Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Nowe mieszkania w I kwartale 2021 r.

Magdalena Krukowska
Komentarze

Przedstawiamy krótkie podsumowanie sytuacji na rynku pierwotnym w I kwartale bieżącego roku. Dane wskazują, że mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń nie widać spowolnienia. Wręcz przeciwnie – w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku, gdy pandemia jeszcze nie miała wpływu na branżę, większość wartości znacznie wzrosła.

Pozwolenia na budowę i zgłoszenia z projektem budowlanym

Według danych GUS, w okresie styczeń-marzec 2021 r. wydano pozwolenia na budowę bądź zgłoszono 84,3 tys. mieszkań. Jest to zdecydowany wzrost w stosunku do I kwartału 2020 r. aż o 42 proc. Jeśli chodzi o poszczególne formy budownictwa, sytuacja przedstawia się następująco:

  • deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 56,3 tys. mieszkań – aż o 51,5 proc. więcej niż rok wcześniej;
  • w przypadku inwestorów indywidualnych było 27,2 tys. pozwoleń i zgłoszeń, co oznacza wzrost o 24,3 proc.;
  • inne formy budownictwa (komunalne, spółdzielcze, społeczne czynszowe, zakładowe) – 774 mieszkania, na które wydano pozwolenia bądź które zgłoszono, w porównaniu do 328 w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Mieszkania w budowie

Dane GUS za pierwszy kwartał br. wskazują, że w tym okresie rozpoczęła się budowa 63,7 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 21,2 proc. rok do roku. Jeśli chodzi o poszczególne formy budownictwa:

  • deweloperzy zaczęli budowę 40,1 tys. mieszkań – wzrost o 26 proc. rdr;
  • inwestorzy indywidualni – 22,1 tys. mieszkań, wzrost o 12,8 proc.;
  • inne formy budownictwa (komunalne, spółdzielcze, społeczne czynszowe, zakładowe) – 1417 mieszkań w porównaniu do 1071 w pierwszych trzech miesiącach 2020 r.

Mieszkania oddane do użytku

W omawianym czasie oddano do użytkowania łącznie 53,3 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2020 r. Jeśli chodzi o poszczególne miesiące, w styczniu oddano 17,1 tys. mieszkań, w lutym – 16,7 tys., a w marcu – 19,5 tys.

Dane według podziału na formy budownictwa mieszkaniowego przedstawiają się następująco:

  • deweloperzy oddali wówczas 30,4 tys. mieszkań; widać tu niewielki spadek rok do roku – o 1,2 proc.;
  • inwestorzy indywidualni przekazali do użytku 21,7 tys mieszkań – o 21,1 proc więcej w stosunku do tych samych miesięcy 2020 r.;
  • pozostałe formy budownictwa (komunalne, spółdzielcze, społeczne czynszowe, zakładowe) – oddano1164 mieszkań, podczas gdy rok wcześniej było ich 907.

Ruch budowlany w województwach

Jeśli chodzi o poszczególne województwa, największy ruch budowlany odnotowano w woj. mazowieckim – 10,6 tys. mieszkań oddanych do użytkowania, 9,2 tys. mieszkań, których budowa się rozpoczęła, oraz 13,2 mieszkań, na które wydano pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia z projektem budowlanym. Na drugim miejscu znalazło się woj. wielkopolskie, gdzie we wspomnianych kategoriach odnotowano odpowiednio 5,7 tys., 8,4 tys. i 9,3 tys., a na trzecim dolnośląskie – odpowiednio 5,3 tys., 5,5 tys. i 7,2 tys. Najmniejszy ruch był w województwach: świętokrzyskim, lubuskim i opolskim.

Na podstawie powyższych informacji widać, że mimo niepewnej sytuacji gospodarczej rynek pierwotny notuje ciągłe wzrosty. Biorąc pod uwagę dużą liczbę nowych pozwoleń na budowę, można przypuszczać, że trend ten będzie kontynuowany.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nowych mieszkań na sprzedaż.

Źródło danych: GUS

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij