Sprzedawaj obrazem. Jak zrobić zdjęcia, które przyciągną klientów?

Dymitr Kalasznikow

fot.: Dymitr Kalasznikow, dom nad Jeziorem Kiełpińskim, sesja dla HOOG Nieruchomości, dekorator Małgorzata Sztompka

Wyniki badań naukowych dowodzą, że wzrok odpowiada za 80% odbieranych przez człowieka informacji dotyczących jego otoczenia. W przypadku klientów te 80% wpływa na to, czy podejmą decyzję o skontaktowaniu się z osobą sprzedającą nieruchomość i umówieniu na spotkanie.

Jeśli jesteś agentem nieruchomości, to mam pewność, że w Twojej torbie znajduje się aparat lub telefon z aparatem, którymi robisz zdjęcia, kiedy przyjmujesz nową nieruchomość. Oto kilka porad, które pomogą wyróżnić Twoje oferty sprzedażowe na tle konkurencji.

Zanim zaczniesz fotografować, przygotuj nieruchomość

Zadbaj przede wszystkim o czystość i porządek. Sprawdź, czy narzuta na łóżku leży gładko, estetycznie ułóż poduszki. Pochowaj kable. Pomyśl o subtelnych dekoracjach. Świeże kwiaty zawsze dodają życia mieszkaniu.

Nie bój się przemieszczania lub usuwania przedmiotów dla ulepszenia kompozycji w kadrze. W łazience na ogół znajdują się setki różnego rodzaju rzeczy, które stwarzają wrażenie olbrzymiego bałaganu. Jedyna rada w tej sytuacji – duże pudło, do którego można je wszystkie schować.

Wyjątkowym nieruchomościom nie zaszkodzi też ręka home stagera. Odpowiednio przygotowane – przez zawodowego dekoratora – mieszkanie znacznie lepiej zaprezentuje swoje atuty podczas sesji zdjęciowej.

fot. Dymitr Kalasznikow, sesja dla architekt Hanny Kłyk

Zaplanuj pory, w jakich będziesz wykonywać fotografie

Zwykle odpowiednie do tych celów są godziny poranne i popołudniowe. Pamiętaj, że zimą już o godzinie 16.00 robi się ciemno. Warto pamiętać więc o tym, by zaczynać sesje wcześniej i wykonać je w całości ze światłem zastanym.

Jeżeli pomieszczenie ma małe okna, to włączenie wszystkich lub większości dostępnych świateł pomoże w jego prawidłowym naświetleniu. Ponadto sprawi, że wnętrze będzie wyglądać przytulniej.

Jeżeli nie chcesz pokazywać dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu (może dawać żółte zabarwienie na zdjęciu) i chcesz je pokazać w świetle zastanym, użyj lampy błyskowej. Taka lampa ma temperaturę barwową zbliżoną do światła dziennego i pozwala uniknąć żółtego koloru, który daje włączenie świateł w pomieszczeniu.

Używaj statywu

Statyw pozwoli ustabilizować aparat i zrobić ostre zdjęcie. Przy fotografowaniu nieruchomości ekspozycja, czyli czas otwarcia migawki aparatu, powinna trwać kilka, a czasami kilkanaście sekund. Przy takim czasie naświetlania nikt nie jest w stanie zrobić ostrego zdjęcia bez wykorzystania statywu.

Nie używaj aparatu z telefonu komórkowego

Wbudowane aparaty mają zwykle nieodpowiednią do fotografii nieruchomości ogniskową obiektywu. Udaje się nimi uchwycić jedynie niewielki fragment pomieszczenia. Pewnie nie raz spotykałeś w ofertach zdjęcie samej miski ustępowej lub rogu kanapy. Takie zdjęcia nie niosą żadnej informacji i mogą bardzo zniechęcić klienta do dalszego przeglądania oferty.

fot. Dymitr Kalasznikow,sesja dla architekt Hanny Kłyk
fot. Dymitr Kalasznikow,sesja dla architekt Hanny Kłyk

Pokazuj jak największą część pomieszczenia

W tym celu zainwestuj w obiektyw szerokokątny. Pozwala on uchwycić jak najwięcej przestrzeni i pokazać klientom, jak wygląda całe pomieszczenie, zamiast skupiać ich uwagę na samotnej kanapie i wywoływać wątpliwości, które nie sprzyjają pozytywnemu odbiorowi nieruchomości.

Celem fotografii nieruchomości jest przekazanie informacji dotyczącej kształtu i atmosfery pomieszczenia, żeby pobudzić wyobraźnię klienta i zachęcić do obejrzenia wnętrza. Unikaj więc obiektywów typu rybie oko, bo zakrzywiają one ściany na brzegach kadru.

