Jak program Mieszkanie Plus wpłynie na rynek nieruchomości?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Program Mieszkanie Plus jest rządowym przedsięwzięciem, które ma być „kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków”. Mieszkania powstałe i dostępne w ramach programu można będzie wynajmować na preferencyjnych stawkach z możliwością dojścia do własności. Czynsz najmu ma wahać się w przedziale od 10 do 20 zł za m2, będzie wyższy dla osób, które docelowo będą chciały mieszkanie wykupić.

W zapowiedziach premier Beata Szydło mówiła, ze program dedykowany jest dla wszystkich, którzy nie mają możliwości lub nie chcą zadłużać się na dziesięciolecia biorąc kredyt hipoteczny. Jednak po zapoznaniu się ze szczegółami programu okazuje się, że w kolejce po mieszkanie pierwszeństwo będą miały rodziny z dziećmi.

Mieszkanie Plus, obok Funduszu Mieszkań na Wynajem, jest drugim projektem, który skupia się na rozwijaniu rynku najmu nieruchomości, nie jak w przypadku Mieszkania Dla Młodych – na ich sprzedaży. Jednakże opcja zakupu nie jest z tego programu wyłączona. Pieniądze odkładane w ramach miesięcznego czynszu mogą stanowić wkład do wykupu mieszkania na własność. Ma to przyczynić się do budowania oszczędności przez Polaków bez jednoczesnego uszczerbku na standardzie ich życia.

Budynki mieszkalne będą powstawały na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, co pozwala na zaproponowanie korzystniejszych stawek czynszu. Program natomiast opierać się będzie na trzech filarach:

  • Narodowym Funduszu Mieszkaniowym,
  • wsparciu budownictwa społecznego,
  • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe poprzez utworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy

Ma stanowić trzon programu. Tu będą gromadzone grunty Skarbu Państwa, w tym grunty gminne.

Wsparcie budownictwa społecznego

Przewiduje się dofinansowanie dla samorządów w wysokości 35-55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał samorządom, spółkom gminnym i towarzystwom budownictwa społecznego kredytów na preferencyjnych warunkach, o ile środki zostaną przeznaczone na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Dodatkowo podmioty te oraz deweloperzy będą mogli otrzymać wsparcie na budowę mieszkań o określonym niskim czynszu (według kryterium dochodowego), przeznaczonych dla konkretnej grupy osób. Dotacja na tego rodzaju inwestycje będzie przyznawana w wysokości do 20% kosztów budowy.

Tworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych

Umożliwi to odkładanie kapitału na poczet zakupu własnej nieruchomości. Do odłożonych środków rząd dołoży specjalną premię. Pieniądze na nią zostaną przesunięte z wygaszanego powoli programu Mieszkanie Dla Młodych. Oszczędzanie na takich kontach możliwe będzie przez nie więcej niż 5 lat, jednak wymaga to wprowadzenia nowych regulacji prawnych. Odpowiednia ustawa miałaby wejść w życie w 2017 roku, tak by oszczędzanie można było rozpocząć od 2018 r. Wypłata pierwszych premii nastąpiłaby rok później. Pieniądze, które zgromadzi się na takim koncie będą musiały zostać przeznaczone na dowolny cel mieszkaniowy.

Mieszkanie Plus a rynek nieruchomości

To, jak program wpłynie na rynek nieruchomości pozostaje na razie w sferze spekulacji, ponieważ za mało jest konkretnych informacji, na których można bazować, a jedynie przedstawiony przez rząd wstępny plan. Ze środowiska deweloperskiego płyną głosy, że deweloperzy nie obawiają się zagrożenia ze strony Mieszkania Plus. Jego głównym celem jest bowiem wsparcie budownictwa społecznego i rozwój rynku najmu, a tym samym zapełnienie istniejącej na rynku luki w zakresie takich nieruchomości. Ponadto program kierowany jest do osób klasy średniej – które mają zbyt duży dochód na przyznanie im mieszkania komunalnego, ale jednocześnie zbyt mały, by posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Z tego powodu program nie stanowi konkurencji dla deweloperów, którzy swoich klientów szukają wśród osób, których dochody pozwalają na otrzymanie takiego kredytu, albo którzy posiadają odpowiednio dużą gotówkę.

Może jednak zmienić się mentalność potencjalnych klientów, którzy wynajem mieszkania na preferencyjnych warunkach będą traktowali jako alternatywę dla kredytu i nie zdecydują się na zakup. Jednak w rzeczywistości nie ma tu alternatywy, ponieważ osoby, które na taki zakup stać nie przejdą selekcji przez warunki programu – ich dochód będzie zbyt duży, aby mogli otrzymać mieszkanie.

Rozwijanie budownictwa czynszowego przez państwo, a nie jak ma to miejsce w krajach rozwiniętych – przez inwestorów prywatnych – może jednak okazać się nie do końca słusznym kierunkiem. Krytycy zwracają uwagę, że biznesy prywatne są bowiem efektywniejsze od biznesów państwowych. Rolą państwa powinno być natomiast wytyczenie pewnego kierunku i przekazanie wsparcia, ponieważ duża ilości inwestorów prywatnych na rynku wpłynęłaby na jeszcze korzystniejsze kształtowanie stawek czynszu.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij