Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rynek nieruchomości mieszkaniowych a ekologia - wnioski z raportu PKO BP

Rynek nieruchomości mieszkaniowych a ekologia - wnioski z raportu PKO BP

Michalina Janyszek
Komentarze

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania rozwiązaniami ekologicznymi w budownictwie mieszkaniowym. Obecnie budynki energooszczędne i korzystające z odnawialnych źródeł energii powstają głównie w ramach inwestycji prywatnych. Świadczy o tym chociażby fakt, że coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. I choć budowa eko domu potrafi być o nawet kilkanaście procent wyższa, inwestorzy decydują się na to rozwiązanie, często licząc na przyszłe oszczędności lub korzystając z dofinansowań. A jak wygląda kwestia ekologii w budownictwie wielorodzinnym? Czy polscy deweloperzy grają w zielone?

Polityka zrównoważonego rozwoju

W raporcie PKO BP „Czy rynek mieszkaniowy gra w zielone?” czytamy:

“Polityka zrównoważonego rozwoju na rynku nieruchomości mieszkaniowych polega m.in. na stopniowym podnoszeniu standardu energetycznego budynków. “

W praktyce oznacza to między innymi obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku zaostrzone normy efektywności energetycznej stosowane dla nowych budynków mieszkalnych. Warto podkreślić, że standardy te nie są jeszcze najostrzejsze. Mimo to wnioski z raportu sporządzonego na podstawie ankiet dotyczących postaw proekologicznych wśród deweloperów są jednoznaczne. Oto wnioski zawarte w raporcie:

“Przesłane nam odpowiedzi wskazują, że deweloperzy w znakomitej większości nie realizują inwestycji mieszkaniowych, które po zakończeniu procesu inwestycyjnego będą mogły być określone jako budynki o zerowym lub niemal zerowym zużyciu energii. Część firm rozważa realizację takiego projektu w przyszłości, a tylko jeden z ankietowanych deweloperów jest w trakcie takiej realizacji.”

Znikoma część dużych inwestorów jest więc zainteresowana inwestycjami o wyższym standardzie energetycznym niż jest to wymagane. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są z pewnością kwestie finansowe.

Tabela z działaniami deweloperów podnoszącymi energooszczędność budynków mieszkalnych

Z tych samych powodów nie więcej niż co dwudziesty klient przy wyborze mieszkania bierze pod uwagę energooszczędność budynku. Efektywność energetyczna jest czynnikiem podnoszącym koszty, a tego kupujący chcą uniknąć, szczególnie przy obecnych cenach lokali mieszkalnych. Dużo częściej interesuje ich dostęp do terenów zielonych czy infrastruktura dostosowana do rowerzystów i o te kwestie inwestorzy dbają znacznie chętniej. Szczególnie, że i one przyczyniają się do podniesienia standardu energetycznego.

Tabelka z listą ekologicznych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, na które zwracają uwagę klienci

Ekobudownictwo prywatne

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, kwestie ekologiczne przy budowie domu dużo częściej brane są pod uwagę w przypadku inwestycji prywatnych. Według danych zebranych przez PKO BP już 14% domów jednorodzinnych w naszym kraju korzysta z własnej instalacji fotowoltaicznej. Tego typu rozwiązania często łączone są z zastosowaniem pomp ciepła. W 2021 sprzedano prawie 93 tysiące tego typu urządzeń, co oznacza wzrost o niemal dwie trzecie w stosunku do lat poprzednich. Na ten trend z pewnością mają wpływ rządowe programy wsparcia takie jak „Mój Prąd”.

Mimo że od 1 kwietnia tego roku zmieniają się zasady naliczania upustów i sprzedaży energii dla prosumentów prywatnych, budowa energooszczędnego domu wciąż jest opłacalna. Szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę koszty jego eksploatacji już po zakończeniu budowy. Co ciekawe, obecne podwyżki w branży materiałów budowlanych w znikomym stopniu dotknęły technologie związane z zieloną energią. Decyzja o większych nakładach finansowych na etapie powstawania domu może więc okazać się opłacalna, szczególnie przy aktualnych wzrostach cen energii elektrycznej.

Wykres pokazujący koszt budowy domu niepodpiwniczonego, podpiwniczonego i energooszczędnego

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij