Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kreatywność w zespole. Jak ją pobudzić?

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

            Pobierz numer 04/2021
Bogdan Sosnowski
Komentarze

Na to pytanie wielu przedsiębiorców szuka odpowiedzi w dzisiejszych czasach. Gdy mówią mi o tym, że potrzeba im nowych rozwiązań, a później wnikam w procesy budowania kreacji w ich zespołach, to okazuje się, że oprócz klasycznego powiedzenia „zróbmy burzę mózgów”, niewiele dzieje się w tej kwestii. Wielu liderów popełnia błąd stosowania narzędzi bez dogłębnego ich rozumienia, a później bez przepracowania uzyskanych pomysłów.

Pod koniec października 2020 roku World Economic Forum (WEF) opublikowało raport dotyczący kompetencji przyszłości „The future of jobs 2025”. Jedną z powtarzających się od lat kompetencji jest właśnie kreatywność.

W wyścigu 7,5 miliarda ludzi, w wyścigu ze sztuczną inteligencją, w wyścigu z czasem – to właśnie kreatywność może pozwolić nam i naszym zespołom tworzyć nowe, unikatowe rozwiązania, które odróżniają nas na rynku.

W każdym działaniu firmy potrzebny proces kreacji, a najlepiej działa on w pracy zespołowej.

Czym w zasadzie jest kreatywność?

Do bycia kreatywnym potrzebne są: otwartość, ekspresja, odwaga, akceptacja i zdolność do łączenia tego, co często oddzielne.

Kreatywność odnosi się do człowieka, który postrzega rzeczywistość i stan obecny jako przestrzeń możliwą do zmiany, i tworzy nowe, innowacyjne rozwiązania. Tę cechę da się rozwijać zarówno u siebie, jak i w zespole, z którym pracujesz.

napis: be creative

fot. Pixabay / pexels.com

Narzędzia kreacji w zespole

Ważne jest środowisko, które tworzycie w firmie. Wspomniana wyżej burza mózgów – metoda autorstwa Alexa Osborna – jest rewelacyjnym narzędziem, większość menedżerów popełnia jednak  błąd mało umiejętnego jej stosowania.

Podstawowym błędem jest brak przedstawienia uczestnikom zasad albo brak określonych etapów. Kolejnym jest stosowanie tego narzędzia w zespole, w którym środowisko nie sprzyja postawom twórczym (oceny, krytyka, wątpliwości).

Aby tworzyć nowe i wartościowe pomysły, warto ustalić i przestrzegać poniższych zasad:

  • różnorodność – im więcej różnorodnych pomysłów tym lepiej;
  • odroczone wartościowanie – powstrzymanie się od oceniania i krytyki pomysłów w fazie tworzenia;
  • dobra zabawa – warto, aby proces kreacji odbywał się w atmosferze zabawy, uwalnia to nasze twórcze postawy i otwiera umysł na nieszablonowe propozycje;
  • irracjonalność – wykorzystuje myślenie życzeniowe oraz fantazjowanie;
  • wszystkie pomysły są dobre – warto to podkreślić kilkukrotnie i za każdym razem, kiedy odzywają się głosy krytyczne. W fazie twórczej pozwalamy sobie na generowanie najbardziej zwariowanych rozwiązań.

Na etapie kreacji, wszystkie pomysły są dobre.

W procesie kreacji warto zastosować metodę kroków:

1. Przełamywanie barier – proste ćwiczenia otwierające działają jak rozgrzewka przed treningiem na siłowni

Przykład: Wymyśl wszystkie określenia konia na literę M: mały, metalowy, morski, malarski, meksykański…

Przykład drugi: Wymień wszystkie rzeczy, które są zielone.

2. Nowe perspektywy – zadania związane z myśleniem pytajnym, redefiniowaniem wyzwania

Przykład: Wymyśl nowe definicje słowa kamień. Każdy z uczestników może wymyślić swoją definicję i najlepiej, jeśli będzie ona jak najmniej standardowa.

Przykład drugi: Wymyśl nowe scenariusze rozwoju ludzkości. Jak będą funkcjonowali ludzie za 30–50 lat.

3. Skojarzenia – zadania wymagające kombinacji i elastyczności

Przykład: Zbuduj łańcuch skojarzeń od słowa poezja do słowa automatyzacja. Pomiędzy tymi słowami zespół podaje co najmniej tyle słów, ilu jest jego członków, może być też 2 razy więcej.

Przykład drugi: Wymyśl wszystkie cechy wspólne odległych od siebie przedmiotów, np. długopis i zamek błyskawiczny.

4. Twórcze przekształcenia – transformacje

Przykład: Każdy uczestnik rysuje figurę – koło lub kwadrat. To figura wyjściowa, do której dorysowuje dowolną liczbę elementów, które przekształcą ją w nowy obraz.

Przykład drugi: Poprawianie. Wypisz wszystkie rzeczy, które byłyby lepsze, gdyby były bardziej miękkie.

5. Rozwiązywanie problemów

Przykład: Wspomniana wcześniej burza mózgów. Odpowiedz sobie na pytania:

Jak znaleźć się po drugiej stronie Wielkiego Muru?

Jak zaoszczędzić pieniądze w firmie?

Jak ulepszyć produkt, który sprzedajemy?

Ważne w etapie twórczym: jeszcze raz podkreśl, że wszystkie generowane na tym etapie pomysły są dobre.

grupa ludzi przy pracy

fot. cottonbro / pexels.com

Inne narzędzia, które polecam do pracy nad kreatywnymi rozwiązaniami, to: burza mózgów metodą 635, mapy myśli, sześć myślowych kapeluszy Edwarda de Bono, trzy krzesła Disneya.

Kształtując kreatywną postawę, pozwalasz ludziom w zespole rozwijać twórczą część ich osobowości, co wpływa na całokształt ich działań i zmianę perspektywy. Każde nowe zadanie staje się wyzwaniem, które można rozwiązać na kilka sposobów. Znalezienie tych najlepszych podnosi efektywność, co wpływa na synergię pracy zespołu. A to jest właśnie sens pracy zespołowej.

Nie wiesz, jak pobudzić kreatywność swojego zespołu? Napisz do mnie na Linkedinie.

 

 

Bogdan Sosnowski

Bogdan Sosnowski - Specjalizuje się w strategii i wdrażaniu zmian, rozwoju liderów i budowaniu zespołów w oparciu o kompetencje przyszłości. 11 lat budował od podstaw kanał Doradców B2B PLAY. W tym czasie zrealizował wszystkie zakładane cele ilościowe, wartościowe i jakościowe w każdym kwartale. Zarządzał 90 zespołami, prowadząc kanał 750 doradców biznesowych. Występuje na scenach Brian Tracy International, Sales Angels, National Sales Congress, I Love Sales&Marketing, Przedsiębiorczość Kobiet, Zafirmowani – Alior Bank, Forum Inteligentnego Rozwoju. Dziś buduje programy rozwojowe pracowników, pracując w Magna Talenta. Skontaktuj się z autorem przez: LI lub magnatalenta.com

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij