Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Średnie ceny ofertowe działek w Polsce w 2021 roku

Średnie ceny ofertowe działek w Polsce w 2021 roku

Marta Sośnicka-Paszkowska
Komentarze

fot.: Michał Paszkowski

Mimo pandemii rynek nieruchomości wciąż ma się dobrze. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się działki, zarówno rekreacyjne, jak i budowlane. Popyt na nie wzrósł na tyle, by rosły także ich ceny. Jak więc obecnie wyglądają ceny ofertowe działek w Polsce?

Według danych z portalu Nieruchomosci-online.pl popyt na działki budowlane w drugim kwartale 2020 był dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2019 roku. Pierwszy kwartał 2021 roku również charakteryzował się wysokim zainteresowaniem działkami wśród poszukujących.

Rozpiętość cen ofertowych działek budowlanych, biorąc pod uwagę cały kraj, jest duża. Wpływa na to bliskość lasów, jezior czy rzek oraz możliwość szybkiego dojazdu do większej miejscowości.

Ceny ofertowe działek w pobliżu największych miast w Polsce w większości przypadków uległy dużym wzrostom. W Olsztynie ceny wzrosły z ok. 200 zł/m² do 277 zł/m², w Bydgoszczy z 200 zł/m² do prawie 225 zł/m², w Lublinie z 288 zł/m² do 320 zł/m², w Zakopanem z 532 zł/m² aż do 596 zł/m². W samej Warszawie ceny dalej plasują się w okolicy 665 zł/m², w Opolu na poziomie 160 zł/m², a w przypadku Katowic i Łodzi odnotowane zostały niewielkie spadki (Katowice – z 329 na 314 zł/m², Łódź – z 238 na 228 zł/m²).

Gdzie kupisz najdrożej?

W pierwszym kwartale 2021, podobnie jak w 2020, najdroższe działki budowlane można było znaleźć w województwie mazowieckim. Ogólna średnia cena ofertowa działek na Mazowszu nie zmieniła się, natomiast wzrosły ceny ofertowe działek w niektórych miejscowościach. W Ząbkach trzeba było zapłacić 839 zł/m² (niemal 20 zł więcej za metr niż rok temu), w Izabelinie – 575 zł/m², a w Markach 510 zł/m². W samej Warszawie koszt działki nie zmienił się i dalej wynosił 659 złotych za metr kwadratowy. Znaczny spadek cen ofertowych odnotowano np. w Piastowie, gdzie ceny spadły z 785 zł/m² do 755 zł/m², w Płocku (131 zł/m²) czy Zakroczymiu (107 zł/m²).

W Mazowieckiem, jednak dalej od stolicy, wciąż można znaleźć tańsze grunty, nawet poniżej 100 zł/m². Tańsze działki mogliśmy więc kupić w okolicy Pułtuska, Kampinosu, Pomiechówka, Płońska czy Garwolina.

Droższe działki znajdziemy także w Pomorskiem i na Śląsku. Im bliżej większych miejscowości lub bardziej popularnych turystycznie, tym więcej środków będzie trzeba zainwestować. W Gdańsku działki znajdziemy w cenach 433 zł/m², z kolei w Rumii za 437 zł/m². W okolicy Tczewa, Redy czy Łeby działki znajdziemy w cenie od 190 do 285 zł/m², natomiast w Starogardzie Gdańskim czy Chmielnie działki kupimy od około 90 zł/m².

Na Śląsku jedynie w okolicach Szczyrku zapłacimy więcej niż na Pomorzu, bo aż 475 zł/m². Działki w Myszkowie czy Zawierciu, które będą dobrym miejscem wypadowym na skałki, kupimy już za około 105 zł/m². Bliżej Katowic trzeba się już liczyć z wyższymi kosztami – w Mysłowicach, Sosnowcu czy Rudzie Śląskiej za metr ziemi zapłacimy od 156 do nawet 257 zł/m².

W górach, nad morzem czy pośród jezior?

Chcąc kupić działkę budowlaną w miejscu turystycznym z szybkim dojazdem do gór, nad jeziora czy nad polskie morze, trzeba się liczyć z tym, że im bliżej większych miejscowości, najchętniej odwiedzanych przez turystów, tym będzie drożej. Wśród nich znajdują się opisane wcześniej Pomorze, Małopolska oraz województwo warmińsko-mazurskie.

Najdroższym z turystycznych regionów jest Małopolska. Tutaj ruch skupia się głównie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, którą upodobali sobie wspinacze ze względu na skały, na Krakowie, Wieliczce, Górach Świętokrzyskich i oczywiście Tatrach. Najdroższe działki znajdziesz na Podhalu – w Zakopanem zapłacisz niemal 600 zł/m², a Kościelisku czy Poroninie blisko 480 zł/m². Jeśli chcesz mieć dobry dojazd w Tatry, kupisz działkę w okolicy Nowego Targu za 191 zł/m² czy też w w Szaflarach za 146 zł/m². Jeśli wolisz bliskość dużych miast, to w Myślenicach pod Krakowem działki znajdziesz już za 122 zł/m², czy w Trzebini za 68 zł/m².

Ceny na Warmii i Mazurach wzrosły względem 2020 roku. Fani sportów wodnych i wypoczynku pośród mazurskich jezior przeznaczą mniejsze środki na działkę niż miłośnicy górskich wędrówek. Ceny działek w okolicach najpopularniejszych miejscowości turystycznych są najwyższe – w Rynie (300 zł/m²), Giżycku (110 zł/m²) czy w Mikołajkach (109 zł/m²). Aczkolwiek w niskiej cenie kupimy ziemię w równie popularnym Węgorzewie – tutaj ceny ofertowe oscylują w okolicy 20 zł/m².

Z kolei na malowniczej Warmii najdroższe działki dostaniemy w Olsztynie – za około 277 zł/m². Jednakże nieco dalej, w Dywitach czy w Olsztynku, za metr kwadratowy zapłacimy dwukrotnie mniej – kolejno 102 i 106 zł/m².

Warmia, Sętal, fot. Marta Sośnicka-Paszkowska, Światłoszepty Fotografia

Gdzie najtaniej?

Szukając działki warto też zwrócić uwagę na miejsca, które nie są obecnie tak modne turystycznie, aczkolwiek dzięki swoim walorom zyskują powoli na popularności. Takimi regionami są województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie, lubuskie, podkarpackie czy też… łódzkie. Dysponując mniejszym budżetem i chcąc jednocześnie mieć dobre miejsce wypadowe do zwiedzania okolicy, właśnie tam możemy szukać swojego wymarzonego kawałka ziemi.

Na Podkarpaciu średnie ceny ofertowe działek wynoszą 60 zł/m². Świetnie się tutaj odnajdą osoby lubiące turystykę pieszą czy rowerową, a przede wszystkim marzące o ucieczce w Bieszczady. Szukając działek, na najdroższe trafimy w okolicy Rzeszowa (240 zł/m²) czy Tarnobrzegu. (214 zł/m²). W Sanoku i okolicy można znaleźć działki za 58 zł/m². Z kolei nieco dalej od gór znajdziemy dużo działek w granicach od 30 do 50 zł/m² – w Tarnowcu, Białobrzegach, Leżajsku czy Ostrowie.

Bieszczady, fot. Marta Sośnicka-Paszkowska, Światłoszepty Fotografia

Nieco droższe działki są w województwie kujawsko-pomorskim. Najdroższe działki kupimy oczywiście niedaleko stolicy polskich pierników –  w samym Toruniu za 305 zł/m², a w Bydgoszczy, gdzie można przespacerować się uliczkami niczym w Wenecji, za 223. Taniej metr ziemi kupimy w Białych Błotach, bo już za 116 zł/m², w Ciechocinku za 97 zł/m², czy w mieście króla Popiela, Kruszwicy, za 74 zł/m². Z kolei w Borach Tucholskich możemy znaleźć działki w Tucholi za 76 zł/m². Na Kujawach znajdziemy też dużo miejsc, gdzie ceny ofertowe oscylują w granicach od 20 do 50 zł/m².

Podlasie jest coraz częstszym kierunkiem turystycznych wypraw Polaków. Przyciągają ich tutaj takie atrakcje jak Puszcza Białowieska i żubry, rozlewiska Biebrzy, czy też mieszanka różnych kultur widoczna w architekturze i w kuchni regionu. Za metr kwadratowy najwięcej zapłacisz w okolicy Białegostoku (345 zł/m²), Łomży (251 zł/m²), czy Augustowa (142 zł/m²). W Białowieży, w samym sercu Puszczy Białowieskiej, działki można kupić już za 123 zł/m². W Hajnówce metr ziemi dostaniemy za 85 zł/m², w Rajgrodzie już za 37 zł/m², a miłośnicy tradycyjnej zabudowy znajdą swoje miejsce w Narwi za 29 zł/m².

Zainteresowanie działkami nie maleje już od ponad roku. Średnie ceny ofertowe działek w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły względem średnich cen z 2020 roku. Szacuje się, że drugi kwartał także przyniesie zwyżki cen. Jednakże wciąż możemy kupić działki w ciekawych lokalizacjach i atrakcyjnych cenach w całej Polsce, znajdując miejsce idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Marta Sośnicka-Paszkowska

Marta Sośnicka-Paszkowska - Specjalista ds. marketingu w zespole Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu „ESTATE” i e-magzynu „INMAG”.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij