Prognozy dla rynku nieruchomości na 2018 rok

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Poprzedni rok był dla rynku nieruchomości wyjątkowo dobry. Niektórzy twierdzą nawet, że rozpoczął kolejny boom, który ostatnio miał miejsce 10 lat temu. Bardzo dużo się sprzedawało i dużo budowało, a ceny nieruchomości osiągały kolejne szczyty. Jakie zmiany przyniesie rok 2018?

Pierwszą z nich będzie zakończenie programu Mieszkanie Dla Młodych. Szansa na udział w ostatniej transzy dofinansowania minęła 2 stycznia, tym samym kończąc możliwość zakupu pierwszej nieruchomości z dopłatą. Program ten miał z pewnością duży wpływ na zwiększenie popytu na nieruchomości w ostatnich latach, toteż przewiduje się, że jego koniec może ten popyt nieco zahamować. Jednak nie powinno to spowodować tąpnięcia na rynku, raczej delikatne zmniejszenie sprzedaży w niektórych regionach, szczególnie na obrzeżach miast. To tam deweloperzy lokowali większość swoich inwestycji, które spełniały wymagania programu w zakresie powierzchni lokali. Koniec dopłat nie wpłynie więc na sprzedaż nieruchomości w dzielnicach centralnych, ponieważ nawet w czasie jego funkcjonowania, nie można ich było nabyć, dlatego, że w większości nie spełniały określonych kryteriów.

Z drugiej strony będzie to bilansowane przez zwiększające się zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Wynika to między innymi z rosnącej popularności Polski jako kierunku turystycznego w Europie. Ponadto turyści coraz częściej decydują się na wynajem całego mieszkania, co pod wieloma względami jest dla nich korzystniejsze niż zakwaterowanie w hotelowym pokoju. Dodatkowo popyt na takie nieruchomości jest nakręcany przez imigrantów z Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają do nas w celach zarobkowych. Oni również stanowią coraz liczniejszą grupę nabywców mieszkań, a ponieważ nie obejmowała ich pomoc w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych, zainteresowanie zakupem lokali mieszkalnych wśród nich nie spadnie razem z zakończeniem dopłat.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że liczba osób przypadających na jedno mieszkanie w Polsce jest nadal sporo wyższa od średniej europejskiej. Oznacza to, że cały czas jest za mało lokali, aby zaspokoić w pełni potrzeby mieszkaniowe. Naprzeciw temu wychodzi rząd, który powołał do życia program Mieszkanie Plus. W jego ramach, na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, powstaną budynki wielorodzinne, w których mieszkania będą wynajmowane na preferencyjnych warunkach i w konkurencyjnych cenach. Program będzie kierowany do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, które nie mogą nabyć mieszkania na warunkach rynkowych. Więc o ile może się on przyczynić do rzeczywistej poprawy warunków mieszkaniowych Polaków, to jego docelowi odbiorcy nie są potencjalnymi klientami deweloperów. Oddawanie takich lokali do użytku, nie spowoduje nagłego zahamowania sprzedaży.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rynek jest wysokość stóp procentowych. Obecnie zostały one utrzymane na takim samym poziomie jak w roku poprzednim, i jak przewiduje Rada Polityki Pieniężnej, powinny na nim pozostać do końca roku. Jednak analitycy są w tej kwestii sceptyczni, zakładając, że podwyżka może nastąpić nieco wcześniej, nawet w drugiej połowie roku. Jak będzie, czas pokaże. Tymczasem niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych, z uwagi na ich mniejszy koszt. W związku z zachowaniem stóp na tym poziomie, w pierwszym okresie roku nie powinniśmy odnotować spadku zainteresowania tego typu produktami bankowymi. Niskie stopy procentowe wpływają również na niskie oprocentowanie lokat bankowych. Z tego powodu inwestorzy szukają innego sposobu na lokowanie swojego kapitału. Przekłada się to na zwiększenie ilości mieszkań kupowanych właśnie jako inwestycje. Jest to bowiem wyjście bezpieczniejsze, gwarantujące wyższą stopę zwrotu, a zwiększony popyt na mieszkania na wynajem dodatkowo taką decyzję uzasadnia. Przewiduje się, że w najbliższych tygodniach również i ta tendencja będzie się dalej utrzymywać.

Od kilku miesięcy widoczny był również wzrost cen nieruchomości, szczególnie w stolicy, gdzie utrzymują się one od lat na najwyższym poziomie, ale i w Trójmieście, Wrocławiu, czy Krakowie. Jeśli popyt nie zmaleje, wzrost powinien się utrzymywać. Ponadto coraz większe zagęszczenie budynków w miastach powoduje, że niebawem deweloperzy będą mogli oddawać do użytku mniejszą ilość lokali niż dotychczas, więc te położone w atrakcyjnych lokalizacjach będą drożeć. Na zwiększenie cen mogą mieć również wpływ rosnące ceny materiałów budowlanych oraz zmniejszająca się siła robocza. Obecnie widoczny jest już wzrost wynagrodzeń dla fachowców w branży budowlanej, którzy mogą dyktować takie warunki z uwagi na ich niedobór na rynku. To oczywiście przekłada się na większe koszty inwestycji, a tym samym ceny mieszkań.

Czas pokaże jak rozwinie się ta sytuacja.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij