Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Ponad połowa Polaków uważa, że będzie coraz trudniej o mieszkanie

Ponad połowa Polaków uważa, że będzie coraz trudniej o mieszkanie

Maciej Jurgielewicz
Komentarze

Mieszkania będą coraz droższe - między innymi taki wniosek można wyciągnąć z badania „Finanse i nieruchomości” Think Forward Initiative przeprowadzonego przez Grupę ING i partnerów projektu. Wynika z niego, że aż 59% ankietowanych pesymistycznie ocenia perspektywy mieszkaniowe na najbliższe trzy lata. Według nich młodzi będą mieli coraz większe problemy z nabyciem mieszkania lub domu.

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1004 osób. Widać w nim dużą rozbieżność w sytuacji ankietowanych, m.in. aż 37,4% z nich deklaruje, że comiesięczna rata spłacanego przez nich kredytu nie jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu, a z drugiej strony ponad jedna czwarta osób zgłosiła problemy z regularną spłatą zobowiązań. Bardzo podobnie wartości te kształtują się wśród tych, którzy żyją w wynajmowanej nieruchomości: 32,6% opłatę za wynajem uważa za bardzo łatwą lub łatwą, a 28,2% za trudną lub bardzo trudną.

Zaskakujące jest również to, że niemal połowa uczestników badania (49,3%) posiada nieruchomość mieszkaniową nie obciążoną kredytem hipotecznym, przy czym dominują tu osoby starsze oraz pozostające w związku małżeńskim. Osoby młodsze i w wieku średnim (do 44 lat) dominują wśród tych, którzy kupili mieszkanie lub dom za środki z kredytu (17,7% respondentów). W wynajmowanym miejscu mieszka 15,5% ankietowanych i tu także dominują osoby młode.

Większość ankietowanych spodziewa się wzrostu cen nieruchomości w najbliższych miesiącach (80,2%) oraz wzrostu stawek wynajmu (71,8%). Koreluje to z przeprowadzonym przez portal Nieruchomosci-online.pl badaniem nastroju pośredników nieruchomości, w którym wzrostu cen mieszkań na sprzedaż w III kwartale 2021 spodziewa się aż 70% agentów. Jednocześnie jednak pośrednicy uważają, iż na rynku najmu mieszkań będzie raczej stabilnie - 43,5% sądzi, że stawki nie zmienią się, 39%, że wzrosną, a 17,5% spodziewa się spadków stawek najmu.

Wykres z prognozą cen nieruchomości

Z pełnym omówieniem badania nastroju pośredników możesz zapoznać się tutaj - "Nastroje pośredników w II kwartale 2021".

 

Pesymistyczne nastroje z badania ING znajdują wyraz także w tym, że 70% ankietowanych uważa, iż obecne ceny nieruchomości są zawyżone (77%, jeśli uwzględnić połączyć odpowiedzi “bardzo zawyżone” i “umiarkowanie zawyżone”). Jednak równocześnie na pytanie o ceny w przyszłym roku aż 80,2% z nich udzieliło odpowiedzi “lekko wzrosną” lub “gwałtownie wzrosną”.

Z osób ankietowanych w ramach badania “Finanse i nieruchomości” zaledwie 26,4% planuje nabyć nieruchomość w najbliższym roku. Najliczniejszą grupą są tu osoby w wieku 25-34. Połowa z nich zakupu dokona dzięki kredytowi hipotecznemu.

Spośród osób planujących zakup domu lub mieszkania 17% chce to zrobić w celach inwestycyjnych. Nieruchomość uważa za dobrą inwestycję oraz alternatywną metodę oszczędzania większość uczestników badania, w tym 58,6% udzieliło odpowiedzi “Najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego po przejściu na emeryturę”.

Z badania przeprowadzonego przez ING wynika też, że pandemia oraz lockdown w dużym stopniu wpłynęły na preferencje względem nieruchomości mieszkaniowych. Aż 28% respondentów zadeklarowało, iż przestrzeń zewnętrzna przy domu zyskała dla nich na znaczeniu, 27,3% bardziej niż przed lockdownem docenia dostęp do dobrego łącza internetowego. Jednocześnie 30,6% w pytaniu o chęć zmiany obecnej sytuacji mieszkaniowej wskazało powiększenie przestrzeni zewnętrznej przynależnej do nieruchomości, zaś 31% chciałoby większy dom.

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także