W małych pomieszczeniach nawet tak mocnemu sprzętowi jak obiektyw szerokokątny, może brakować przestrzeni. Fotografuj pomieszczenie, stojąc w jego kątach lub możliwie blisko ściany, żeby obiektyw dał radę uchwycić jak najwięcej informacji.

Wyłącz lampę błyskową

Wyłącz w menu aparatu wbudowaną lampę błyskową. Zdjęcie wykonane z użyciem takiej lampy wygląda brzydko i zdradza, że zrobione zostało przez amatora. Jeżeli posiadasz osobną, niewbudowaną w aparat lampę błyskową, to robiąc zdjęcie, skieruj ją ku sufitowi. Odbite i rozproszone w ten sposób światło ładnie doświetli ujęcie.

Zwróć uwagę na ekspozycję

W przypadku fotografowania nieruchomości mamy do czynienia z dość trudnymi warunkami, gdyż ilość światła na zewnątrz wielokrotnie przekracza ilość światła wewnątrz pomieszczenia. Należy tak naświetlić zdjęcie, by żaden element nie był „przepalony”. Jednocześnie zdjęcie musi zawierać informacje w ciemnych punktach, czyli w każdym punkcie zdjęcia powinno być widać szczegóły.

Warto robić wtedy tzw. widelec ekspozycyjny, czyli kilka klatek tego samego ujęcia z różnym czasem naświetlania. Monitor podglądowy aparatu fotograficznego pozwala na szybką kontrolę zdjęć z różnym czasem naświetlania, a odbiór końcowy na monitorze Twojego komputera pozwoli Ci wybrać najlepiej naświetlone zdjęcie.

fot. Dymitr Kalasznikow, dom nad Jeziorem Kiełpińskim,
sesja dla HOOG Nieruchomości, dekorator Małgorzata Sztompka

Pamiętaj o zachowaniu pionów

Wnętrza mają swoją zdecydowaną i konkretną geometrię. Krzywe, „walące się” ściany to częsty (i niezamierzony) efekt, jaki widać na zdjęciach. Podczas wykonywania fotografii, wybierając kadr, musisz zwracać uwagę na piony. Szkoda później tracić czas na usuwanie tego błędu w programie do obróbki zdjęć. Czasem błąd może być tak duży, że korekta może okazać się niewykonalna.

Kadruj zdjęcia według zasad kompozycji

Najważniejszą z nich jest tzw. złoty podział. Zastosowanie się do jego wytycznych umożliwia uzyskanie atrakcyjnych i estetycznych zdjęć. Zastanów się, jaką informację chcesz przekazać zdjęciami, co jest w tym wnętrzu najważniejsze, na czym skupić wzrok, a co niekoniecznie eksponować na pierwszym planie.

Unikaj nadmiernego umieszczania w kadrze podłogi, ścian lub sufitu. Fotografuj na wprost, zachowując proste pionowe ściany. Dzięki tym zasadom będzie Ci łatwiej wykonać odpowiednie kadry przyciągające uwagę.

fot. Dymitr Kalasznikow, homestager Anna Niemczyk–Grzymska

Wiedz, kiedy warto zaangażować profesjonalnego fotografa

Nauczenie się dobrego fotografowania nieruchomości wymaga lat praktyki. Jeśli dążysz do tego, by efektywnie wykorzystywać swój czas, skorzystanie z usług fotografa nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem. Zaoszczędzi ono Twój czas, który możesz poświęcić na zdobywanie nowych klientów i sprzedaż nieruchomości.

W przypadku nieruchomości obsługiwanych na wyłączność usługa profesjonalnej sesji zdjęciowej wykonanej przez fotografa wnętrz to inwestycja. Wpłynie na odpowiednią prezentację oferty w internecie, a stąd już krótka droga do szybkiej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dymitr Kalasznikow

Dymitr Kalasznikow - od 2003 roku specjalizuje się w wykonywaniu profesjonalnych sesji zdjęciowych dla pracowni architektonicznych, agentów nieruchomości, deweloperów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Zdjęcia jego autorstwa pojawiają się w czołowych czasopismach wnętrzarskich (portfolio). Jako fotograf nieruchomości współpracuje obecnie z wieloma home stagerami, agentami i biurami nieruchomości, m.in.: REMAX, HOOG, Freedom Nieruchomości, HOSSA, RS ESTATE.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości.
Bądź na bieżąco!

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij