Jak oswoić aneks kuchenny w mieszkaniu?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Oczywistym jest, że lepiej kupić mieszkanie bez oddzielnej kuchni, niż nie kupić żadnego. Jak urządzić kuchnię w aneksie, by stworzyć w niej serce domu? Aranżując mieszkanie z aneksem kuchennym, musisz mieć na uwadze specyfikę takiego rozwiązania.

Zoptymalizuj przestrzeń

Projektując kuchnię, pamiętaj o zasadach ergonomii. Szafki i sprzęt kuchenny powinny być rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie i właściwej kolejności. Podziel kuchnię na pięć stref: zapasów (lodówka, suche produkty), przechowywania (sztućce, naczynia, szklanki, kubki), zmywania (zlew, zmywarka, kosze na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, przyprawy, świeże zioła, miski) oraz gotowania/pieczenia (kuchnia, piekarnik, garnki).

Prawidłowy ciąg technologiczny to lodówka – zlew – kuchenka gazowa – oddzielone od siebie odpowiednimi rozmiarami blatu roboczego niezbędnego do przygotowywania posiłków. Zmywarka powinna znajdować się pod zlewem lub w niedalekiej odległości od niego. Dzięki takiemu zastosowaniu ergonomii w kuchni zawsze wszystko będziesz mieć pod ręką i łatwiej będzie utrzymać czystość podczas gotowania.

Zapanuj nad zapachami

W kuchni otwartej na salon zapachy podczas gotowania rozchodzą się po całym pomieszczeniu, a z czasem wnikają w tkaniny, dywany i tapicerkę. Podstawą w aneksie kuchennym jest więc dobry okap z wyciągiem podłączonym bezpośrednio do wentylacji. Poza tym okap widoczny z salonu powinien być również estetyczny, najlepiej neutralny i oczywiście cichy.

Dobrym pomysłem na radzenie sobie z zapachami może być także oddzielenie części kuchennej szklaną przesuwaną ścianą. Takie przeszklenie nie pomniejsza optycznie przestrzeni, nie zabiera też cennego dziennego światła, a skutecznie zatrzyma kuchenne zapachy. Poza tym może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym.

Utrzymaj czystość

Aneks kuchenny zobowiązuje niestety do bezwzględnej czystości. Zwłaszcza podczas przyjęć i spotkań towarzyskich trzeba pamiętać, że efekty przygotowań są „na widoku” i nie możemy ukryć ich, jak w przypadku zamkniętej kuchni, za drzwiami.

Żeby osłonić choć część roboczą kuchni, między aneksem kuchennym a salonem można zaplanować wyspę lub barek. Wysokość około 110 cm pozwoli ukryć zlew i kuchenkę zainstalowaną przeważnie na wysokości ok. 86 cm. Barek czy wyspę można potraktować jako dodatkowe miejsce przechowywania, tworząc w nich od strony kuchni ciąg ukrytych szafek, a także jako dodatkowy blat roboczy czy też miejsce wydawania posiłków.

Zadbaj o estetykę i spójność aranżacji

Aneksu kuchennego nie można aranżować „w oderwaniu” od stylu całego mieszkania. Otwarta kuchnia powinna stanowić harmonijną całość z salonem, poczynając od podłogi, poprzez kolorystykę, a kończąc na meblach i dodatkach. Jeśli salon zamierzasz urządzić np. w stylu prowansalskim, nie można połączyć go z nowoczesną kuchnią pełną szkła i metalu.

Wybierając szafki kuchenne, postaw na uniwersalne jasne kolory jak biel, beże i szarości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wysokiej zabudowy kuchennej, co pozwoli na schowanie większości sprzętu AGD. Wtedy też raczej wybiera się zabudowane szafki, które nie zdradzają swojej zawartości przed ciekawskimi oczami postronnych osób. Kuchnia zawsze pełna jest różnych drobiazgów, należy dobierać je oszczędnie i w klimacie całego wnętrza, w miarę możliwości ograniczać ich ekspozycję na blacie kuchennym do minimum.

Stosując w aneksie kuchennym terakotę, warto położyć ją również w salonie, wprowadzając drewno jedynie we fragmencie pod częścią wypoczynkową. Można też wybrać dla całej powierzchni wodoodporną płytkę drewnopodobną.

Warte przemyślenia

W naszym mieszkaniu powinniśmy się przede wszystkim dobrze czuć. Powinno być zatem funkcjonalne i powinno się nam podobać wizualnie. Kwestia wyboru właściwego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców. Ważne jest jednak, aby podejmować taką decyzję stosunkowo ostrożnie ze względu na wysokie koszty związane z ewentualnym późniejszym przearanżowaniem lokalu mieszkalnego.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij