Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

 • Blog
 • Kupno
 • Jak wybrać mieszkanie spośród tysięcy możliwości? Szukaj na Nieruchomosci-online.pl

Jak wybrać mieszkanie spośród tysięcy możliwości? Szukaj na Nieruchomosci-online.pl

Magdalena Krukowska
Komentarze

Tysiące ofert mieszkań, tysiące możliwości. Jak wśród nich znaleźć te, które spełniają Twoje oczekiwania? Jak je zapisać, by móc później do nich wrócić? Jak udostępnić znajomym ogłoszenia, które mogą ich zainteresować? Jak być na bieżąco z nowymi ofertami pasującymi do Twoich potrzeb? Wskazówki znajdziesz w artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak wybrać odpowiednie mieszkanie?

Portal Nieruchomosci-online.pl zawiera setki tysięcy ogłoszeń nieruchomości. Aby wśród nich znaleźć mieszkanie idealne dla Ciebie, ustal najpierw, jakie są Twoje możliwości i potrzeby, aby na tej podstawie móc określić kryteria wyszukiwania. Podpowiadamy kilka kwestii, które warto rozważyć.

 • Koszty i opłaty. Jeśli zamierzasz skorzystać z kredytu hipotecznego, najpierw sprawdź swoją zdolność kredytową. Możesz skorzystać z odpowiedzialnego kalkulatora zdolności kredytowej na Nieruchomosci-online.pl. Tu warto podkreślić, że kalkulator sugeruje realną i bezpieczną kwotę kredytu, z uwzględnieniem rzeczywistych wydatków i buforu bezpieczeństwa, a jego algorytm liczący jest stale aktualizowany na podstawie zmian w sposobie liczenia zdolności kredytowej przez największe banki. Zastanów się również, jakie miesięczne kwoty za użytkowanie mieszkania jesteś w stanie płacić. Jeśli szukasz mieszkania na wynajem, weź pod uwagę, że opłaty za zużycie mediów zwykle nie są wliczone w czynsz, a zdarza się, że poza kwotą dla wynajmującego trzeba osobno płacić czynsz do spółdzielni. Dlatego jako górną granicę czynszu najmu, którą wpiszesz w wyszukiwarce, warto przyjąć o kilkaset złotych mniej niż Twój maksymalny budżet na miesięczne opłaty.
 • Lokalizacja, otoczenie, komunikacja. Czy ważne jest dla Ciebie zamieszkanie w konkretnej dzielnicy? Czy wolisz mieszkać w centrum, by mieć wszędzie blisko, czy na peryferiach, gdzie jest spokojniej? Jakie udogodnienia w okolicy są dla Ciebie najważniejsze? Czy poruszasz się samochodem, czy transportem publicznym i dokąd potrzebujesz dojeżdżać?
 • Rozkład i metraż. Ile osób będzie mieszkało z Tobą? Czy planujesz powiększenie rodziny w przyszłości? Jaki jest Twój tryb życia – czy dużo czasu spędzasz w mieszkaniu, czy głównie w nim sypiasz, czy pracujesz zdalnie, czy poza domem, czy często gotujesz, czy przyjmujesz gości, jak spędzasz czas wolny? Jeśli chcesz wynająć mieszkanie – czy potrzebujesz wyłączności i prywatności, czy nie przeszkadza Ci dzielenie lokalu z innymi osobami?
 • Wiek, stan, wyposażenie. Czy mieszkanie musi być nowe, czy może być starsze? Czy zależy Ci na szybkim wprowadzeniu się, czy możesz zaczekać? Czy ważne jest dla Ciebie urządzenie mieszkania od początku po swojemu i czy masz na to budżet? Czy stać Cię na remont? Co powinno znajdować się w lokalu? Czy masz własne meble?

Przed rozpoczęciem działań związanych z ogłoszeniami na Nieruchomosci-online.pl warto założyć konto i zalogować się na nie (gdy klikniesz „Zaloguj” w prawym górnym rogu ekranu, pojawi się możliwość założenia nowego konta; możesz również zalogować się za pomocą istniejącego już konta Google - LINK). Zapewni Ci to dostęp do zapisanych ogłoszeń i ustawionych opcji powiadomień z dowolnego urządzenia.

Możliwości filtrowania

Gdy już wiesz, jakie cechy powinno mieć mieszkanie odpowiednie dla Ciebie, możesz przystąpić do poszukiwań. Aby nie zagubić się w liczbie ofert i nie tracić czasu na przeglądanie tych niedopasowanych, skorzystaj z możliwości filtrowania według określonych kryteriów.

 • Chcesz kupić mieszkanie

Załóżmy, że interesuje Cię zakup mieszkania w Gdańsku, najchętniej w Śródmieściu. Możesz na nie wydać do 700 tys. zł. Dwa pokoje to dla Ciebie minimum, choć optymalne byłyby trzy, a interesujący Cię metraż to 40-55 mkw. Nie masz wyraźnych preferencji co do piętra czy rodzaju budynku, ale zależy Ci na możliwości szybkiego wprowadzenia się. Celujesz więc w rynek wtórny, ale z drugiej strony odrzucasz mieszkania wymagające większego remontu. Chcesz mieć balkon lub taras oraz oddzielną kuchnię. Masz samochód, więc przydałby się garaż. Jest Ci obojętne, czy mieszkanie jest sprzedawane przez osobę prywatną, czy przez pośrednika.

Na stronie https://www.nieruchomosci-online.pl/szukaj.html (możesz tam również przejść z paska bocznego, który otwiera się po kliknięciu menu w lewym górnym rogu ekranu; na nim wybierz „Szukaj ogłoszeń”) wybierz „Kupię” i „Mieszkanie”. W polu „Miejscowość, dzielnica” wpisz Gdańsk. W tym momencie pojawią się podpowiedzi nazw dzielnic – możesz z nich wybrać tę, która Cię interesuje, w tym przypadku Śródmieście, lub wpisać ręcznie. Kliknij „Filtry”. Pojawia się nowe okno. W polu „Cena do” (pole „Cena od” może pozostać puste) wybierz kwotę 700 000 zł. W polach „Pokoje od” i „Pokoje do” wybierz odpowiednio 2 i 3. Jest też możliwość zaznaczenia pola „Tylko z prezentacją online”, jeśli chcesz obejrzeć lokal podczas połączenia wideo z ogłoszeniodawcą.

Poniżej, po kliknięciu „Więcej”, pojawiają się dodatkowe opcje. Wobec braku preferencji co do konkretnego piętra, możesz pola „Piętro od” i „Piętro do” pozostawić puste. W polu „Rodzaj budynku” masz wybór między apartamentowcem, blokiem mieszkalnym, loftem i kamienicą – jak wspomniano, jest to dla Ciebie bez różnicy, więc wybierz „Dowolny”. W polu „Rok budowy” możesz wybrać przedział czasu, w ciągu którego, licząc od chwili obecnej, powstało mieszkanie (np. „do 20 lat”). Tuż obok, po prawej stronie, znajduje się pole „Szukaj w opisach ogłoszeń”, w którym możesz wpisać konkretne, interesujące Cię słowo kluczowe. Dalsze preferencje co do szczegółowych parametrów mieszkania (w tym przypadku garażu, oddzielnej kuchni, a także balkonu bądź tarasu) zaznacz w polach poniżej. Na koniec możesz doprecyzować, czy interesuje Cię rynek pierwotny, czy wtórny (w omawianym przypadku zaznacz „Tylko rynek wtórny”; gdyby dotyczyła Cię opcja „Tylko rynek pierwotny”, pojawiłaby się dodatkowa możliwość: „Tylko oferty deweloperów”) i czy chcesz przeglądać wyłącznie oferty od osób prywatnych, bez pośredników.

Zwróć jednak uwagę, że na pomarańczowym pasku na samym dole okna pojawia się na bieżąco liczba ogłoszeń, które spełniają wybrane kryteria. Może się zdarzyć, np. w niektórych dzielnicach i małych miejscowościach, w których jest mniejsza podaż mieszkań, że wyfiltruje się niewiele pasujących ogłoszeń. Z drugiej strony, jeśli kryteria wyszukiwania będą zbyt szerokie (np. ustawisz tylko „Kupię”, „Mieszkanie” i „Gdańsk”), ofert do przejrzenia będzie zbyt dużo, a większość kompletnie nie będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

 • Chcesz wynająć mieszkanie

Przyjmijmy, że chcesz znaleźć niewielkie, umeblowane mieszkanie w Warszawie do wynajęcia, najchętniej w pobliżu stacji metra, aby mieć dogodny dojazd do wszystkich interesujących Cię miejsc. Twój miesięczny budżet na wszystkie opłaty to 3000 zł, więc przyjmujesz, że realna kwota czynszu to 2500 zł. Nie masz konkretnych wymagań co do metrażu ani liczby pokoi – zależy Ci przede wszystkim, aby udało się zmieścić w wymienionej kwocie i żeby mieć mieszkanie tylko dla siebie.

We wspomnianej powyżej wyszukiwarce wybierz „Wynajmę” i „Mieszkanie”, a w polu „Miejscowość, dzielnica” wpisz „Warszawa”. W polu „Cena do” wybierz 2500 zł. Pola dotyczące powierzchni, liczby pokoi, piętra, rodzaju budynku i roku budowy możesz pominąć – jak już powiedzieliśmy, głównym kryterium jest dla Ciebie budżet. Po kliknięciu „Więcej”, w miejscu, gdzie wymienione są szczegóły wyposażenia i udogodnienia, zaznacz „Umeblowany” i „Metro” – pozostałe kwestie nie są dla Ciebie bardzo istotne. Możesz również spróbować wpisać słowo „metro” w polu „Szukaj w treści ogłoszenia”. Weź jednak pod uwagę, że trzeba będzie uważnie czytać opisy, gdyż może się zdarzyć, że „blisko metra” oznacza dla ogłoszeniodawcy 20-minutowy dojazd autobusem do stacji.

Dodaj do ulubionych

Gdy trafisz na potencjalnie interesujące oferty, które chcesz sobie zapisać w celu późniejszego kontaktu z ogłoszeniodawcą i ewentualnego umówienia się na spotkanie, możesz je dodać do ulubionych poprzez kliknięcie w serduszko, które znajduje się przy tytule ogłoszenia (mieszkanie, dzielnica, nazwa ulicy). Serduszka są widoczne zarówno na liście znalezionych ogłoszeń (na kafelkach z miniaturą zdjęcia głównego), jak i po otwarciu pojedynczego ogłoszenia.

Gdy klikniesz w serduszko, jego kolor zmienia się na pomarańczowy – oznacza to, że ogłoszenie zostało zapisane. Do takiego ogłoszenia masz dostęp po kliknięciu w „Ulubione” na samej górze po prawej stronie (symbol serduszka z liczbą w pomarańczowym kółku, oznaczającą liczbę zapisanych ogłoszeń), lub „Ulubione i notatki” na pasku po lewej stronie (pojawia się on po kliknięciu we wspomniane już menu w lewym górnym rogu). Możesz do niego dodać notatkę, skontaktować się z ogłoszeniodawcą (po kliknięciu w symbol słuchawki telefonicznej pojawia się pomarańczowy pasek z napisem „Wyślij wiadomość”), oraz sprawdzić, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca do zakupu (kliknięcie w symbol domku ze złotówką odsyła do kalkulatora zdolności kredytowej).

Udostępniaj

Jeśli chcesz pokazać zapisane ogłoszenia innej osobie (np. zamierzasz skonsultować się z partnerem albo wiesz, że znajoma szukała określonego rodzaju mieszkania), możesz skorzystać z funkcji „Udostępnij ulubione”. Pojawi się okno, w którym możesz wybrać, w jaki sposób udostępnisz listę ulubionych – przez Messengera, za pomocą wiadomości e-mail bądź przez skopiowanie linku.

Jest też możliwość udostępnienia pojedynczego ogłoszenia na Facebooku. W tym celu otwórz okno ogłoszenia i kliknij „Udostępnij” – po prawej stronie pod polem kontaktu z ogłoszeniodawcą lub na samym dole okna.

Otrzymuj powiadomienia

Żeby śledzić na bieżąco nowe ogłoszenia zgodne z Twoimi preferencjami, możesz ustawić wysyłanie powiadomień. Do ustawień powiadomień masz dostęp poprzez rozwijane menu w lewym górnym rogu ekranu; na pasku wybierz „Powiadomienia”. Zobaczysz stronę https://www.nieruchomosci-online.pl/powiadomienia.html. Kliknij w pomarańczowy przycisk „Ustaw powiadomienia”.

Po kolei będą się pojawiały okna z pytaniami i opcjami odpowiedzi do wyboru bądź polami do ich wpisania:

 • „Czego szukasz?” – tu możesz wybrać mieszkanie, dom, działkę, lokal użytkowy bądź budynek użytkowy;
 • „Co chcesz zrobić?” – dostępne są opcje „Chcę kupić” i „Chcę wynająć”;
 • „Gdzie?” – możliwość wprowadzenia lokalizacji (miejscowość, dzielnica, ulica);
 • „Jakie są Twoje podstawowe kryteria?” – tu możesz wpisać pożądaną powierzchnię i liczbę pokoi (przedział od-do); jeśli nie chcesz tego precyzować, możesz kliknąć „Pomiń” i przejść dalej;
 • „Nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego?” – wybierz „Rynek pierwotny” lub „Rynek wtórny”; po wybraniu rynku wtórnego pojawia się dodatkowe okno, w którym możesz sprecyzować wiek budynku; jeśli nie chcesz nic wybierać, pomiń tę opcję i przejdź dalej;
 • „W jakiej kwocie szukamy?” – w polu „Cena do” wpisz maksymalną kwotę lub pomiń i przejdź dalej;
 • „Gotowe! Otrzymasz od nas wiadomości o nowych mieszkaniach, gdy tylko się pojawią” – ostatni komunikat, który sygnalizuje, że proces ustawiania powiadomień został ukończony, a powiadomienia o pasujących ofertach będą do Ciebie wysyłane na adres email podany przy rejestracji konta.

Powiadomienia można włączyć także w inny sposób – podczas wyszukiwania. Pomiędzy wynikami (odfiltrowanymi w sposób opisany w sekcji „Możliwości filtrowania”) znajdziesz symbol dzwonka z podpisem „Powiadom mnie o nowych ogłoszeniach” i przyciskiem „Włącz powiadomienia”. W tym przypadku już nie trzeba ustawiać parametrów powiadomień od nowa, gdyż są one zgodne z wybranymi wcześniej ustawieniami wyszukiwania.

Dostęp do już ustawionych powiadomień uzyskujesz po wybraniu wspomnianej zakładki „Powiadomienia” na pasku po lewej stronie. W każdej chwili możesz je usunąć (symbol kosza po prawej stronie) i dodać nowe („Ustaw nowe powiadomienie”, również po prawej stronie).

Zachęcamy do skorzystania z powyższych możliwości, by proces poszukiwania mieszkania był szybszy i łatwiejszy. Dzięki nim nie będziesz tracić czasu na przeglądanie ofert, które nie spełniają Twoich oczekiwań, a zarazem nie przegapisz nowych, które mogą być dla Ciebie interesujące. Możesz też pomóc znajomym w szukaniu, udostępniając im potencjalnie ciekawe ogłoszenia.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij