Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Spadek

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Definicja słowa spadek określa ten termin jako ogół praw i obowiązków, które posiadał na moment śmierci spadkodawca. Są one następnie przekazywane na jego następców prawnych, czyli spadkobierców, w formie dziedziczenia.

Co to jest spadek?

Spadkiem mogą być zarówno rzeczy materialne, takie jak dom, pieniądze, samochód, biżuteria, jak i zwierzęta, prawo własności, udziały w spółce, a nawet długi bankowe. Dokładne wytyczne co do możliwości dziedziczenia określone są w kodeksie cywilnym, gdyż w skład spadku wchodzą zarówno prawa, jak i obowiązki. Wyjątkiem są tylko te, które ustają w chwili śmierci lub przechodzą na inne osoby, niebędące spadkobiercami.

Spadek przechodzi na rzecz spadkobiercy w momencie jego otwarcia, co zazwyczaj odbywa się zaraz po śmierci spadkodawcy. Wśród praw, jakie mogą wchodzić  w skład spadku, wymienić należy użytkowanie wieczyste czy hipotekę, które bardzo często są kwestią sporną dla członków rodziny. Natomiast zobowiązania, jakie posiadał spadkodawca, w wielu przypadkach również są dziedziczne. Tak jest np. z roszczeniami o odszkodowanie za krzywdy, jakie wyrządził spadkodawca. Wyjątkiem w tej kwestii jest tylko prawo do renty.

Do najważniejszych obowiązków związanych z prawem spadku należą obowiązki majątkowe, które można podzielić na dwie kategorie – obowiązki, których podmiotem był spadkodawca oraz obowiązki związane z dziedziczeniem. W skład spadku nigdy nie wchodzą prawa i obowiązki, które nie mają charakteru prywatnoprawnego oraz majątkowego lub zostały przekazane na rzecz innej osoby, którą notarialne upoważnił spadkodawca, lub są bezpośrednio związane z spadkodawcą, np. alimenty. Zawiłość zasad spadkowych często jest powodem rodzinnych konfliktów, gdy dochodzi do konieczności podziału spadku w sposób równy i sprawiedliwy. Brak jasno sprecyzowanych podziałów i wskazań osób do dziedziczenia powoduje konieczność sądowego rozstrzygnięcia przydziału spadku. Ponadto decyzje spadkowe często są podważane przez innych potencjalnych spadkobierców na drodze sądowej.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij