Warszawski Wilanów na sprzedaż

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Miasteczko Wilanów przez wielu uznawane jest za jeden z bardziej prestiżowych adresów w stolicy. Nowoczesne projekty apartamentowców zbudowane w spójnej i przemyślanej urbanistycznie koncepcji. Dlaczego zatem po 11 latach od powstania Miasteczka co czwarte mieszkanie w tej dzielnicy jest na sprzedaż?

To nie jest zwykła dzielnica czy osiedle. Wilanów jest jedynym miejscem na urbanistycznej mapie Warszawy, które powstało jako spójna koncepcja urbanistyczna. Można czepiać się kwestii infrastruktury czy braku przestrzeni publicznej, ale trudno mówić tu o chaosie i przypadkowości. Początkowo Miasteczko Wilanów z apartamentami wykańczanymi drogimi materiałami wydawało się być oazą luksusu. Z czasem jednak, mimo iż ceny metra kwadratowego nie należą tu do najtańszych w stolicy, powstały także mniej prestiżowe projekty, których próżno szukać na liście najdroższych apartamentów Warszawy.

Wśród minusów wymienia się najczęściej słabą komunikację publiczną z centrum, brak bezpośredniego połączenia z Ursynowem, a także zbyt małą przestrzeń publiczną. Czy to są jednak wystarczające powody, by procent mieszkań na sprzedaż był aż tak wysoki.

Wydaje się, że przyczyn należy szukać gdzie indziej. Miasteczko nie powstało jako jedna inwestycja. Składa się na nie wiele mniejszych i większych projektów realizowanych przez różnych deweloperów w różnym czasie. Wyraźnie widać tu więc rynkowe trendy, które występowały w ciągu ostatnich 10 lat. Jednym z nich jest zapewne moda na kredyty we frankach, które skutecznie zatruwają życie niejednemu mieszkańcowi Wilanowa. Magia reklamy miejsca w połączeniu z koniunkturą wielkiego boomu z lat 2006-2008 spowodowała, że znaczna część mieszkańców znalazła się w kłopocie, jeśli chodzi o spłatę swoich zobowiązań i najzwyczajniej w świecie chce się ich pozbyć.

Inny powód – finanse

Na fali wzrostów cen nieruchomości niemało inwestorów kupowało lokale właśnie w Miasteczku Wilanów. Część z nich stwierdziła, że czas na wyjście z inwestycji i postanowiła je spieniężyć.

Zbyt wolny rozwój infrastruktury

Kolejna kwestia to zbyt szybki rozwój samego Miasteczka w stosunku do rozwoju infrastruktury. Każda pojedyncza inwestycja naniesiona na wirtualny plan Miasteczka wygląda pięknie. Problemy zaczynają się, gdy wchodzimy w realną rzeczywistość. Infrastruktura oświatowa jest jeszcze w powijakach, komunikacja od jakiegoś czasu stoi w miejscu, podczas gdy mieszkańców stale przybywa. Zapewne spora część właścicieli lokali na Wilanowie nie tak to sobie wyobrażała i ostatecznie zdecydowała się na sprzedaż.

Problemy z infrastrukturą mogą mieć też wpływ na popyt, jeśli chodzi o wynajem. Sam fakt, że Miasteczko jest bezpieczne i zadbane może nie rekompensować pewnego oddalenia od głównych centrów biznesowych czy edukacyjnych stolicy. Jeśli dodamy do tego nie najniższe stawki za wynajem, jakich spodziewali się inwestorzy, to okazuje się, że Ci, którzy wybrali Miasteczko jako lokatę kapitału, mogą chcieć się z tego wycofać.

Czy mamy do czynienia z masowym exodusem z Wilanowa?

Zdecydowanie nie. Co najwyżej możemy mówić o zmianach w strukturze właścicielskiej. Obecnie na Wilanowie mieszka około 10 tys. osób. Docelowo ma ich być cztery razy więcej. Nawet jeśli tempo rozwoju wyhamuje, to osiągnięcie tego wyniku i tak jest jak najbardziej realne.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij