Jakie mieszkanie dla singla?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Podjęcie decyzji o kupnie własnego mieszkania jest ważne dla każdego, kto marzy o stabilizacji oraz poczuciu bezpieczeństwa. Zakup własnego “M” to też budowanie majątku. Swoje cztery ściany możemy umeblować według prywatnego gustu i nikt nie wypowie nam umowy. To ponadto doskonała inwestycja na przyszłość.

Zakup pierwszego mieszkania jest odpowiedzialną decyzją, którą należy dokładnie rozważyć. Zazwyczaj na taki krok decydowały się młode małżeństwa, które chciały rozpocząć budowanie “swojego gniazdka”.

Jednak styl życia spowodował, że obecnie wielu singli chce zakupić swoje pierwsze własne mieszkanie. Na co powinni zwrócić uwagę?

Wykorzystanie budżetu

Najważniejsze przy kupowaniu mieszkania przez singla jest optymalne wykorzystanie budżetu, jakim dysponuje. Ceny nieruchomości nieraz odstraszają, ale mimo to wiele osób decyduje się na zakup mieszkania. Często nie można tego zrobić bez wsparcia kredytowego. Kredyt hipoteczny dla osoby żyjącej samodzielnie jest często bardziej ryzykowny dla instytucji finansowych, które ostrożniej podchodzą do takich klientów, gdyż w przypadku utraty pracy i dochodu, nie ma żadnych innych środków na spłatę. Oczywiście wszystko zależy od banku, w którym zdecydujemy się pożyczyć środki finansowe. Jeśli singiel zarabia mało, najprawdopodobniej konieczne będzie wpłacenie wyższego wkładu własnego niż standardowe 20 procent. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również ubezpieczenie obowiązkowe. Bardzo często nie obejdzie się bez pomocy osób bliskich (rodziców bądź rodzeństwa).

Perspektywy na przyszłość

Kupno nieruchomości to poważna decyzja, często na wiele lat, więc powinno się ją dobrze rozważyć. Przy zakupie mieszkania należy kierować się faktem, że w przyszłości będziemy potrzebować większego metrażu. Ponadto mieszkania jedno- i dwupokojowe są bardzo chętnie wynajmowane. Warto pamiętać o przyszłości i mieć na uwadze fakt, że wynajęcie takiego mieszkania dwupokojowego o dobrym standardzie może być stabilnym źródłem dochodów na niepewne czasy.

Styl życia

Wybór mieszkania powinien być podyktowany stylem życia i indywidualnymi preferencjami. Single jednak najczęściej decydują się na zakup mniejszego apartamentu. Często młode osoby wybierają mniejsze mieszkania, np. pokój z kuchnią lub mieszkanie typu ”studio” z aneksem kuchennym. Warto przede wszystkim podkreślić zalety aneksu kuchennego, który otwiera przestrzeń w salonie i czyni go wizualnie większym. Modne ostatnio stało się gotowanie wraz z zaproszonymi gośćmi, co jest przyjemniejsze i wygodniejsze dzięki wykorzystaniu aneksu kuchennego. Taki rozkład pomieszczeń jest idealny dla tych, którzy spędzają większość czasu poza domem i jedzą posiłki w restauracjach. Zwykle nie potrzebują oni przestronnej kuchni, a przestrzeń mieszkania lepiej zaaranżować na odpoczynek lub pracę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób pracujących w domu, które potrzebują więcej miejsca na biurko i półki na dokumenty czy książki. Warto w związku z tym rozważyć zakup większego mieszkania dwupokojowego, dzięki czemu będzie można oddzielić obszar prywatny od ogólnodostępnego, do którego można zapraszać gości.

Powierzchnia

Bez względu na to, czy kupujący zamierza mieszkać sam, czy z kimś, warto szukać mieszkania nieco większego niż obecnie potrzebujemy. Szczególnie jeśli w przyszłości planujemy porzucić statut singla. W związku z tym należy mieć świadomość, że dwie osoby na powierzchni 10 – 12 metrów kwadratowych muszą wykazywać dużo wzajemnej cierpliwości i tolerancji. Dlatego warto rozważyć zakup nieruchomości o powierzchni ok. 30 – 35 metrów kwadratowych. Takie mieszkania to złoty środek. Na początku można wykorzystać dodatkową przestrzeń na miejsce rozrywki lub domowy gabinet, a gdy jednak ktoś zdecyduje się na towarzystwo, komfort wspólnego życia będzie nadal utrzymany.

Jakiego mieszkania nie kupować

Przede wszystkim nie należy kupować mieszkania, które może okazać się trudne w późniejszej odsprzedaży lub najmie. Mieszkania zbyt małe i zbyt duże nie sprzedają się na rynku najlepiej. Mieszkania z nietypowym układem i z wnękami zmniejszającymi przestrzeń nie są często poszukiwane. Priorytetem jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń. Jeśli mieszkanie jest ciemne i nieodpowiednio naświetlone, lepiej dwa razy rozważyć jego zakup. Ciemne wnętrza z ograniczonym dostępem do światła dziennego trudno będzie w przyszłości odsprzedać bez reorganizacji tegoż.

Lokalizacja w mieście

W przypadku singli prowadzących aktywne życie zawodowe i społeczne, konieczna będzie dobra lokalizacja i dogodne połączenie z centrum miasta. Takie miejsca dobrze odpowiadają potrzebom ludzi samowystarczalnych i lubiących aktywny tryb życia. Ważne jest również to, aby w okolicy znajdowały się wszelkiego typu obiekty niezbędne do wygodnego życia, takie jak sklepy, restauracje, apteki, stacje benzynowe, kościół, przychodnia itp. Nie opłaca się w żadnym wypadku kupowanie mieszkania, które będzie się znajdowało daleko od miejsc świadczących wszelkie usługi niezbędne do życia. Oczywiste jest także to, że mieszkanie powinno się znajdować blisko miejsca naszego zatrudnienia, aby nie tracić cennego czasu na dojazdy lub stanie w korku.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij