Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Cztery łapy w domu - jak się na to przygotować?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Przyjęło się, że o pieska lub kotka najczęściej proszą dzieci. Ale wielu dorosłych też marzy o obecności żywej istoty kochającej bezwarunkowo i zawsze cieszącej się z ich powrotu do domu. Gdy decyzja o przygarnięciu futrzatej kulki szczęścia i miłości na czterech łapach zostanie ostatecznie podjęta, należy zadbać o to, aby czuła się ona w naszym domu lub mieszkaniu jak najlepiej.

Jeśli wcześniej nie było u nas zwierzęcia, powinniśmy upewnić się czy nikt z domowników nie jest uczulony na psią czy kocią sierść. Znacznie lepiej zapłacić za wykonanie takiego badania i rozwiać wątpliwości niż dowiedzieć się o ewentualnej alergii, gdy kociak lub szczeniak już zagości w naszym domu. Oszczędzi nam to rozczarowań i konieczności szukania dla zwierzaka nowego domu, co będzie niepotrzebnym stresem i dla nas, i dla niego.

Co zaś tyczy się samej przestrzeni mieszkalnej, może ona wymagać pewnych zmian, by zapewnić bezpieczeństwo nowemu domownikowi. Z zasięgu jego pyska muszą zniknąć wszystkie rzeczy, które mogłyby być dla niego niebezpieczne. Chodzi o wszelkiego rodzaju chemię domową, kosmetyki czy leki, które zwierzę mogłoby przez przypadek zjeść. Należy też zabezpieczyć sznurki od rolet, żaluzji i zasłon, które grożą mu zaplątaniem się i uduszeniem. Niektóre rośliny doniczkowe, jak np. dracena, amarylis, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska czy bluszcz, mogą być szkodliwe zwłaszcza dla kotów, które chętnie je podgryzają.

Jeśli chodzi o koty, musimy pamiętać, że poruszają się one nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Dlatego dobrze jest zadbać o to, żeby i na wyższych, otwartych półkach nie znalazły się szklane przedmioty, które zwierzę, wspinając się, mogłoby zrzucić. Nie możemy im zabronić wchodzenia na wysokie meble, bo będą czuły się nieszczęśliwe. Naturalne dla nich jest obserwowanie swojego terenu np. ze szczytu szafy. Jeśli mamy taką możliwość i chcemy sprawić kotu więcej radości, możemy zamontować mu kilka półeczek na ścianie (w niewielkiej odległości od siebie, żeby mógł się na nie wspinać i na nich leżeć. Jeśli mieszkamy w bloku, ważne jest zabezpieczenie balkonu. W niektórych sklepach zoologicznych można kupić specjalne, wytrzymałe siatki oraz akcesoria do ich montażu. W niektórych miejscowościach można też znaleźć fachowców specjalizujących się w takich usługach.

W przypadku każdego czworonoga najważniejsze są dwa miejsca: to, w którym jada i to, w którym śpi. Miski z jedzeniem i wodą najlepiej ustawić w kuchni, na podłodze, z której łatwo będzie zetrzeć resztki posiłku. Powinny one stać w zacisznym miejscu, aby zwierzę mogło spokojnie się posilać. Oczywiście, musi ono mieć do nich nieograniczony dostęp, zwłaszcza do miski z wodą. Również w zacisznym miejscu powinno znajdować się legowisko. Dla naszego czworonożnego przyjaciela ma być ono azylem, w którym może schronić się, gdy w domu za dużo się dzieje, i w którym nikt nie będzie go niepokoił. Jeśli chodzi o kota, do niezbędnych elementów wyposażenia dochodzi jeszcze kuweta. Także powinna znajdować się w spokojnym miejscu i, co najważniejsze, być zawsze czysta i wypełniona świeżym żwirkiem. Najlepiej też, jeśli nie będzie stała w sąsiedztwie miski na jedzenie.

Oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, zwierzak, szczególnie młody, musi też się bawić. Jest to bardzo ważne, bo znudzony będzie zwyczajnie niszczył nam meble, buty czy inne przedmioty. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie zabawki, np. gryzaki czy piłeczki. Dla kota dodatkowo przydatny jest drapak, na którym może ostrzyć sobie pazury, oszczędzając naszą kanapę czy tapety. Ale nie możemy liczyć, że zwierzę będzie bawiło się wyłącznie samo. Musimy poświęcić mu sporo czasu, zarówno na zabawę, jak i na naukę zasad panujących w domu. O ile kot może całe życie spędzić w mieszkaniu, to pies potrzebuje jednak codziennej, solidnej dawki ruchu, której dostarczą długie spacery. Pomogą one spożytkować mu nadmiar energii, a nam ochronić buty czy inne przedmioty przed pogryzieniem.

Przygotowanie domu lub mieszkania na przyjęcie czworonoga jest bardzo ważne. Ale najważniejsze jest zapewnienie mu miłości i poczucia bezpieczeństwa. W końcu to, tak jak my, żywa czująca istota. Za okazane serce z pewnością odwdzięczy się dozgonną wierną przyjaźnią.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij