Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jakie kuchnie mają Polacy – raport Homebook.pl

Anna Poprawska
Komentarze

Kuchnia jaka jest, każdy widzi – od zaprzeczenia tej parafrazy w swoim badaniu wyszedł największy polski serwis wnętrzarski Homebook.pl. Jaką kuchnię mają zatem Polacy? Portal postanowił zapytać internautów o wyposażenie ich kuchni, a także o marzenia związane ze zmianą jej aranżacji.

Badania przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn. Pierwszym poruszanym w raporcie zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17% badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

Z przeprowadzonego badania wynika, że 44% respondentów ma w domach kuchnie zamkniętą. Bardzo zbliżona liczba dysponuje kuchnią otwartą. Zaledwie 14% ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą. W ankiecie zapytano również o kuchnię marzeń Polaków – według 37% badanych wyspa kuchenna jest elementem, który chcieliby posiadać. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu mogą jednak sprostać tylko posiadacze większego metrażu.

Według raportu wynika, że aż 43% respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29% badanych, a skandynawski tylko 1/5 z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7% Polaków. – Wyniki te potwierdza kolejna odpowiedź ankietowanych, którzy prawie jednomyślnie – aż 83% z nich – zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Związane jest to z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego typu surowcami ekologicznymi oraz drewna – dopowiada Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.
W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Z raportu wynika, że kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo 1/4 z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co 10 ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną. Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się na użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem – błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

 Raport potwierdził, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualną chęcią stworzenia ciekawej aranżacji.

A jakie sprzęty są typowym must have w polskiej kuchni? Podczas badania niemal 60% respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15% wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co 10 ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, które potwierdza dalsza część raportu, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23% respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii – 30% Polaków marzy o 2-drzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Podsumowując wyniki, raport wykazał, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą, co zamkniętą. W zależności od miejsca zamieszkania aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Raport również wykazał, że meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

Anna Poprawska

Anna Poprawska - projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij