Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Perspektywy wykorzystania wodoru do ogrzewania budynków

Perspektywy wykorzystania wodoru do ogrzewania budynków

Michalina Janyszek
Komentarze

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) wchodząca w skład Parlamentu Europejskiego dnia 9 lutego 2023 przyjęła stanowisko wobec rozporządzenia, które może mieć duży wpływ na polski rynek ciepłowniczy. Nowe ustawodawstwo dotyczy unijnego rynku wodoru, gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dzięki temu może powstać szkielet europejskiej infrastruktury wodorowej. Tego typu działania mają szansę uniezależnić kontynent od rosyjskiego gazu i wzmocnić go gospodarczo.

Wodór paliwem przyszłości?

Nowa legislacja zapewnia ramy prawne dla budowania rynku wodorowego wraz z infrastrukturą, która pozwala go wytwarzać, przechowywać i wysyłać. Oznacza to szansę na nowe źródło energii grzewczej do wykorzystania m.in. w budownictwie.

Wodór to nie tylko alternatywa dla gazu ziemnego. Szerokie zastosowanie tego paliwa pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dzięki wodorowi można ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w branżach, w których do tej pory było to trudne, takich jak produkcja stali czy nawozów. Wodór to niezwykle uniwersalne źródło energii, które można z takim samym powodzeniem stosować do ogrzewania domów, jak i napędzania autobusów. W świetle tych faktów jeszcze ważniejsze staje się wykorzystanie nowych unijnych dyrektyw do stworzenia krajowego zaplecza produkcji wodoru. Dzięki temu Polska zyskałaby niezależność od zewnętrznych dostawców tego cennego gazu.

Nic więc dziwnego, że w naszym kraju już od jakiegoś czasu pojawiają się pomysły wykorzystania wodoru do dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. W praktyce nie jest to jednak takie proste, ponieważ istniejąca infrastruktura przystosowana jest do innego rodzaju paliw. Nawet przy wykorzystaniu nowoczesnych jednostek kogeneracyjnych czy kotłów, wodór może być tylko elementem kompleksowego układu OZE.

Na zachodzie toczy się właśnie dyskusja dotycząca opłacalności ogrzewania domów wodorem. Dużo lepszym rozwiązaniem dla zabudowy jednorodzinnej wydają się obecnie pompy ciepła.

Wodór w polskim ciepłownictwie

Wraz ze zmieniającymi się cenami ciepła, zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy szybko zdali sobie sprawę z ogromnego znaczenia niezależności cieplnej. Polskie miasta przygotowują obecnie projekty, w których wodór ma być elementem większego układu opartego na lokalnych źródeł OZE. W jego skład mogą wchodzić panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła

Świetnym przykładem tego typu działania na naprawdę dużą skalę jest Sanok. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej szukało nowych rozwiązań grzewczych, dzięki temu w 2021 powstała Podkarpacka Dolina Wodorowa. Jest to spółka odpowiedzialna za odejście od węgla w całej SPGK. W pierwszej kolejności dekarbonizacji ma być poddany miejski system grzewczy. Zamiast dwóch ciepłowni węglowych, które obecnie zaopatrują w energię zabudowę mieszkalną, w przyszłości będzie działać jedna. Jej sercem ma być kocioł biomasowy. Docelowo ciepłownia będzie wykorzystywać m.in. wodór i naturalne gazy cieplne, by ogrzewać budynki bez węgla.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij