Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – III kwartał 2019 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w III kwartale 2019 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan. Przedstawiamy również procentowy udział tych mieszkań na rynku. Wszystko to na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – III kwartał 2019 r.

W III kwartale 2019 r. najwyższe ceny za metr kwadratowy w mieszkaniach 1-pokojowych występowały w Sopocie (ok. 15 tys. zł/mkw.), Warszawie (ok. 11 tys. zł/mkw.) oraz Gdańsku i Krakowie (ok. 10 tys. zł/mkw.). Najniższe ceny za metr kwadratowy kawalerek notował rynek mieszkaniowy w Gorzowie Wielkopolskim i Częstochowie (ok. 4,6 tys. zł/mkw.).

Choć w zdecydowanej większości analizowanych miast ceny wciąż rosną, to w niektórych miastach coraz częściej pojawiają się ich spadki w porównaniu z wcześniejszym okresem. W przypadku miast, w których ceny wciąż rosną, poziom wzrostu nie jest już tak znaczny jak w poprzednich okresach.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z II kwartału 2019. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania– IIi kwartał 2019 r.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Struktura rynku

W III kwartale 2019 r. stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany był jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczyło to 74,4 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym, z czego największą grupę stanowią mieszkania w bardzo dobrym standardzie (27,1 proc.). W porównaniu do poprzedniego kwartału struktura udziału mieszkań o podanych standardach zmniejszyła się o 1,5 p.p. w skali całego kraju.

22 proc. mieszkań wymagało remontu lub odświeżenia. Natomiast 3,6 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymagało inwestycji wykończenia wnętrz.

Stan według lokalizacji

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajdował się w Częstochowie (27 proc.), Łodzi (22,5 proc.) oraz Katowicach i Kielcach (20 proc.). Najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach notowany był natomiast w Zielonej Górze (5 proc.) oraz Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 7 proc.).

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia można było znaleźć w Kielcach (28 proc.), Opolu (21 proc.) oraz Olsztynie i Bielsku-Białej (ok. 19 proc.).

Największą liczbą mieszkań w dobrym stanie charakteryzował się rynek nieruchomości w Bielsku-Białej (44 proc.) oraz Koszalinie (35 proc.).

Stanem bardzo dobrym określana była znaczna część mieszkań w Sopocie (55 proc.), Zielonej Górze (47 proc.) oraz Bydgoszczy i Gdyni (44 proc.). Mieszkania o wysokim standardzie stanowiły największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (55 proc.) i Szczecinie (50 proc.). W Koszalinie, Bielsku-Białej, Opolu, Bydgoszczy brak było natomiast nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego wymagające inwestycji wykończenia wnętrza najliczniej występowały w Katowicach (19 proc.), Zielonej Górze (12 proc.), Poznaniu (10 proc.) i Bielsku-Białej (8 proc.). W pozostałych miastach mieszkania w stanie deweloperskim występowały w nielicznym stopniu.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij