Skokowy wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości w sieci

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Optymizm wraca na rynek nieruchomości. Taki wniosek płynie z analizy danych portalu Nieruchomosci-online.pl na przestrzeni ostatnich tygodni. Nie dość, że statystyki są znacząco wyższe niż w analogicznym okresie minionego roku, to widoczny jest też wzrost względem pierwszych dni marca, kiedy to nie było mowy jeszcze o pandemii COVID-19, zamykaniu szkół i zamrażaniu gospodarki.

Czas trwania narodowej kwarantanny, który dla wielu osób rozpoczął się z dniem 9 marca 2020 roku, oznaczał zmniejszenie aktywności w sieci związanej z poszukiwaniem nowego lokum. Przez kolejne cztery tygodnie ruch na portalu Nieruchomosci-online.pl utrzymywał się na podobnym poziomie, i choć znacznie niższym niż sprzed wybuchu pandemii, to jednak osiągał wielkość porównywalną do tej z analogicznego okresu w 2019 roku.

Źródło: Google Data Studio

Jednak począwszy od 11 kwietnia (świąteczna sobota) statystyki portalu rosły niezwykle dynamicznie  niektóre dni przyniosły nawet dwukrotny wzrost liczby użytkowników w porównaniu z rokiem 2019. Dla przykładu można tu podać datę 19 kwietnia: w tym roku aktywnych użytkowników w portalu było 227 tys. w porównaniu z 79 tys. w roku ubiegłym, 26 kwietnia: 2020 roku  226 tys., 2019 roku  110 tys., 3 maja: 2020 roku 252 tys. (tegoroczny rekord jeśli chodzi o liczbę użytkowników) wobec 142 tys. w roku minionym.

Mimo kryzysu, który dotknął wiele sektorów polskiej gospodarki, rosnące zainteresowanie rynkiem nieruchomości wskazuje, że wielu jego uczestników po stronie popytowej traktuje ten sektor jako dobrą lokatę i sposób na ochronę swojego kapitału.

Kolejne ważne wnioski płyną z analizy danych dotyczących wzrostu ruchu w ujęciu miesięcznym (marzeckwiecień 2020) z podziałem użytkowników portalu na województwa. Mieszkańców kujawskopomorskiego było o 50 proc. więcej, lubuskiego o 45 proc., a opolskiego o 35 proc. Spadek, jednak minimalny, widoczny był jedynie wśród mieszkańców województwa lubelskiego i wyniósł 0,21%.

Najważniejsze pytanie dotyczy teraz przełożenia się rosnącego zainteresowania ze strony poszukujących na faktyczną liczbę zawieranych transakcji. Z jednej strony pozytywnym sygnałem jest znoszenie przez rząd obostrzeń i stopniowe odmrażanie gospodarki. Na drugim biegunie znajduje się widmo poważnego kryzysu gospodarczego, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć i który nie pozostanie bez wpływu również na rynek nieruchomości.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

 

Magazyn „INMAG”

Marketing. Sprzedaż. Trendy.

Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego

Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie „INMAG”

Zobacz także

Dołącz do grupy
Nieruchomosci-online.pl
dla branży deweloperskiej

Korzystaj z porad dotyczących marketingu rynku pierwotnego
Bądź na bieżąco!

 

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij