Przeczekać koronawirusa, czyli szukanie mieszkania bez ruszania się z kanapy

Dominika Studniak

Jeśli planowałeś zakup nieruchomości, nie musisz tego odwlekać. Zakładając, że od momentu rozpoczęcia poszukiwań do zawarcia transakcji może minąć nawet kilka miesięcy, zacznij poszukiwania już teraz.

W internecie znajdziesz największą bazę ogłoszeń, poznasz obraz całego rynku, a dzięki nowoczesnym technologiom będziesz mógł zajrzeć w każdy kąt interesującej Cię nieruchomości. Znajdziesz tu też profesjonalnych agentów, którzy przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces poszukiwania nieruchomości.

 

Co możesz zrobić teraz, nie ruszając się z kanapy?

1. Poznaj rynek

Lokując duży kapitał w nieruchomości, chcesz być pewny, że podejmujesz właściwą decyzję. Nie stąpaj więc po omacku i zacznij od poznania rynku. Jakie mieszkanie opłaca się kupić, w jakiej okolicy? Jak kształtują się ceny? Uzbrojony w wiedzę, będziesz czuł się pewniej. Przejrzyj więc artykuły, sprawdź, co mówią na ten temat eksperci. Śledź informacje na bieżąco, tak byś mógł weryfikować swoje wybory.

Internet daje szerokie możliwości. Sprawdź, jakie nieruchomości są dostępne na rynku, ile kosztują mieszkania w Twojej okolicy, porównaj ich ceny, określ, na jakie Cię stać i w jakich przedziałach cenowych szukać.

2. Zrób selekcję

Zaczynając poszukiwania w internecie, przekonasz się, jak ogromny masz wybór. Spośród wielu ofert wyeliminuj więc te, które nie odpowiadają Twoim preferencjom. Skup się na tych, w których mógłbyś zamieszkać.

Korzystając z portalu z ogłoszeniami nieruchomości, masz możliwość konfigurowania wyszukiwarki według wybranych kryteriów. Możesz wybierać spośród ofert z rynku wtórnego lub rynku pierwotnego, w konkretnym przedziale cenowym, o wybranym metrażu, ilości pokoi czy lokalizacji.

By nie przegapić żadnej ciekawej oferty, skorzystaj z opcji powiadomienia i bądź na bieżąco.

Szukaj mieszkania!

3. Skontaktuj się z pośrednikiem

Choć sytuacja wymusza na nas zrezygnowanie z bezpośrednich spotkań, wielu pośredników wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszukujących i zwiększa swoją aktywność w sieci.

Poza tradycyjnymi, codziennie dostępnymi możliwościami kontaktu (telefon, e-mail, formularz kontaktowy), wiele biur udostępnia grafiki spotkań online oraz udziela darmowych porad w sprawach nieruchomości.

Znajdź agenta w swojej okolicy!

4. Obejrzyj mieszkanie online

To, co do tej pory było wartością dodaną do ogłoszeń nieruchomości, w obecnej sytuacji staje się standardem. By ograniczyć wizyty w domach, podczas prezentacji nieruchomości sprzedający korzystają z nowoczesnych technologii. Możesz więc bez problemu obejrzeć nieruchomość na odległość.

Tym, co przede wszystkim daje obraz nieruchomości, są zdjęcia i rzuty. Dzięki zdjęciom możesz ocenić, jaki jest standard mieszkania i stan poszczególnych pomieszczeń, rzut pozwoli Ci zwizualizować sobie dom czy mieszkanie i poznać ich rozkład.

Często możesz obejrzeć film promujący dom lub mieszkanie, albo odbyć wirtualny spacer po nieruchomości, który dzięki połączonym w całość zdjęciom panoramicznym, przeniesie Cię do wnętrza nieruchomości. Jeśli zainteresuje Cię ona do tego stopnia, że chciałbyś zajrzeć w każdy jej kąt, możesz umówić się ze sprzedającym na prezentację online.

Wystarczy, że umówicie się na wideopołączenie i poprosisz sprzedającego o dokładne oprowadzenie Cię po wszystkich pomieszczeniach i pokazanie nawet najmniejszych detali wyposażenia.

Podczas takiej rozmowy, tak samo jak podczas tradycyjnych odwiedzin,  możesz otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące interesującej Cię nieruchomości:

 • Dlaczego nieruchomość jest sprzedawana?
 • Jak długo ma jednego właściciela?
 • Kiedy można się wprowadzić?
 • Czy mieszkanie jest sprzedawane wraz z wyposażeniem?
 • Jakie remonty były wykonane w mieszkaniu?
 • Jakie remonty były wykonane w budynku i kiedy?
 • Jakie remonty planuje spółdzielnia?
 • Czy jest piwnica/komórka lokatorska?
 • Jaki jest wiek budynku?
 • Czy w budynku są/były insekty?
 • Kto jest sąsiadem?
 • Czy cena jest do negocjacji?
 • Jaka jest dostępność komunikacji publicznej w okolicy?
 • Czy niedaleko są przedszkola/żłobki/szkoły?

Korzystaj z czasu na rozsądne poszukiwania

Poszukiwanie nieruchomości to wieloetapowy proces, który bez względu na okoliczności zazwyczaj zaczyna się w internecie. Nie warto więc przekładać go na później, a korzystać z okazji, kiedy usługi online wchodzą na najwyższy poziom.

Kiedy kryzys się skończy, pozostanie już tylko załatwienie niezbędnych formalności.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominika Studniak

Dominika Studniak - Od 2010 r. związana z firmą NNV, która zarządza serwisami internetowymi Firmy.net i Nieruchomosci-online.pl. Realizuje projekty związane z administrowaniem portalami internetowymi i ich optymalizacją, copywritingiem i content marketingiem. Redaktor naczelna e-magazynu „INMAG”. Redaktor prowadząca e-magazynu „ESTATE”.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij