Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Mieszkanie z poddaszem użytkowym - co warto wiedzieć?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Poddasze użytkowe może być przytulnym pomieszczeniem w domu, sprawia jednak sporo problemów aranżacyjnych. Od poddasza nieużytkowego różni się nie tylko przeznaczeniem, ale i sposobem opodatkowania.

Co to jest poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe to część domu lub mieszkania zlokalizowana na ostatnim piętrze budynku, w całości przystosowana do przebywania w nim ludzi. Można w nim urządzić pomieszczenia mieszkalne. Wysokość takich pomieszczeń nie może być mniejsza niż 190 cm, w innym wypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wnętrze takie może być użytkowane wyłącznie przez 4 godziny dziennie. Przy normalnym użytkowaniu wysokość powinna wynosić co najmniej 220 cm. Każde pomieszczenie mieszkalne musi być doświetlone oknem o powierzchni nie mniejszej niż 1/8 powierzchni podłogi.

Co to jest poddasze nieużytkowe?

Poddasze nieużytkowe natomiast nie jest przystosowane do przebywania w nim ludzi. Najczęściej wówczas znajdują się tu elementy konstrukcyjne dachu, przestrzeń wentylacyjna, czy strych.

Aspekty administracyjne

Od tego, jaką funkcję pełni poddasze, zależeć będzie wysokość opłacanego podatku. Opodatkowaniu podlega poddasze użytkowe o wysokości minimum 190 cm, nawet jeśli nie będzie zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, a służyć będzie wyłącznie przechowywaniu rzeczy. Jest to bowiem w świetle prawa kondygnacja budynku. Nie jest nią poddasze nieużytkowe, czyli niższe niż 190 cm. Powierzchnia taka nie podlega więc opodatkowaniu.

Poddasze przystosowane do przebywania ludzi, poza odpowiednią wysokością i doświetleniem, musi również zostać właściwie przygotowane pod kątem ocieplenia i wentylacji. Należy pamiętać, że na źle zaizolowanym poddaszu zimą będzie za chłodno, a latem nieznośnie gorąco. Ważne jest również zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych dachu, szczególnie jeśli są łatwopalne. Wówczas należy je odgrodzić ognioodpornymi przeszkodami.

Aranżacja użytkowego poddasza

Na poddaszu umieścić można dowolne pomieszczenie w domu, jednak ich wybór powinien być dostosowany do jego rozkładu, ilości skosów i tego, jak są duże. Największy problem podczas urządzania sprawiać będą kuchnia i łazienka, ponieważ w nich znajduje się sporo szafek, które trzeba umiejętnie wcisnąć między podłogę a skosy. Mimo trudności aranżacyjnych poddasze pozwala na znacznie zwiększenie powierzchni użytkowej domu, nie zabierając tym samym powierzchni działki. Dodatkowo jego wykończenie może być odłożone w czasie, jeśli nie mamy na to środków od razu podczas budowy domu.

Możliwości urządzania takiego wnętrza są ograniczone jedynie wyobraźnią domowników. Jednak, gdy nie mamy pomysłu na wykorzystanie przestrzeni warto poradzić się osoby zajmującej się wykończeniem wnętrz lub stolarza, który będzie w stanie wykonać meble na wymiar, dzięki czemu każda luka może być zagospodarowana. Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczanie na górze sypialni, a jeśli miejsca jest wystarczająco dużo urządza się tam również salon. Dobrze byłoby znaleźć przestrzeń na łazienkę, ponieważ bieganie do niej po schodach z czasem będzie uciążliwe.

Obecnie do dyspozycji jest wiele nowoczesnych technologii budowlanych, które pozwolą na adaptację poddasza niskim kosztem. Ważne, by ściany działowe wykonane były z lekkich materiałów oraz poprowadzone wzdłuż załamań dachu. Wówczas strop nie będzie zbytnio obciążony i nie będzie wymagał dodatkowych przeróbek, co byłoby z pewnością kosztowne, a też nie zawsze jest możliwe ze względów konstrukcyjnych.

Z reguły więc rozkład pomieszczeń zależeć będzie od konstrukcji samego dachu i jego połaci. Do oddzielenia poszczególnych pomieszczeń najczęściej stosuje się wówczas płyty kartonowo – gipsowe, które dodatkowo izoluje się wełną mineralną. Aby zapewnić odpowiednią izolację akustyczną przegrody takie powinny mieć co najmniej 12,5 mm.
Urządzanie poddasza od razu przy budowie domu zaoszczędzi nam późniejszej pracy i bałaganu, jednak wiąże się z wyższymi kosztami takiej inwestycji. W takim jednak wypadku podział pomieszczeń może być bardziej elastyczny, a ściany działowe mogą być murowane. Jednak na takie rozwiązanie powinien zgodzić się projektant domu, który sprawdzi, czy murowane ściany nie obciążą zanadto konstrukcji stropu. Adaptując poddasze trzeba mieć na uwadze, że prowadzone prace nie mogą ingerować w konstrukcję budynku ani dachu.

Poddasze, szczególnie gdy elementy konstrukcyjne dachu są ładne i widoczne, może stanowić bardzo przytulną i wyjątkową część domu. Jednak jego funkcjonalne urządzenie wymaga nieco pomysłowości. Przestrzeń taka nie dla każdego będzie również dobrym rozwiązaniem, ponieważ czasami trzeba iść tu na kompromisy. Na małych ścianach można umieścić poziome półki, albo grzejniki. To drugie rozwiązanie będzie nawet praktyczniejsze, wówczas nie trzeba zajmować i „marnować” wyższej ściany, na której można już ustawić jakiś mebel.

Nie będzie dobrym rozwiązaniem dzielenie poddasza na kilka małych pomieszczeń. Oczywiście jeśli miejsca jest wystarczająco dużo można urządzić tam np. sypialnię i salon, jednak w innym wypadku warto pozostawić tą przestrzeń otwartą, ponieważ małe pomieszczenia ze skosami wydają się przytłaczające. Są również po prostu mało praktyczne.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij