Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Mieszkanie pod klucz – dla kogo?

Anna Serafin
Komentarze

Mieszkanie pod klucz jest relatywnie rzadko wybierane na rynku pierwotnym w porównaniu do standardu deweloperskiego. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są wyższe koszty. Wykończenie pod klucz ma jednak wiele zalet. Kiedy warto na nie postawić?

Jeśli interesuje nas nowe mieszkanie wybudowane przez dewelopera, zazwyczaj kupujemy dziurę w ziemi. Do momentu oddania inwestycji trzeba poczekać jeszcze 2-3 lata, a jeżeli mieszkania są oddawane w standardzie deweloperskim, trzeba doliczyć do tego jeszcze kilka miesięcy remontu, aby przystosować lokal do zamieszkania. Jak przyspieszyć przeprowadzkę? Z pomocą przychodzą firmy, które wykańczają mieszkanie pod klucz.

Wykończenie pod klucz – na czym polega?

Najprościej mówiąc, lokal wykończony pod klucz jest gotowy do zamieszkania w momencie jego oddawania. Od zakresu wybranych usług uzależniona jest również cena. Średnio za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić od 500 do 1 500 zł więcej. Można wybrać:

  • wersję podstawową, czyli malowanie ścian, przyłącza, montaż drzwi wewnętrznych, biały montaż w kuchni i łazience (podłączenie umywalki, zlewu, wanny, prysznica czy toalety) oraz standardową zabudowę w tych pomieszczeniach bez możliwości wyboru,
  • wersję rozszerzoną, która polega na tym samym zakresie prac, ale inwestor ma więcej do powiedzenia i może wybierać z szerszej gamy kolorów czy zastosowanych materiałów,
  • wersję premium, która zawiera indywidualny projekt wnętrza przygotowany przez architekta, a dodatkowo może być uzupełniona o wybór mebli i dodatków.

Tak naprawdę wszystkie wybrane pakiety zawierają podobny zakres prac i każda z nich pozwala potem od razu wprowadzić się do mieszkania. Sporo zależy jednak od tego, jakiej jakości materiałów czy kolorów oczekujemy. Jeżeli zadowala nas najprostsza zabudowa w kuchni czy ściany pomalowane na biało, to wtedy można zdecydować się na pakiet podstawowy. Jeśli z kolei chcemy w tym lokalu mieszkać przez lata i oczekujemy bardziej wyrafinowanego wyposażenia skonsultowanego z architektem wnętrz, to lepiej postawić na droższą usługę.

Warto oczywiście pamiętać, że ostateczna cena zależy nie tylko od wybranego pakietu, lecz także oferty danej firmy, wielkości i lokalizacji mieszkania oraz stopnia skomplikowania prac. Wykończenie mieszkań pod klucz oferują deweloperzy, jak i zewnętrzne firmy remontowe.

Mieszkanie pod klucz a standard deweloperski – różnice

Czym różni się standard deweloperski od wykończenia pod klucz? Niestety sama definicja standardu deweloperskiego nie jest nigdzie jasno określona, więc sporo zależy od indywidualnych zapisów w umowie. Jednak deweloper musi zobowiązać się do tego, że lokum będzie w takim stanie, który umożliwi prowadzenie dalszych prac wykończeniowych, czyli: na podłodze musi być zrobiona wylewka, ściany powinny być pokryte farbą gruntującą lub jedną warstwą białej, aby od razu można było położyć na nich kolor, okna wraz z parapetami oraz drzwi wejściowe powinny być obecne. W standardzie deweloperskim powinny być także zamontowane instalacje – wodna, elektryczna i kanalizacyjna, które umożliwią podłączenie niezbędnych urządzeń.

Gdy deweloper oddaje mieszkanie właśnie w tym omawianym standardzie, nie można w nim jeszcze mieszkać. To tylko gołe ściany i podłoga. Nie ma urządzeń, które zapewniłyby możliwość gotowania czy mycia się, a podłoga nie jest dostosowana do chodzenia po niej.

Z kolei wykończenie pod klucz nawet w podstawowej wersji pozwala od razu się wprowadzić. Ściany są pomalowane, podłoga położona, drzwi wewnętrzne zamontowane, a kuchnia i łazienka dostosowane do użytkowania. Wystarczy kupić meble i dodatki, a przy droższym pakiecie nawet za to odpowiada firma odpowiedzialna za prace wykończeniowe.

Kiedy warto wybrać wykończenie pod klucz?

Większość osób wybiera standard deweloperski ze względu na chęć ograniczenia kosztów, jak również to, że chcieliby zrobić wszystko po swojemu. Jednak mieszkanie pod klucz również nam to umożliwia. Przy rozszerzonych pakietach mamy pełną gamę kolorów, materiałów czy mebli, spośród których możemy wybierać. Dodatkowo mamy profesjonalną pomoc architekta, który pomoże spójnie zaprojektować wnętrze.

Warto wybrać mieszkanie pod klucz wtedy, gdy chcemy relatywnie szybko się wprowadzić, nie mamy czasu na poszukiwanie różnych ekip remontowych i nie chcemy odpowiadać za ich prace. Firma wykończeniowa bierze wszystko na siebie. Zatrudnia podwykonawców, sprawdza terminowość i jakość świadczonych usług.

Opłaca się także wybrać pełne wykończenie, jeśli mieszkanie ma być przeznaczone na wynajem. Łatwiej znajdziemy najemcę, jeżeli w ogłoszeniu załączymy zdjęcia skończonego lokum, a odbiorcy będą mogli kierować się jego walorami estetycznymi, a nie tylko białymi ścianami.

Warto wcześniej zdecydować, czy będziemy chcieli kupić mieszkanie wykończone pod klucz, bo na etapie starania się o kredyt hipoteczny bank może pożyczyć nam wyższą kwotę, która wystarczy na wykonanie takich robót. W przypadku starania się o kolejny kredyt można napotkać problemy ze zdolnością kredytową.

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij