Struktura popytu inwestycyjnego na rynku mieszkaniowym

Maciej Jurgielewicz

Centrum Analiz PKO BP opublikowało raport skupiający się na strukturze popytu inwestycyjnego na rynku mieszkaniowym. Oparty jest on na danych NBP oraz danych własnych Grupy Kapitałowej PKO BP (analiza wniosków kredytowych). Z raportu wynika, że w 2020 liczba transakcji o charakterze inwestycyjnym nie uległa istotnej zmianie. Rynek nadal zdominowany jest przez osoby kupujące lokale mieszkalne na własne potrzeby.

Zakup mieszkania – cel

W roku 2020 zdecydowana większość zakupów na rynku mieszkaniowym była motywowana chęcią zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. 34% transakcji prowadziło do nabycia pierwszego mieszkania (spadek o 3% względem roku 2019), a 35% służyło poprawie warunków bytowych (zakup mieszkania o większej powierzchni i/lub standardzie – wzrost o 4% względem roku 2019 i aż o 9% względem 2018).

Powyższe dane zadają kłam opinii, że rynek został zdominowany przez inwestorów. Jednak nie zmienia to faktu, że ich udział jest znaczny. 25% wszystkich transakcji miało charakter jednoznacznie inwestycyjny: 18% to zakupy na wynajem, 4% na wynajem i odsprzedaż z zyskiem, 3% na odsprzedaż. Do tego dochodzi 5% transakcji z mieszaną motywacją – “zarówno na wynajem, jak i na potrzeby własne”. To właśnie w tej grupie zakupów doszło do największej zmiany, bo od 2018 zanotowano tu spadek o 7%.

Mieszkania na inwestycję – wielkość

Analizując wnioski kredytowe z PKO BP przyjęto, że wnioskujący posiadający już przynajmniej dwa czynne kredyty mieszkaniowe dokonuje zakupu w celach inwestycyjnych. W tej grupie klientów najpopularniejsze są mieszkania o niewielkim metrażu – 30% zdecydowało się na lokale o powierzchni do 40 mkw, a 40% mieszczące się w przedziale 40-60 mkw, przy czym aż 43% zakupów dotyczyło mieszkań dwupokojowych. Mniejsze mieszkania nie tylko łatwiej odsprzedać, ale też łatwiej wynająć, co tłumaczy preferencje inwestorów. Z kolei chęć zredukowania kosztów i zaangażowania wynikających ze stanu technicznego lokalu sprawiła, że inwestorzy wybierali rynek pierwotny zdecydowanie częściej niż klienci kupujący na własne potrzeby (48% transakcji).

Mieszkania na inwestycję – lokalizacja

Popyt inwestycyjny koncentruje się w regionach, gdzie notowane są regularne i duże wzrosty cen mieszkań, jak też istnieją dobre perspektywy na wynajem. Dotyczy to więc dużych miast oraz obszarów atrakcyjnych turystycznie. W przypadku tych drugich istotna jest jakość infrastruktury drogowej.

W 2020 wzrosła liczba zakupów inwestycyjnych poza miejscem zamieszkania.

Analitycy PKO BP oceniają, że istnieje szansa na to, iż ułatwienia administracyjne przy budowie domu, zapowiedziane w ramach programu “Polski Ład”, mogą wpłynąć na zwiększenie popytu inwestycyjnego w miejscowościach i regionach turystycznych. Stałoby się tak w sytuacji, gdy nowe przepisy pozwoliłyby na stawianie domów nie tylko na własne potrzeby, ale też obiektów rekreacyjnych przeznaczonych na wynajem. Więcej o założeniach „Polskiego Ładu” dowiesz się tutaj – „Nowy Ład a branża mieszkaniowa”.

Źródło: „Jak wygląda popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości mieszkaniowych?”, Centrum Analiz PKO Banku Polskiego

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij