Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kaucja

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Kaucja to termin pochodzący z języka łacińskiego. Cautio to inaczej środek ostrożności, rozwaga. Kaucję stosuje się m.in. przy umowie o najem mieszkania.

Co to jest kaucja?

Współcześnie mianem kaucji określa się pewną sumę pieniędzy w postaci hipoteki, weksla czy zestawu, która stanowi pieniężne zabezpieczenie wobec nie wywiązywania się z warunków zawartej umowy. Zamrożone środki finansowe mogą być użyte w celu pokrycia strat powstałych w wyniku niepoprawnego realizowania umowy.

Kaucja ma zastosowanie w najmie nieruchomości. Wynajmujący w obawie przed zniszczeniem mienia ustala kwotę, którą należy wpłacić przed wprowadzeniem się. Jeśli dojdzie do dewastacji nieruchomości, kaucja posłuży na pokrycie kosztów odnowienia. Natomiast w przypadku, gdy mieszkanie oddawane jest w stanie nienaruszonym, kaucja jest zwracana w całości. Ponadto zabezpieczenie to może być wykorzystywane częściowo, w zależności od strat jednej ze stron umowy. Bardzo często kaucja pojawia się również przy zawieraniu umów o dzierżawę czy wypożyczaniu samochodu.

Kaucja bezpośrednio związana jest z wymiarem sprawiedliwości, gdyż bardzo często wyznaczana jest przed rozpoczęciem postępowania sądowego i umożliwia podejrzanemu o dokonanie przestępstwa opuszczenie aresztu. Po wpłaceniu kaucji podejrzany może oczekiwać na proces w domu. Jednak nie każdy ma możliwość skorzystać z tej opcji. Stawki przy procesach, o których głośno w mediach, mogą mieć bajońskie kwoty nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Warto jeszcze nadmienić, iż kaucja może być pobrana bezprawnie, dlatego można ubiegać się o jej zwrot, gdy warunki umowy nie zostały złamane. Jednak staranie się o zwrot wpłaconych środków finansowych często oznacza konieczność złożenie pozwu z powództwa cywilnego.  Natomiast kaucja sądowa przepada tylko w przypadku ucieczki lub niestawiennictwa oskarżonego na procesie, co utrudnia prowadzenie postępowania karnego. Sąd ma możliwość orzeczenie całościowego bądź częściowego pobrania kaucji, a po wydaniu wyroku, dana kwota jest zwracana.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij