Wielka płyta wraca na budowy

Avatar

Jeszcze niedawno nikt nie przypuszczał, że budownictwo z wielkiej płyty, wciąż uważane za relikt przeszłości, któregoś dnia powróci i zagości na dobre na rynku budowlanym, zdobywając coraz większą popularność. Dziś stało się to jednak rzeczywistością. Co więcej, ten rodzaj budownictwa może stanowić rozwiązanie wielu problemów związanych z rynkiem mieszkaniowym.

Zmiany na rynku budowlanym

Jak wynika z wielu opracowań dotyczących rynku nieruchomości, polski rynek budowlany coraz częściej sięga po prefabrykowane elementy betonowe, z których deweloperzy wznoszą nowoczesne budynki mieszkalne. Co zaskakujące, wynika to z wysokiej jakości tych elementów, a także przyczyn ekologicznych, ekonomicznych i oszczędności czasu podczas tworzenia konstrukcji z dużych, gotowych elementów. Specjaliści wskazują bowiem, iż w sytuacji powtarzalności konstrukcji, koszty budowy z wykorzystaniem betonowych bloków mogą zostać ograniczone nawet o 20 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego.

Coraz więcej betonu

Główny Urząd Statystyczny opracował raport, w którym znalazły się m.in. informacje o liczbie mieszkań i domów powstających przy wykorzystaniu gotowych prefabrykowanych elementów betonowych. Jak wynika z opublikowanych danych, wyłącznie w 2019 r. powstało ok. 10,8 tys. domów i mieszkań z takich materiałów. Biorąc pod uwagę, że w 2018 r. liczba ta była dwa razy niższa, należy uznać, że wskaźnik i popularność tego typu budownictwa znacząco wzrasta. Wskaźnik z 2019 r. oznacza, iż na 19 nowych mieszkań oddanych do użytkowania w tym roku, przypada 1 wybudowane w technologii wielkopłytowej.

Renesans płyty

Pod pojęciem budownictwa w technologii wielkopłytowej rozumie się konstrukcje stawianą z gotowych, dostarczanych na plac budowy elementów, np. ścian. Są one odpowiednio wypreparowane i gotowe do montażu.

Do mniej więcej 2017 r. domówi i mieszkań w technologii wielkopłytowej powstawało maksymalnie kilkaset sztuk rocznie. Przełomem dla tej technologii stał się rok 2018. Wielka płyta wciąż kojarzy się niechlubnie z okresem PRL i wszelkimi defektami tego typu konstrukcji. Jednak przez kilka ostatnich dekad prefabrykaty betonowe używane do budowania domów i mieszkań przeszły dogłębną modernizację. W niczym nie przypominają materiałów pochodzących z lat 70. i 80. Do ich produkcji stosuje się nowoczesną technologię i materiały, dzięki temu są dziś produktem wysokiej jakości.

Zalety wielkiej płyty

Udowodniono, że budowa z wielkiej płyty znacznie skracają czas i koszty budowy. Jednocześnie, z uwagi na uprzemysłowienie produkcji elementów konstrukcyjnych, budynki zbudowane w technologii wielkopłytowej mogą być wykonywane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta. Obecnie architekci i konstruktorzy nie są ograniczani wyglądem i możliwościami prefabrykatów, bowiem to gotowe elementy zostają dopasowane do projektu. Zatem nie ma żadnych ograniczeń. Prefabrykaty, produkowane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, są wykonane precyzyjnie i z najwyższą dokładnością, dzięki temu producenci gwarantują najwyższą jakość budowy. Precyzyjność i spójność tworzonych elementów pozwala na ich szybki i prosty montaż. Warto dodać, iż w fabrykach zajmujących się produkcją prefabrykatów, dopuszcza się wyłącznie kilkumilimetrowe błędy w rozmiarach pojedynczej ściany. Jest to o tyle istotne, że takie błędy w budownictwie tradycyjnym mogą występować w pojedynczych spoinach między bloczkami, pustakami czy cegłami. Niewątpliwą zaletą budownictwa z wielkiej płyty jest również minimalizowanie wpływu pogody na budowę i ryzyka popełnienia błędów konstrukcyjnych. Jednocześnie znacznie ogranicza, w stosunku do budownictwa tradycyjnego, zanieczyszczenie placu budowy. Zatem wielka płyta zyskuje znaczną przewagę na tym tle.

Wykonanie

Wykorzystanie najwyższej jakości materiałów i urządzeń do produkcji prefabrykatów pozwala nie tylko na dowolność w zakresie kształtów i wymiarów, ale również zastosowania materiału do ich wykonania. Dzięki temu nie dziwi już wykonanie prefabrykatów z betonów architektonicznych, które są betonami elewacyjnymi, możliwymi do barwienia. Prefabrykaty mogą być również wykonane z połączenia masy betonowej z naturalnymi materiałami, jak kamień czy drewno. Dodatkowo odpowiednie wykonanie daje gwarancję trwałości i braku konieczności odnawiania płyty przez okres aż 20 lat, co niewątpliwie jest dużą zaletą.

Remedium na problemy

Rynek mieszkaniowy boryka się z wieloma problemami, do których niewątpliwie należą koszty budowy i brak pracowników. Remedium na te problemy może być wykorzystanie technologii wielkopłytowej, dzięki której prace powstają w ekspresowym tempie z ograniczeniem ilości niezbędnych pracowników to wykonania konstrukcji. Jednocześnie system prefabrykatów betonowych może być odpowiedzią na braki mieszkaniowe, bowiem to budownictwo może skrócić okres budowy do kilku miesięcy bez negatywnego wpływu na stan mieszkania.

Wielka płyta za granicą

Wiele krajów zachodnich wykorzystuje wielką płytę do budowy domówi i mieszkań w znakomitej większości. Przykładowo w Szwecji aż 84 proc. nowoczesnego budownictwa powstaje w technologii wielkiej płyty. Holandia odnotowała 20 proc. wskaźnik wykorzystania tej technologii, Japonia 28 proc., Niemcy 9 proc, a USA 5 proc. Można więc przypuszczać, że i w Polsce z roku na rok będzie zyskiwać na popularności.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Avatar

Sebastian Kos - Specjalista od rynku nieruchomości, zawodowo związany z branżą jako agent nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent studiów ekonomicznych. Wciąż rozwija się zawodowo, nie tylko dzięki pracy, ale też śledząc na bieżąco wydarzenia oraz publikacje dotyczące rynku nieruchomości.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij