Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Kredytobiorcy mają coraz większe problemy - rząd chce im pomóc

Kredytobiorcy mają coraz większe problemy - rząd chce im pomóc

Anna Serafin
Komentarze

Wtorkowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła uszczegółowienie planowanej pomocy w spłacie zobowiązań hipotecznych, na którą z utęsknieniem czekają kredytobiorcy. Od kilku miesięcy zmagają się oni z rosnącymi ratami i oczekują wsparcia od państwa. Premier zapowiedział także obniżkę podatku PIT i przedłużenie tarcz antyinflacyjnych.

Majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło ósmą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa wynosi teraz 5,25 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Wpływa to z kolei na stawkę WIBOR, na której oparte jest oprocentowanie większości kredytów hipotecznych.

Przez to kredytobiorcom rosną raty – niektórym nawet o kilka tysięcy w porównaniu ze stanem sprzed serii podwyżek stóp.

Premier obiecuje wsparcie dla polskich kredytobiorców

Zgodnie z danymi podanymi przez premiera ze spłatą kredytu hipotecznego zmaga się obecnie około 2 mln Polaków. Dlatego wraz z Radą Ministrów przygotował rozwiązania, które mają na celu ulżyć im w finansowych zobowiązaniach.

Program wsparcie kredytobiorców ma się opierać na trzech filarach:

  • wakacje kredytowe,
  • zmiana wskaźnika WIBOR,
  • rozszerzenie grona osób, które będą mogły skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe

Premier zapowiedział, że banki mają umożliwić klientom skorzystanie z łącznie ośmiu miesięcy wakacji kredytowych – po dwa miesiące w III i IV kwartale obecnego roku i po jednym w każdym z czterech kwartałów w przyszłym roku.

Co istotne, banki udostępniają już takie rozwiązanie, ale przez wydłużenie okresu spłaty wiąże się ono z dodatkowymi kosztami. Rządowe wakacje mają polegać na tym, że raty (część kapitałowa i odsetkowa) mają zostać przesunięte, bez naliczania dodatkowych kosztów.

Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyty w złotówkach.

Zmiana wskaźnika WIBOR

Główną bolączką dla kredytobiorców jest obecnie rosnący WIBOR, który jest oprocentowaniem pożyczek na rynku międzybankowym i nie ma ustalonego ustawowo górnego limitu. Może więc rosnąć w nieskończoność, a z nim hipoteczne raty Polaków.

Premier zakomunikował, że od początku przyszłego roku wskaźnik WIBOR ma zostać zastąpiony inną stawką, która w lepszym stopniu niż on będzie uwzględniała realia rynkowe. Banki wraz z organami nadzoru mają czas na zaproponowanie innego wskaźnika. Jeżeli nie dojdą do porozumienia, to zostanie zastosowana stawka POLONIA, która jest ustalana codziennie i na dzień 10.05.2022 r. wynosi 4,87 proc., a to o prawie 2 p.p. mniej niż WIBOR 3M.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Już wcześniej istniał Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którego zadaniem było nieść pomoc tym, których zobowiązania przekraczały możliwości finansowe. Jednak w praktyce mało kto mógł z niego skorzystać. Obecnie, aby otrzymać nawet do 2 tys. zł miesięcznie (przez 36 miesięcy), trzeba spełnić jeden z warunków:

  • jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi zobowiązania przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów,
  • miesięczny dochód po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1 552 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1 200 zł na osobę w gospodarstwach kilkuosobowych.

Zmiana stawki PIT z 17 do 12%

Na początku tego roku w ramach Polskiego Ładu zwiększono pierwszy próg podatkowy. Niższą stawkę można odprowadzać, jeżeli zarabia się do 120 tys. zł rocznie. Natomiast dochody do 30 tys. zł są całkowicie zwolnione z opodatkowania.

Jednak od 1 lipca 2022 r. stawka PIT w pierwszym progu zostanie obniżona z 17 proc. do 12 proc.

Od tego samego terminu niektórzy przedsiębiorcy będą mogli odliczać składkę zdrowotną od podstawy opodatkowania, co było najczęściej negatywnie ocenianą zmianą, którą wprowadził Polski Ład.

Pomoc dla rolników i tarcze antyinflacyjne

Rolnicy otrzymają także dopłaty do nawozów od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoże to tej grupie utrzymać płynność, ale wpłynie również na obniżkę cen produktów rolnych.

Do 2027 roku została przedłużona ochrona przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu. Wprowadzono także dwie tarcze łagodzące skutki inflacji, które polegają na obniżeniu podatku VAT na prąd, gaz, paliwo czy energię cieplną.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij