Mapa nowym sposobem na szukanie

Dominika Mikulska

Nie raz słyszałeś wyświechtane powiedzonko, że o nieruchomości decydują przysłowiowe 3 najważniejsze czynniki: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja! To jednak prawda, bo przecież kupujący, obok tego jak wygląda sama nieruchomość, bardzo docieka wiedzy o tym, jak zorganizowana jest przestrzeń wokół nieruchomości, jak wygląda okolica, widok z okien, dojazd, jak łatwo będzie mu zorganizować tam jego przyszłe życie.

Często osoby zaawansowane w procesie poszukiwania są zdeterminowane, by odnaleźć wymarzone lokum w konkretnej lokalizacji lub na określonym obszarze. To właśnie dla nich wprowadziliśmy funkcjonalność przeglądania wyników wyszukiwania z poziomu mapy. Wizualizacja wyników na mapie daje możliwość porównania nieruchomości o podobnych cechach w różnych lokalizacjach.

Zgodnie z podejściem mobile first możliwość szukania na mapie została w pierwszej kolejności udostępniona na wersji mobilnej strony Nieruchomosci-online.pl, czyli mogą z niej korzystać użytkownicy telefonów i tabletów. Wkrótce będzie można korzystać z niej, także przeglądając portal na komputerze.

Widok listy wyników wyszukiwania w portalu na telefonie Źródło: Nieruchomosci-online.pl

 

Czy wszystkie oferty z portalu da się znaleźć na mapie?

Staramy się, by ofert na mapie zaprezentować jak najwięcej, jednocześnie dbając o to, by nie wprowadzać użytkownika w błąd.

Widok wyników wyszukiwania na mapie (wersja mobilna portalu) Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Programy do importu ogłoszeń wysyłają dane o lokalizacji nieruchomości jako adres oraz dodatkowo jako współrzędne geograficzne konkretnego punktu położenia markera na mapie.

Współrzędne markera lokalizacji wyznaczane są na wiele różnych sposobów:

  • po wprowadzeniu adresu punkt na mapie wyznacza się automatycznie,
  • marker lokalizacyjny można przesunąć ręcznie,
  • można wyznaczyć drugi marker lokalizacji do publikacji na portalach.

Warto zaznaczyć, że nieruchomość nie pojawi się na mapie, gdy:

  • podana w ogłoszeniu lokalizacja jest zbyt ogólna – na poziomie miejscowości lub dzielnicy. Tu wyjątkiem są małe miejscowości, które w swej strukturze nie mają ulic;
  • otrzymane współrzędne położenia markera są zbyt daleko od wskazanego adresu. Czasem zdarza się, że są nawet w innej miejscowości;
  • odległość referencyjna punktu prawdziwej lokalizacji i punktu do publikacji na portalach jest zbyt duża;
  • W ogłoszeniu w ogóle brak danych o lokalizacji. Wtedy jednak nie pojawia się ono nie tylko na mapie, ale także w ogóle będzie nieaktywne w portalu.

Pamiętaj, że każdą informację wysłaną z importu (w tym lokalizację i współrzędne na mapie) możesz własnoręcznie skorygować poprzez edycję ogłoszenia na portalu. Dane wyedytowane w portalu nie są nadpisywane przez kolejne importy, chyba że w ustawieniach zaznaczysz inaczej, możesz więc spać spokojnie – Twoje ogłoszenie nie zniknie z mapy ani list wyszukiwania po kolejnym imporcie.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Redaktor naczelna magazynu ESTATE.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij