Przewodnik po nowym koncie dla biura i agenta

Alicja Palińska

Intuicyjne zarządzanie ofertami, kontrola kompletności oraz poziomu zainteresowania każdym ogłoszeniem, rozbudowane i przejrzyste statystyki, wiedza na temat preferencji poszukujących to rozwiązania już dostępne dla posiadaczy całkowicie odmienionych konta biura i Konta Agenta.

Od teraz nowe możliwości pozwolą Ci szybko zorientować się w tym, co dzieje się z Twoimi ogłoszeniami. Dzięki temu mniej czasu poświęcasz na analizowanie i skuteczniej zarządzasz ofertą.

Przedstawiamy Ci #WskaźnikZainteresowania, #HotAlert, #PreferencjePoszukujacego, a na deser coś, co wprowadza personal branding agentów na zupełnie nowy poziom – profesjonalna i rozbudowana #PrezentacjaAgenta.

To rozwiązania, na które chcemy skupić Twoją uwagę przede wszystkim, ponieważ ich wykorzystanie znacząco wpływa na wzrost efektywności pracy z ofertą. Nowe konto dla biura i agenta to komplet informacji o ogłoszeniach przedstawionych w przejrzysty i łatwy do analizy sposób.

 

1. #WskaźnikZainteresowania

Źródło: Nieruchomosci-online.pl
Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Widzisz, jak poszukujący zachowują się na Twoich ogłoszeniach oraz w jakim stopniu się nimi interesują. Dzięki czemu w odpowiednim czasie możesz reagować na wzrost lub spadek zainteresowania. Przede wszystkim te informacje pozwolą Ci podjąć trafną decyzję o dodatkowej ekspozycji ogłoszenia lub o zmianach w ofercie – cenie, zdjęciach, opisie. To również informacja zwrotna dla właściciela nieruchomości o wynikach działań promocyjnych poparta liczbami o zainteresowaniu ofertą oraz rekomendacja, czy ofertę zmodyfikować.

Korzyści:

Posiadając wiedzę na temat cyklu życia ogłoszenia, masz nad nim pełną kontrolę. Im więcej wiesz, tym trafniejsze decyzje podejmujesz.

Gdzie szukać wskaźnika zainteresowania?

Wskaźnik zainteresowania przedstawiający średnią wartość dla wszystkich ogłoszeń znajdziesz na Pulpicie w koncie biura i w Koncie Agenta oraz przy każdym ogłoszeniu w Statystykach jednostkowych.

>> Czytaj więcej o wskaźniku zainteresowania

 

2. #HotAlert

Źródło: Nieruchomosci-online.pl
Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Wiesz, która z Twoich ofert bije rekord zainteresowania i jest oznaczona na ogłoszeniu komunikatem #HotAlert. To te, które cechują się najwyższą wartością wskaźnika zainteresowania. Odznaczenie Hot Alert dodatkowo motywuje poszukujących do kontaktu, opierając się na popularnej regule niedostępności („Skontaktuj się niezwłocznie. Oferta wzbudza wyjątkowe zainteresowanie”).

Korzyści:

Otrzymujesz szeroki obraz na to, co skupia uwagę poszukujących oraz czy Twoje działania przynoszą zamierzone efekty. Zmieniaj, testuj i sprawdzaj.

Gdzie szukać informacji o Hot Alertach?

Listę z najgorętszymi ogłoszeniami znajdziesz na Pulpicie w koncie biura oraz w Koncie Agenta oraz na ogłoszeniach w Statystykach jednostkowych. Komunikat Hot Alert pojawia się także na ogłoszeniu w widocznym dla przeglądających miejscu, tuż obok najważniejszych informacji o ofercie i formularza kontaktowego.

>> Czytaj więcej o komunikacie Hot Alert

 

3. #PreferencjePoszukującego

Źródło: Nieruchomosci-online.pl
Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Do tej pory otrzymując zapytanie od poszukującego, wiedziałeś o nim bardzo mało, przez co pierwszy z nim kontakt był utrudniony. Dlatego zbieramy informacje o preferencjach poszukujących, aby kontaktujące się z Tobą osoby przestały być dla Ciebie anonimowe. Dotychczasowe zapytanie typu „Zainteresowała mnie ta oferta. Proszę o kontakt.” nabiera wyrazu i daje Ci możliwość szybszej oceny potrzeb oraz zwiększenie szansy na zawarcie transakcji.

Korzyści:

Zanim wykonasz pierwszy telefon do pytającego, będziesz wiedział, czego potrzebuje. To oszczędność Twojego czasu, wskazówki dotyczące kierunku, w jakim poprowadzisz pierwszą rozmowę oraz szansa na nawiązanie relacji z osobą, która w przyszłości może zostać Twoim klientem zlecającym Ci sprzedaż swojej nieruchomość. Pamiętaj, że obsługa klienta jest nowym marketingiem.

Gdzie szukać preferencji poszukujących?

Preferencje osób kontaktujących się z Tobą znajdziesz przy zapytaniach w zakładce Zapytania i telefony koło treści wysłanych z formularza (Preferencje poszukującego). Prezentujemy je przy tych osobach, dla których znane są ich kryteria wyszukiwania.

 

Co nowe rozwiązania oznaczają dla Ciebie?

  • Wiesz więcej na temat zachowań poszukujących oraz tego, co przykuwa ich uwagę najbardziej.
  • Podejmujesz trafniejsze decyzje, poparte solidną analizą i twardymi danymi o poziomie zainteresowania ogłoszeniami.
  • Korzystasz z informacji na temat preferencji poszukujących, które są pomocne w rozmowach z zainteresowanymi Twoją ofertą.
  • Masz wszystko pod kontrolą. Zarządzasz ogłoszeniami, kontrolując ich kompletność oraz poziom zainteresowania, co prowadzi do wzrostu liczby oglądających.

 


 

Jak skorzystać ze wszystkich nowości i udoskonaleń?

Aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności, należy posiadać aktywne konta do zarządzania ogłoszeniami – dostępne dla właścicieli biur oraz agentów z potwierdzonym przez biuro dostępem do ogłoszeń, które są pod ich opieką.

Dotychczasowe konto przeszło całkowitą metamorfozę, stając się bardziej intuicyjne i czytelniejsze oraz dostarczając informacji w taki sposób, aby umożliwiały wartościową analizę.

Nowe konto jest w pełni responsywne i łatwe w użyciu niezależnie od typu urządzenia, na którym pracujesz.

Zaloguj się do swojego nowego konta

Nowe konto biura

Od teraz wszystkie informacje, kluczowe z punktu widzenia zarządzaniem ogłoszeniami z oferty Twojego biura są pogrupowane w menu w poszczególnych zakładkach, dzięki czemu możesz bardzo szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci kontrolę nad Twoim kontem stworzyliśmy również czytelny Pulpit z najważniejszymi powiadomieniami.

Konto biura oferuje Ci m.in:

  • Możliwość utworzenia osobistych Kont Agentów do zarządzania ogłoszeniami będącymi pod ich opieką
  • Monitorowanie aktualnego zainteresowania ofertą na czytelnych wykresach
  • Wgląd w indywidualne statystyki każdego agenta pracującego w biurze
  • Łatwe zarządzanie wyróżnieniami i przydzielanie ich agentom
  • Kontrola poziomu kompletności ogłoszeń
  • Informacja zwrotna po każdym imporcie

Deleguj uprawnienia do zarządzania ogłoszeniami. Aktywuj osobiste Konto Agenta wszystkim pośrednikom pracującym w Twoim biurze. To przede wszystkim szansa na pozyskiwanie większej liczby zapytań dzięki lepszej ekspozycji ofert biura. Niech sprawnie działający agenci pracują na sukces Twojego biura!

Nowe Konto Agenta

Osobiste  Konto Agenta to przede wszystkim dodatkowe #ŹródłoZapytań, dostęp do informacji ułatwiających pracę agenta, bezkosztowe #WzmocnienieEkspozycji ofert dzięki dodatkowym wyróżnikom oraz #PrezentacjaAgenta, budująca profesjonalny wizerunek pośrednika nieruchomości.

Koniec ze smętnymi i nieciekawymi prezentacjami, które do tej pory klienci mogli odnaleźć w internecie. Twoja Prezentacja Agenta ma świadczyć o Twoim profesjonalizmie i musi być potwierdzeniem najwyższych kompetencji. Stworzyliśmy dla Ciebie idealną, dopracowaną, nowoczesną Prezentację Agenta, która dodatkowo jest pozycjonowana w Google!

Warto, aby zawierała jak najpełniejsze dane o Tobie. Podstawą prezentacji jest zdjęcie. Następnie uzupełnij informacje o sobie, swoim doświadczeniu i usługach, również z podaniem linków do profesjonalnie prowadzonych profili społecznościowych. Zaloguj się do swojego Konta Agenta i powiedz klientom, co możesz dla nich zrobić.

Masz pytania?

Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Napisz: support@nieruchomosci-online.pl lub zadzwoń: +48 33 486 90 55

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości.
Bądź na bieżąco!

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij