Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • #Przyjazne Miejsce, czyli nowy rządowy projekt zmian w zabudowie wielorodzinnej

#Przyjazne Miejsce, czyli nowy rządowy projekt zmian w zabudowie wielorodzinnej

Anna Serafin
Komentarze

Powierzchnia terenów pod zabudowę mieszkaniową, szczególnie w miastach, cały czas się kurczy. Dlatego aby zrealizować swoje inwestycje, deweloperzy muszą budować bloki bardzo blisko siebie. Tracą na tym mieszkańcy, którzy muszą zmagać się z nadmiernym hałasem, niedostatecznym nasłonecznieniem wnętrz czy niekomfortową bliskością sąsiadów. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych w ramach projektu #PrzyjazneMiejsce.

Sposób budowania popularnych bloków mieszkalnych w ostatnich latach znacznie się zmienił. Trudno szukać pomiędzy nimi dużych, zielonych skwerów, placów zabaw czy miejsc do rekreacji dla mieszkańców. Budynki są budowane znacznie bliżej siebie, co sprawia, że na osiedlach nie jest tak przestrzennie i często pojawia się problem, który polega na tym, że osoby zamieszkujące sąsiadujące ze sobą bloki mogą swobodnie zaglądać do swoich mieszkań, a dodatkowo budowle rzucają cień, ograniczając dopływ światła słonecznego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii na czele z ministrem Waldemarem Budą postanowiło wprowadzić nowe zasady, do których będą musieli stosować się deweloperzy, projektując osiedla budynków wielorodzinnych.

#PrzyjazneMiejsce, czyli co?

Rządzący postanowili zatroszczyć się o komfort mieszkańców i wprowadzić nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, dotyczących powstawania nowych budynków wielorodzinnych i ich usytuowania. Ma być wygodniej, bardziej przestrzennie i zielono.

Jak wyjaśnia minister Buda,

prezentujemy pierwsze rozwiązania, które mają zapobiegać „patodeweloperce”. Zmienimy obraz i architekturę nowych osiedli.

Aktualne problemy mieszkańców nowych osiedli

Na stronie rządowej wyszczególniono kilka głównych problemów, z którymi obecnie zmagają się osoby mieszkające na nowych osiedlach, budowanych przez deweloperów i na tej podstawie zaproponowano zmiany przepisów.

Ma zostać zwiększona minimalna odległość budynków od granicy działki do 6 metrów. Dzięki czemu w poszczególnych mieszkaniach ma być jaśniej, bo postawione dalej od siebie bloki nie będą już rzucały na siebie tyle cienia.

Jeżeli balkony będą umieszczone na odrębnej płycie balkonowej, to odległość między nimi musi wynosić minimalnie 4 metry. Natomiast balkony umiejscowione na jednej płycie będą musiały zostać oddzielone przegrodą o odpowiedniej grubości i wysokości, aby zapewnić większą prywatność mieszkańcom poszczególnych lokali.

MRiT zwraca uwagę na to, że czasami zdarza się tak, że lokale użytkowe, dla których obowiązuje niższy minimalny limit powierzchni są sprzedawane jako mieszkania. Teraz ich minimalna powierzchnia ma zostać wyrównana z mieszkaniami i lokale użytkowe również nie będą mogły być mniejsze niż 25 metrów kwadratowych.

Z aktualnych przepisów wynika, że minimalny czas nasłonecznienia pokoi mieszkalnych musi wynosić 3 godziny. Zaproponowane zmiany zakładają, że mieszkania będą musiały być oświetlone światłem słonecznym przez co najmniej 3,5 godziny (z wyjątkiem tych w zabudowie śródmiejskiej).

Rozpoczęto również prace nad ustanowieniem nowych zasad odnośnie budowy placów zabaw. Mają być zlokalizowane na większym, bardziej atrakcyjnym terenie i wyposażone w więcej urządzeń.

Jako walkę z „betonozą” ministerstwo zaproponowało zwiększenie do 20% terenu biologicznie czynnego na placach i skwerach.

Aby z kolei zapewnić mieszkańcom łatwiejsze przemieszczanie się po osiedlu, mają zostać zmienione przepisy odnośnie grodzenia budynków.

Planowane są również dwie modyfikacje w Prawie budowlanym i Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Po pierwsze, ma zostać wprowadzony wymóg badania poziomu hałasu przed oddaniem budynku do użytku. A po drugie, balkony, loggie i tarasy mają już nie być wliczane do powierzchni zabudowy. Obie te zmiany mają podnieść komfort lokatorów z użytkowania mieszkań.

Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/przyjaznemiejsce-czyli-mieszkac-po-ludzku-porzadkujemy-zasady


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij