
W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania rozwiązaniami ekologicznymi w budownictwie mieszkaniowym. Obecnie budynki energooszczędne i korzystające z odnawialnych źródeł energii powstają głównie w ramach inwestycji prywatnych. Świadczy o tym chociażby fakt, że coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. I choć budowa eko domu potrafi być o nawet kilkanaście procent wyższa, inwestorzy decydują się na to rozwiązanie, często licząc na przyszłe oszczędności lub korzystając z dofinansowań. A jak wygląda kwestia ekologii w budownictwie wielorodzinnym? Czy polscy deweloperzy grają w zielone?
Polityka zrównoważonego rozwoju
W raporcie PKO BP „Czy rynek mieszkaniowy gra w zielone?” czytamy:
“Polityka zrównoważonego rozwoju na rynku nieruchomości mieszkaniowych polega m.in. na stopniowym podnoszeniu standardu energetycznego budynków. “
W praktyce oznacza to między innymi obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku zaostrzone normy efektywności energetycznej stosowane dla nowych budynków mieszkalnych. Warto podkreślić, że standardy te nie są jeszcze najostrzejsze. Mimo to wnioski z raportu sporządzonego na podstawie ankiet dotyczących postaw proekologicznych wśród deweloperów są jednoznaczne. Oto wnioski zawarte w raporcie:
“Przesłane nam odpowiedzi wskazują, że deweloperzy w znakomitej większości nie realizują inwestycji mieszkaniowych, które po zakończeniu procesu inwestycyjnego będą mogły być określone jako budynki o zerowym lub niemal zerowym zużyciu energii. Część firm rozważa realizację takiego projektu w przyszłości, a tylko jeden z ankietowanych deweloperów jest w trakcie takiej realizacji.”
Znikoma część dużych inwestorów jest więc zainteresowana inwestycjami o wyższym standardzie energetycznym niż jest to wymagane. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są z pewnością kwestie finansowe.
Z tych samych powodów nie więcej niż co dwudziesty klient przy wyborze mieszkania bierze pod uwagę energooszczędność budynku. Efektywność energetyczna jest czynnikiem podnoszącym koszty, a tego kupujący chcą uniknąć, szczególnie przy obecnych cenach lokali mieszkalnych. Dużo częściej interesuje ich dostęp do terenów zielonych czy infrastruktura dostosowana do rowerzystów i o te kwestie inwestorzy dbają znacznie chętniej. Szczególnie, że i one przyczyniają się do podniesienia standardu energetycznego.
Ekobudownictwo prywatne
Jak zaznaczyliśmy na wstępie, kwestie ekologiczne przy budowie domu dużo częściej brane są pod uwagę w przypadku inwestycji prywatnych. Według danych zebranych przez PKO BP już 14% domów jednorodzinnych w naszym kraju korzysta z własnej instalacji fotowoltaicznej. Tego typu rozwiązania często łączone są z zastosowaniem pomp ciepła. W 2021 sprzedano prawie 93 tysiące tego typu urządzeń, co oznacza wzrost o niemal dwie trzecie w stosunku do lat poprzednich. Na ten trend z pewnością mają wpływ rządowe programy wsparcia takie jak „Mój Prąd”.
Mimo że od 1 kwietnia tego roku zmieniają się zasady naliczania upustów i sprzedaży energii dla prosumentów prywatnych, budowa energooszczędnego domu wciąż jest opłacalna. Szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę koszty jego eksploatacji już po zakończeniu budowy. Co ciekawe, obecne podwyżki w branży materiałów budowlanych w znikomym stopniu dotknęły technologie związane z zieloną energią. Decyzja o większych nakładach finansowych na etapie powstawania domu może więc okazać się opłacalna, szczególnie przy aktualnych wzrostach cen energii elektrycznej.
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html