Mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Urządzając mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, należy wziąć pod uwagę ich ograniczenia i stworzyć przestrzeń bez barier, by ułatwić codzienne funkcjonowanie i korzystanie ze wszystkich pomieszczeń. Jest mnóstwo rozwiązań, które można wykorzystać.

Ogólne wytyczne

Istnieje szereg detali, o których warto pamiętać kupując lub dostosowując mieszkanie pod kątem potrzeb. Budując dom czy mieszkanie od podstaw, prościej uwzględnić w projekcie wymagania osoby niepełnosprawnej. Sytuacja wygląda gorzej w istniejącym już domu, a najtrudniej w gotowym mieszkaniu – dostosowanie wiąże się z większymi kosztami i ograniczeniami (brak możliwości powiększenia powierzchni), ale z drugiej strony nie jest niemożliwe. Najlepiej wybrać taki lokal, który najłatwiej da się przystosować i zlikwidować wszelkie bariery. Najwygodniej dostać się do mieszkania na parterze, chyba, że w budynku istnieje winda z szerokimi drzwiami – wtedy wyższe piętra również wchodzą w grę. Wnętrza i korytarze powinny być przestronne, na jednym poziomie, a WC i kuchnia, a także wszelkie meble, sprzęty i pomieszczenia muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Korytarz

Przede wszystkim należy zlikwidować wszelkie progi i uskoki w obrębie mieszkania. Do wykończenia najlepiej zastosować materiały antypoślizgowe. Dywany i chodniki (zabezpieczone przed przesuwaniem) nie będą utrudniały poruszania jedynie, gdy ich włosie nie jest dłuższe niż 15 mm. Szerokość korytarzy musi umożliwić swobodne poruszanie się i obrót na wózku. Optymalna szerokość przejścia to 120 cm, a minimalna – co najmniej 90 cm. Z kolei przed samymi drzwiami, również do pokojów, powinniśmy zapewnić więcej miejsca, a jeśli drzwi otwierają się za zewnątrz, przejścia powinny być szersze i wynosić 150 cm.

Wszystkie sprzęty i meble muszą też użyteczne. Jeśli w przedpokoju stoi szafka, jej cokół powinien zaczynać się na wysokości 40 cm, by swobodnie można było do niej podjechać wózkiem i zmieścić pod nią podest na stopy. Dotyczy to również innych mebli. Wieszaki na ubrania powinny być zamontowane w zasięgu ramion, czyli ok. 130 cm od podłogi.

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne w mieszkaniu, to lepiej zastosować łatwiejsze w użytkowaniu drzwi składane, roletowe, żaluzjowe, przesuwne czy chowane we wnękach. Ich światło powinno wynosić co najmniej 90 cm szerokości, a najlepiej ok 100–110 cm.

Pokoje

Gniazdka i włączniki światła powinny być zamontowane wystarczająco nisko, by umożliwić skorzystanie z nich osobie na wózku. Optymalna wysokość wynosi od 80 do 100 cm od podłoża. Wszystkie wysokości powinny być dostosowane do zasięgu ramion, długości tułowia i wysokości siedziska niepełnosprawnego. Okna powinny mieć możliwość otwarcia. Przy oknach nie należy stawiać mebli ani sprzętów zakłócających swobodny dostęp. Także grzejniki nie powinny być szersze od parapetu, a klamki okienne powinny się znaleźć w zasięgu ramion (ok. 130 cm).

Meblując pokoje, pamiętajmy o zapewnieniu przestrzeni i usunięciu przedmiotów, na które osoba na wózku mogłaby najechać, a niedowidząca mająca problemy ze sprawnością ruchową – potknąć. Pamiętajmy o szerokich przejściach i miejscach do zawracania.

Uchwyty meblowe powinny znaleźć się w zasięgu ramion niepełnosprawnego, a meble posiadać półki na odpowiedniej wysokości. Drzwi szafek powinny się otwierać na szerokość 110–180 stopni, czyli szerzej, niż w zwykłych meblach.

Łazienka

Łazienka powinna mieć odpowiedni, przestronny metraż. Jeśli okaże się za mała, pomocne może być wyniesienie niektórych sprzętów (np. pralka, kosz na brudną bieliznę) czy rezygnacja z półek stojących lub wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Jeśli to możliwe, to dobrym wyjściem jest połączenie łazienki i WC., Posadzka powinna być antypoślizgowa, by zapobiec upadkom.

Istotne są uchwyty naścienne, instaluje się je na ścianach przy umywalkach, sedesach, wannach i kabinach prysznicowych. W dwóch ostatnich koniecznością są również specjalne siedziska. Poręcze przy miskach sedesowych pozwolą na samodzielny transfer z wózka i ułatwią wstawanie z ustępu. Dobrym rozwiązaniem jest podwieszana muszla, wówczas jest do niej łatwiejszy dojazd. Powinna być zamontowana na wysokości siedziska wózka. Sanitariat powinien być płaski i szeroki (min. 60 cm) z krawędziami na łokcie i poręczami po obu stronach. Z kolei przy montażu umywalki lepiej zrezygnować z postumentu i pamiętać o zachowaniu właściwiej wysokości.

Kabina prysznicowa z brodzikiem wbudowanym w posadzkę jest wygodniejsza niż wanna. Brodzik musi być bezpieczny, wytrzymały i z podłożem antypoślizgowym. W kabinie montujemy poręcze pionowe i poziome, a także składane siedzenie z oparciem, które umożliwi korzystanie z kabiny również osobie sprawnej. Z kolei wanna sprawdzi się, gdy niezbędna jest rehabilitacja ze specjalnymi kąpielami, jednak jej użytkowanie jest trudniejsze. Często konieczny jest montaż schodków, niezbędna jest również instalacja siedziska z poręczami.

Kuchnia

W kuchni trzeba przewidzieć powierzchnię umożliwiającą obrót wózkiem. Między szafkami i urządzeniami kuchennymi musi pozostać miejsce o powierzchni minimum 150 x 150 cm. Wysokość szafek i blatów dolnych jest standardowa: ok. 80–85 cm. Kuchenka, zlewozmywak, piekarnik i blat roboczy muszą być na tym samym poziomie, by umożliwić swobodne przesuwanie naczyń. Standardowa głębokość mebli kuchennych (60 cm) jest wystarczająca również dla osoby na wózku.

Szuflady powinny się łatwo wysuwać i mieć wygodne uchwyty, jednak najlepiej zamontować szuflady w formie koszyczków (są lżejsze i wygodniejsze w użytku). Szafki wiszące montujemy na wysokości 30 cm nad miejscem pracy, lecz najwyższa półka powinna być na wysokości do 140 cm.

Odpowiednio urządzone mieszkanie pozwoli osobie niepełnosprawnej na komfort samodzielnego poruszania się w jego obrębie, warto więc zadbać o wszelkie potrzeby.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij