doskonale sprawdzą się żyrandole, natomiast w pokojach niższych lepszym rozwiązaniem może okazać się szyna halogenowa, czy kilka mniejszych lampek umieszczonych bezpośrednio w suficie. Jako oświetlenie miejscowe doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju lampy lub kinkiety. Wszystkie te elementy powinny być jednak ze sobą spójne i być utrzymane w podobnej stylistyce.

Kuchnia

To pomieszczenie również wymaga dużego naświetlenia, jednak z uwagi na to, że najczęściej gotuje się tyłem do głównego źródła światła, ważne jest umieszczenie w kuchni dodatkowych punktów, np. halogenów pod szafkami, które oświetlą blat w czasie pracy. Jeśli w kuchni znajduje się długi, wolnostojący blat, barek, czy wyspa, warto powiesić bezpośrednio nad nimi lampy sufitowe. Spełnią one funkcję nie tylko praktyczną, ale mogą być również ciekawym elementem dekoracyjnym. Światło w kuchni musi być niezbyt żółte i niezbyt białe. Powinno tworzyć ciepłą, przyjemną atmosferę – jest to przecież miejsce, gdzie najchętniej spędza się czas. Lampki pod szafkami mogą ponadto pełnić rolę dodatkowego oświetlenia po wyłączeniu światła głównego, co sprawdza się szczególnie w mieszkaniach, gdzie kuchnia jest otwarta i łączy się z salonem.

Sypialnia

To miejsce, gdzie przede wszystkim odpoczywamy, dlatego nadrzędną rolę pełni tu światło miejscowe, lampy, kinkiety lub łańcuchy świetlne, stworzą doskonałą atmosferę do relaksu. Jednak ze względów praktycznych, warto zainstalować tu również oświetlenie sufitowe, które okaże się przydatne, np. podczas sprzątania, czy szukania rzeczy w szafie.

Łazienka

Oświetlenie w tym pomieszczeniu powinno być jasne, co docenią szczególnie kobiety, robiąc makijaż. Żółte światło nie sprawdziłoby by się tutaj, ponieważ skóra wygląda w nim ładniej i nie byłoby widać drobnych makijażowych niedoskonałości. Warto więc zainwestować również w dodatkowe oświetlenie skierowane na lustro, aby codzienne czynności wykonywało się łatwiej. Łazienka może być także miejscem domowego relaksu, dlatego można tu zainstalować oświetlenie ledowe, które rzucać będzie delikatniejsze, rozproszone światło. Ważne przy tym, aby instalacja świetlna w łazience była prawidłowo zaizolowana.

Korytarz

Oświetlenie w nim powinno być jasne, a jeśli w korytarzu znajduje się lustro, można je dodatkowo oświetlić. Dobrym rozwiązaniem są tu czujniki ruchu, które okazują się przydatne szczególnie w nocy, gdy przechodzimy z pokoju do łazienki. Nie powinny one jednak włączać głównego źródła światła, a jedynie małe lampki LED, które podświetlą drogę.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij